1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wizualny fresk Dominika Lejmana w Brukseli

Wizualny fresk Dominika Lejmana w Brukseli

fot. materiały organizatorów
Polski artysta prezentuje w jednym z budynków Parlamentu Europejskiego swój najnowszy projekt zatytułowany "Double Layer / Podwójna warstwa". Praca Lejmana jest częścią projektu artystycznego "Fossils and Gardens", realizowanego w przestrzeni publicznej Brukseli.

Najnowszy projekt Dominika Lejmana to "fresk wizualny", którego podłożem staje się korytarz wejściowy Parlamentu Europejskiego (Altiero Spinelli Building). Na podłogę rzutowane są świetlne obrazy przedstawiające spacerujących ludzi. Owi przechodnie zastali pierwotnie nagrani przez kamery monitoringu miejskiego w kilku europejskich stolicach. Artysta przenosi więc i nakłada na siebie obrazy, które w rzeczywistości pozostają rozproszone. Ponadto widz chodzący po korytarzu także staje się częścią wizualnego fresku - przemieszcza się w jego wnętrzu.

Ponieważ projekt realizowany jest w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, artysta działa w samym "sercu" Unii Europejskiej. Jest to przestrzeń przez swoją urzędniczą aurę surowa i chłodna. Dzieło artysty wprowadza w nią zwykłych, spacerujących i spieszących gdzieś wraz ze swoimi codziennymi problemami ludzi. To oni są bowiem istotą i materią żywego organizmu - zjednoczonej Europy.

[embed]http://vimeo.com/32257046[/embed]

Wystawa odbywa się w dniach 28 listopada - 2 grudnia 2011; otwarcie: 29 listopada 2011, godz. 15:00.

Miejsce: wnętrze Parlamentu Europejskiego (budynek Altiero Spinelli), Bruksela.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze