Dla niektórych wakacje dopiero się zaczynają, inni już planują jesienne zaszycie się w domu. Dla wszystkich spragnionych dobrej lektury przedstawiamy najciekawsze pozycje wydawnicze, które wciągną was bez reszty.
Klasyka skandynawskiej literatury, która dopiero po 90 latach doczekała się kolejnego polskiego wydania. „Szarady” to jedna z najbardziej wciągających opowieści o obsesyjnej miłości i walce człowieka ze sobą samym. Niezwykłe bogactwo środków artystycznych zachowane przez tłumaczkę wprowadza nas w krainę neologizmów, porównań opisujących świat tajemnic, zagadek i wielu emocji budzących się w miarę poznawania Johana Nagela - bohatera, który zjawiając się pewnego wieczoru w norweskim miasteczku wzbudza przeróżne odczucia i domysły. Kim jest naprawdę?
K. Hamsun "Szarady", Wydawnictwo Poznańskie
Delikatniejsza pozycja w sam raz dla tych, którzy ostatnie tygodnie wakacji spędzą na leniwym odpoczynku. „Pies i ja” to książka, która wbrew pozorom nie spodoba się tylko miłośnikom czworonogów. Autobiograficzna opowieść autorki - dziennikarki w średnim wieku, która pewnego dnia postanawia adoptować psa staje się drogowskazem dla wszystkich tych, którzy być może gdzieś po drodze się zagubili bądź stracili sens. Gdy w pewnym momencie ukochany pies Spicer ginie - za wszelką cenę stara się odnaleźć przyjaciela, bez którego nie wyobraża sobie już życia. Szukanie psa jest dla niej w pewien sposób metaforyczne i staje się oczyszczającą drogą w głąb samej siebie, podczas której nie tylko poznaje nowych, życzliwych i otwartych ludzi, ale także dowiaduje się prawdy o sobie.
K. Spicer "Pies i ja", Wydawnictwo Kobiece
Miłośnicy domu mody Gucci nie mogą ominąć tej pozycji. Ale okaże się ona ciekawa także dla tych, którzy kochają świat intryg, przepychu i którzy z zapartym tchem śledzą porażki największych gigantów. Zwłaszcza takich, którzy odradzają się ponownie. Autorka pozwala zajrzeć za kulisy najsłynniejszego domu mody, w którym działo się wiele. Historia, która mogłaby być kanwą dla niejednego serialu to niewyczerpujące się źródło inspiracji. Choć historia marki zaczęła się skromnie, późniejsze losy i wydarzenia tylko potwierdziły status rodziny jako dynastii. Procesy sądowe, rodzinne konflikty, zdrady, morderstwa - jak się okazuje Gucci to nie tylko barwne i słynne na całym świecie projekty.
S. Gay Forden "Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku", Wydawnictwo Marginesy
Didion to klasa dziennikarskiego kunsztu i talentu. Dziennikarka w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł stanowiącym zbiór esejów spisanych w przeciągu kilkudziesięciu lat opisuje to, czym wówczas żyła Ameryka. Ale nie tylko. Didion kochała opowieści nostalgiczne, powracające myślami do dawnych, młodzieńczych lat opisując je jako odległe i wytęsknione. W „Dryfując...” znajdziemy też szereg tekstów, w których opisuje w niezwykle realistyczny sposób życie ówczesnych gwiazd Hollywood'u, rodzący się ruch hipisowski wraz z jego wyznawcami, ale przedstawia również tajemnicze historie morderstw i odległych dla nas krain. Didion czyta się z zapartym tchem i podziwia za prostotę przekazu.
J. Didion "Dryfując do Betlejem", Wydawnictwo Cyranka