1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Dzieje się w kulturze – nasze polecenia

Zdjęcie z wystawy w Tate Liverpool z autoportretem Luciana Freuda z 1985 roku. (Fot. © Tate Liverpool 2021 © Gareth Jones/materiały prasowe)
Zdjęcie z wystawy w Tate Liverpool z autoportretem Luciana Freuda z 1985 roku. (Fot. © Tate Liverpool 2021 © Gareth Jones/materiały prasowe)
Sprawdziliśmy, co dzieje się w kulturze. Podpowiadamy, co warto zobaczyć, czym się zachwycić i co przeczytać w najbliższym czasie.

Ciało i dusza

Obraz Luciana Freuda „Girl with a White Dog” (1950). (Fot. © Tate/materiały prasowe) Obraz Luciana Freuda „Girl with a White Dog” (1950). (Fot. © Tate/materiały prasowe)

O ile pretendentów do tytułu największego powojennego malarza brytyjskiego jest kilku, o tyle w kategorii portretu tytuł ten bez wątpienia należy się Lucianowi Freudowi. Dlaczego właśnie jemu? Co sprawia, że wizerunki osób, które malował, są bezlitośnie realistyczne i jednocześnie zdają się niczym rentgenowskie fotografie odsłaniać wnętrze i psychikę modeli? Do odpowiedzi na te pytania zbliża otwarta w dziesiątą rocznicę śmierci malarza wystawa w Tate Liverpool. Lucian Freud (1922–2011), wnuk ojca psychoanalizy Zygmunta, jako człowiek nie cieszył się dobrą sławą. Hazardzista za młodu lubiący nurzać się w londyńskim półświatku, libertyn, niewierny kochanek, dorobił się czternaściorga dzieci z różnych związków, a także wielu innych, których nigdy nie uznał. Jako ojciec nie poświęcał im uwagi. Co innego jako malarz. Na scenę sztuki wchodził na przełomie lat 40. i 50., jego wielkim tematem byli ludzie. Szukał ich w swoim najbliższym otoczeniu. Dzieci, którymi się nie opiekował, kochanki, które porzucał, nieliczni przyjaciele, którzy byli w stanie znieść jego egoistyczny charakter, stawali się obiektami zainteresowania Freuda, kiedy ten ich malował. Jego trwające często wiele tygodni, a nawet miesięcy sesje portretowe przeszły do legendy. Jest w tym malarstwie okrucieństwo, ale usprawiedliwione, bo „prawdziwe życia” są przecież właśnie takie jak obrazy Freuda.

„Lucian Freud: Real Lives” [Prawdziwe życia] w Tate Liverpool potrwa do 16 stycznia 2022 roku.

Piękna historia

Grafika Juliana Stańczaka „Continual”. (Fot. materiały prasowe desahome.pl) Grafika Juliana Stańczaka „Continual”. (Fot. materiały prasowe desahome.pl)

Dzieła sztuki, klasyka wzornictwa przemysłowego, antyki – wśród nich: prace polskiej szkoły plakatu, grafiki Wojciecha Fangora, fotografie Natalii LL, szkła Zbigniewa Horbowego czy ceramiczne figurki z Ćmielowa. W sumie ponad 7 tysięcy obiektów wyselekcjonowanych przez historyków sztuki, konserwatorów i ekspertów w dziedzinie designu. Dotąd były dostępne tylko w domach aukcyjnych oraz galeriach, teraz zebrane zostały w jednym miejscu w sieci – na nowo otwartej platformie Desa Home (www.desahome.pl).

Sposób na Saint-Exupéry’ego

Karolina Lewestam „Mała księżniczka”, Wydawnictwo W.A.B. (Fot. materiały prasowe) Karolina Lewestam „Mała księżniczka”, Wydawnictwo W.A.B. (Fot. materiały prasowe)

A gdyby tak napisać nową wersję „Małego księcia”? Księcia zastąpiłaby mała księżniczka, a pilota – pilotka, sama Amelia Earhart. Takiej wolty dokonała Karolina Lewestam, filozofka, etyczka, dziennikarka. I chociaż pomysł obarczony był niemałym ryzykiem, autorce udało się stworzyć nie tylko historię, która jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji (między innymi na temat dziewczęcości, siostrzeństwa czy w ogóle empatii i wrażliwości), lecz także – a może przede wszystkim – historię, którą dobrze się czyta.

Stany, Stany

Kadr z filmu \ Kadr z filmu "Noc na Ziemi". (Fot. materiały prasowe)

W zeszłym roku połączono go z festiwalem Nowe Horyzonty, tego wymagała sytuacja – pandemia ostatecznie wymusiła też odwołanie znakomitej większości pokazów na żywo, została tylko wersja online. Teraz wrocławski American Film Festival z powrotem wybija się na niezależność. Co znajdziecie w tegorocznym programie? Jak zawsze wyjątkowe filmy fabularne i dokumenty, niezależne, autorskie kino „made in USA”. Oprócz najnowszych dzieł z tegorocznych festiwali spora dawka klasyki, w tym retrospektywa Jima Jarmusha.

American Film Festival we Wrocławiu potrwa od 9 do 14 listopada, a wersja online – od 1 do 14 grudnia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze