1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Ernst May. Nowe miasta na trzech kontynentach”

Wikimedia Commons
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wystawa prezentowana w 2011 roku w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie to pierwszy zrealizowany w tak dużej skali międzynarodowy pokaz twórczości Ernsta Maya (1886–1970) - architekta i urbanisty, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu na świecie.

Od marca do czerwca 2012 roku wystawa gościć będzie we wrocławskim Muzeum Architektury. To pierwsza okazja, by zobaczyć w Polsce bogaty dorobek Ernsta Maya, począwszy od datowanego na około 1910 rok niemieckiego ruchu miast-ogrodów, przez erę Nowego Budownictwa i lata budowy epoki cudu gospodarczego, aż po upadek wielkich osiedli, zaczynający się w Europie w połowie lat 60-tych XX wieku. W wyniku działalności Ernsta Maya w Związku Radzieckim i jego emigracji w 1933 roku do Afryki, obszar oddziaływania jego idei architektonicznych i urbanistycznych objął wiele odległych od siebie części świata, krajów o różnych systemach politycznych i zróżnicowanych społecznie.

Miejsce, w którym pierwszy w Polsce pokaz twórczości Ernsta Maya jest prezentowany, zostało wybrane nieprzypadkowo. W latach trzydziestych XX wieku Wrocław był jednym z bardziej znaczących ośrodków modernizmu w Europie. Ernst May jako dyrektor spółki użyteczności publicznej do spraw budowy mieszkań Schlesische Heimstätte we Wrocławiu, odcisnął zdecydowane piętno na budowie mieszkań i osiedli regionu w tym czasie. Liczne budynki projektu Maya we Wrocławiu oraz na Śląsku zachowały się do dziś.

Na wystawie zostaną zaprezentowane uporządkowane chronologicznie etapy twórczości Ernsta Maya: od najwcześniejszego okresu, przez działalność na Śląsku, we Frankfurcie, w Moskwie i Afryce, po Niemcy Zachodnie okresu powojennego. Prostopadle do owej „osi czasu” podkreślone zostaną „długie linie” Maya w postaci ciągle aktualnych idei, jak system miast-satelitów, funkcjonalna zabudowa linijkowa, prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym, oraz ich oddziaływanie na twórczość późniejszych architektów.

Wystawa zajmuje powierzchnię ok. 850 m2. Działalność Maya została udokumentowana poprzez współczesne fotografie architektury, oryginalne rysunki i plany, fragmenty filmów archiwalnych, jak również historyczne i nowe modele. Niewątpliwą atrakcją będzie wierna rekonstrukcja słynnej frankfurckiej kuchni oraz oryginalne meble z frankfurckich domów osiedlowych. Obiekty zostały uzupełnione tablicami z tekstami objaśniającymi.

Wystawie w Deutches Architekturmuseum we Frankfurcie towarzyszył obszerny i bogato ilustrowany katalog w podwójnej wersji językowej (niemieckiej i angielskiej), przedstawiający aktualny stan badań na temat twórczości Ernsta Maya. Dwunastu autorów opracowało poszczególne aspekty jego dzieła i biografii. Wybrane rozdziały katalogu zostaną przetłumaczone na język polski dla potrzeb prezentacji wystawy we Wrocławiu.

Muzeum Architektury, ul. Bernardynska 5, 50-156 Wroclaw. Więcej informacji na .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze