Co czytać we wrześniu, aby jak najdłużej pozostać w letnim klimacie, a jednocześnie miło powitać jesień? Polecamy książki, które idealnie sprawdzą się na tę porę roku. W naszym zestawieniu znajdzie się coś dla miłośników kotów, kulinariów, przyrody oraz zdrowego stylu życia.
Jak to możliwe, że zwinięty na poduszce kociak to daleki kuzyn ważącego ponad 300 kg tygrysa? Tym bardziej że pierwszy zwykle nie znosi wody, a ten drugi chętnie pływa, a jeszcze chętniej zażywa kąpieli dla ochłodzenia. Ale że są z tej samej rodziny, łączy ich np. tzw. narząd Jacobsona, dzięki któremu zapachy odbierają jako wrażenia smakowe. Przewodnik po tej wielkiej rodzinie przygotowany przez dwoje pracowników warszawskiego ogrodu zoologicznego zaciekawi nie tylko kociarzy.
„Sekretne życie kotów”, Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska, wyd. Rebis
Smaki z dzieciństwa to fragment naszej tożsamości. Zwykle łączymy z nimi jakieś wspomnienia, które – nawet zapomniane – wracają do nas, gdy gdzieś trafiamy na to samo danie. Olia Hercules, dziś kuchmistrzyni, stylistka żywności i autorka książek mieszkająca w Londynie, urodziła się na Ukrainie i tam udała się w swoją nostalgiczną podróż kulinarną. W książce – poza 100 przepisami – przywołuje liczne rozmowy i spotkania poświęcone gotowaniu oraz opisuje różnorodność i spuściznę lokalnej kuchni.
„Sielskie smaki. Nostalgiczna podróż kulinarna”, Olia Hercules, wyd. Prószyński i S-ka
Nie wiedziałam, że łamiąc gałęzie, pozbawiam owady jedzenia – wspomina swoje dziecięce zachowania autorka Ewa Nowak. Żałując, że nikt jej wtedy tego nie powiedział, postanowiła stworzyć serię książek przyrodniczych dla dzieci. „Reginka szuka domu” to opowieść o przygodach królowej trzmieli od wiosny do zimy (wtedy zapada w sen). Dzięki tej historii poznajemy życie tych często mylonych z pszczołami owadów i dowiadujemy się, że nie ma co się ich bać, bo rzadko atakują ludzi, a ich użądlenia są mniej bolesne niż os.
„Regina szuka domu”, Ewa Nowak, wyd. Harper Collins
Przyzwyczajenie to nasza druga natura. Dlatego dorosłym tak trudno pozbyć się złych nawyków żywieniowych, choć wiedzą, że im one nie służą. Wiele z tych nawyków to efekt „menu dla dzieci”, w którym dominuje cukier i szybkie dania na bazie przetworzonych składników (odgrzewane w mikrofalówce). I to wszystko pod hasłem, żeby dziecko nie było głodne, a zbędne kalorie i tak szybko spali. W swojej nowej książce Karolina i Maciej Szaciłło przekonują, że można inaczej! Zdrowo, naturalnie, bez pośpiechu i oczywiście smacznie, bo wydumana niechęć najmłodszych do jedzenia takich rzeczy, jak kasza z warzywami, brązowy ryż czy deser słodzony owocami, to jeden z koronnych argumentów przeciwko zbilansowanej diecie dla dzieci. Autorzy opierają się na zasadach ajurwedy, która zachęca, żeby chorobom zapobiegać, a nie tylko leczyć je, gdy się pojawią. W książce znalazło się kilkadziesiąt przepisów oraz wiele porad, jak wspierać odporność dziecka, także pod kątem emocjonalnym. Karolina i Maciej zaprosili do współpracy doktor nauk o zdrowiu Hannę Stolińską oraz konsultanta ajurwedyjskiego Przemka Wardejna, którzy uzupełnili poradnik dodatkowymi wskazówkami.
„Zdrowe dziecko w zgodzie z naturą. Dieta, ajurweda i praktyczne porady”, Karolina i Maciej Szaciłło, wyd. Zwierciadło