1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najciekawsze książki na ostatni miesiąc wakacji

Najciekawsze książki na ostatni miesiąc wakacji

fot. iStock
fot. iStock
Dla niektórych wakacje dopiero się zaczynają, inni już planują jesienne zaszycie się w domu. Dla wszystkich spragnionych dobrej lektury przedstawiamy najciekawsze pozycje wydawnicze, które wciągną was bez reszty.

Knut Hamsun „Szarady”, Wydawnictwo Poznańskie

Klasyka skandynawskiej literatury, która dopiero po 90 latach doczekała się kolejnego polskiego wydania. „Szarady” to jedna z najbardziej wciągających opowieści o obsesyjnej miłości i walce człowieka ze sobą samym. Niezwykłe bogactwo środków artystycznych zachowane przez tłumaczkę wprowadza nas w krainę neologizmów, porównań opisujących świat tajemnic, zagadek i wielu emocji budzących się w miarę poznawania Johana Nagela - bohatera, który zjawiając się pewnego wieczoru w norweskim miasteczku wzbudza przeróżne odczucia i domysły. Kim jest naprawdę?

K. Hamsun \ K. Hamsun "Szarady", Wydawnictwo Poznańskie

Kate Spicer „Pies i ja”, Wydawnictwo Kobiece

Delikatniejsza pozycja w sam raz dla tych, którzy ostatnie tygodnie wakacji spędzą na leniwym odpoczynku. „Pies i ja” to książka, która wbrew pozorom nie spodoba się tylko miłośnikom czworonogów. Autobiograficzna opowieść autorki - dziennikarki w średnim wieku, która pewnego dnia postanawia adoptować psa staje się drogowskazem dla wszystkich tych, którzy być może gdzieś po drodze się zagubili bądź stracili sens. Gdy w pewnym momencie ukochany pies Spicer ginie - za wszelką cenę stara się odnaleźć przyjaciela, bez którego nie wyobraża sobie już życia. Szukanie psa jest dla niej w pewien sposób metaforyczne i staje się oczyszczającą drogą w głąb samej siebie, podczas której nie tylko poznaje nowych, życzliwych i otwartych ludzi, ale także dowiaduje się prawdy o sobie.

K. Spicer \ K. Spicer "Pies i ja", Wydawnictwo Kobiece

Sara Gay Forden „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”, Wydawnictwo Marginesy

Miłośnicy domu mody Gucci nie mogą ominąć tej pozycji. Ale okaże się ona ciekawa także dla tych, którzy kochają świat intryg, przepychu i którzy z zapartym tchem śledzą porażki największych gigantów. Zwłaszcza takich, którzy odradzają się ponownie. Autorka pozwala zajrzeć za kulisy najsłynniejszego domu mody, w którym działo się wiele. Historia, która mogłaby być kanwą dla niejednego serialu to niewyczerpujące się źródło inspiracji. Choć historia marki zaczęła się skromnie, późniejsze losy i wydarzenia tylko potwierdziły status rodziny jako dynastii. Procesy sądowe, rodzinne konflikty, zdrady, morderstwa - jak się okazuje Gucci to nie tylko barwne i słynne na całym świecie projekty.

S. Gay Forden \ S. Gay Forden "Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku", Wydawnictwo Marginesy

Joan Didion „Dryfując do Betlejem”, Wydawnictwo Cyranka

Didion to klasa dziennikarskiego kunsztu i talentu. Dziennikarka w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł stanowiącym zbiór esejów spisanych w przeciągu kilkudziesięciu lat opisuje to, czym wówczas żyła Ameryka. Ale nie tylko. Didion kochała opowieści nostalgiczne, powracające myślami do dawnych, młodzieńczych lat opisując je jako odległe i wytęsknione. W „Dryfując...” znajdziemy też szereg tekstów, w których opisuje w niezwykle realistyczny sposób życie ówczesnych gwiazd Hollywood'u, rodzący się ruch hipisowski wraz z jego wyznawcami, ale przedstawia również tajemnicze historie morderstw i odległych dla nas krain. Didion czyta się z zapartym tchem i podziwia za prostotę przekazu.

J. Didion \ J. Didion "Dryfując do Betlejem", Wydawnictwo Cyranka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze