W pięciu stolicach Europy pokazano zrekonstruowany cyfrowo film z Polą Negri "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów".
Film obejrzało łącznie 2000 widzów.
Największym powodzeniem cieszył się w Madrycie i Kijowie.
Pokazy filmów w europejskich stolicach odbyły się w ramach projektu Filmoteki Narodowej "Polska Gwiazda Światowego Kina Pola Negri (Mania) - Tournee Niemego filmu z Muzyka na Żywo", który towarzyszył Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" to film, który powstał w 1918, czyli w epoce kina niemego. Przedstawia historię pracownicy fabryki papierosów, która nazywa się Mania Walkowska. Kobieta zostaje wybrana jako modelka do reklamy nowej marki papierosów i w pracowni wykonującego plakat malarza poznaje kompozytora Hansa van den Hofa, w którym zakochuje się z wzajemnością.
Pola Negri naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec. Jako aktorka zadebiutowała w 1914 roku w polskim filmie „Niewolnica zmysłów”. Po latach wyjechała do Niemiec, gdzie grała u najważniejszych twórców tamtejszego kina niemego, m.in. u Ernsta Lubitsha. To właśnie podczas pobytu w Berlinie zaczęła używać pseudonimu Pola Negri. W 1923 roku aktorka wyjechała do Stanów gdzie stała się gwiazdą takich filmów jak: „Zakazany raj”, „Miłości aktorki”, czy „Hotel Imperial”.