1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

"Opowieści afrykańskie według Szekspira" Warlikowskiego w Europie

Trwa europejskie tournee inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego. Obok pokazów w Berlinie czy Paryżu, będzie ją można także oglądać w Warszawie.

"Opowieści afrykańskie według Szekspira" powstały na podstawie tragedii "Król Lear""Kupiec wenecki" i"Otello" Williama Szekspira, fragmentów powieści "Lato"Johna Maxwella Coetzeego oraz specjalnie napisanych monologów autorstwa Wajdiego Mouawada.

Przedstawienie, nazwane "trylogią wykluczenia", mówi o tragicznym losie bohaterów odrzucanych przez otoczenie ze względu na swoją odmienność. Plemienną, rasową - jak Żyd Shylock z "Kupca weneckiego" czy czarnoskóry Otello, bądź z przyczyn pokoleniowych i związanych z tym zasadniczych różnic w postrzeganiu świata - co przypadło w udziale staremu Learowi oraz zniedołężniałemu ojcu noblisty Coetzeego, czego odbicie można odnaleźć w jego autobiograficznym "Lecie".

"Opowieści afrykańskie według Szekspira"- z bohaterami ukazanymi w ekstremalnych sytuacjach - reżyser Krzysztof Warlikowski stworzył z zespołem warszawskiego Nowego Teatru, wraz artystami, którzy towarzyszą mu od lat. Widowisko powstało w koprodukcji z międzynarodowym projektem Prospero. Ma on na celu kreowanie ważnych wydarzeń kulturalnych i ich promocję w całej Europie. Prospero wspierał wcześniej przedstawienia reżyserów Thomasa Ostermeiera i Alvisa Hermanisa.

Europejskie pokazy "Opowieści afrykańskich według Szekspira":

  • 2-4 oraz 7-11 grudnia 2011 - Warszawa, polska premiera
  • 2-3 lub 4-5 marca 2012 - Berlin
  • 16-18 oraz 20-23 marca 2012 - Paryż
[embed]http://vimeo.com/32908043[/embed]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze