Rozpoczynając serial, który ma wiele sezonów, zostajemy uwiązani na kilka dobrych miesięcy. Nawet jeśli produkcja jest rewelacyjna i ogląda się ją świetnie, w pewnym momencie zaczyna męczyć. Jeśli wolicie jednak krótkie seriale – takie, które obejrzycie w dzień lub dwa – polecamy zapoznać się z naszym zestawieniem.
Lubicie krótkie seriale? Koniecznie obejrzyjcie „Fleabag”. Dwa sezony pochłoniecie dosłownie w pół dnia. Tytułowa bohaterka najchętniej przywdziewa maskę oschłej, seksualnie wyzwolonej, a nawet wyuzdanej dziewczyny, która „wszystko już widziała”. Zmienia partnerów jak rękawiczki i nikim się nie przejmuje. Jaka jest naprawdę? Samotna, pogrążona w żalu, próbująca zrozumieć świat, w którym żyje. Panicznie boi się zranienia i wszystkich, którzy staną „za blisko” i odkryją jej delikatność. Rewelacyjny serial Amazon Prime „Fleabag” to mnogość wyznań młodej kobiety, na przemian śmiesznych i rozdzierających serce.
Na liście „krótkie seriale do obejrzenia w jeden dzień” nie mogło zabraknąć również tej produkcji. Głośny miniserial HBO „Ostre przedmioty” powstał na podstawie bestsellerowej powieści Gillian Flynn. To historia dziennikarki Camille Preaker (w tej roli pięciokrotnie nominowana do Oscara Amy Adams), która zostaje wysłana do swojego rodzinnego miasteczka, aby przygotować materiał o morderstwie dwóch dziewczynek. Starając się rozwiązać zagadkę, wraca wspomnieniami do przeszłości i zdaje się identyfikować z młodymi ofiarami.
Krótkie seriale znajdziecie również na platformie Netflix. Oparty na powieści Waltera Tevisa „Gambit Królowej” to opowieść o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Młoda Beth Harmon, która pod koniec lat 50. XX w. trafia do sierocińca, odkrywa w sobie talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od leków na uspokojenie. Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana środkami odurzającymi, zmienia się w czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.
Krótkie seriale też mogą być wciągające. Najlepszym tego przykładem jest „Długa noc” z Rizem Ahmedem, czyli wnikliwe i nieupiększone spojrzenie na zagadnienia zbrodni i domniemania niewinności. Serial zgłębia tajniki funkcjonowania nowojorskiej policji, meandry sądownictwa karnego oraz piekło systemu więziennictwa. Akcja toczy się wokół morderstwa na Manhattanie, a główny podejrzany – student i syn imigrantów – zostaje wrzucony w bezlitosny wir nowojorskiego wymiaru sprawiedliwości.
A teraz nowość. Osadzony w pionierskich czasach Internetu serial „Pam & Tommy” opowiada wręcz niewiarygodną, lecz prawdziwą historię o sekstaśmie Pameli Anderson i Tommy'ego Lee. Niezadowolony fachowiec skradł z ich domu kasetę, która z ciekawostki w świecie pirackich VHS-ów zmieniła się w globalną sensację, gdy w 1997 roku trafiła do Internetu. Serial przedstawia jednocześnie historię miłosną i łotrzykowską opowieść ku przestrodze. Obejrzycie go na świeżo uruchomionej w Polsce platformie Disney+. Jak się okazuje, tam też znajdziecie krótkie seriale do obejrzenia w jeden dzień.
Krótkie seriale, a do tego doskonale zagrane? Proszę bardzo! Jednym z nich jest „Patrick Melrose” z wybitną rolą Benedicta Cumberbatcha. Tytułowy bohater pochodzi z arystokratycznej, uprzywilejowanej rodziny. Jest inteligentnym i charyzmatycznym mężczyzną, który cieszy się dużym powodzeniem wśród kobiet. Starając się uporać z trudnymi wspomnieniami z traumatycznego dzieciństwa, które zafundowali mu agresywny ojciec oraz przymykająca na wszystko oko matka, szuka ukojenia w używkach.
Kolejną propozycją na liście „krótkie seriale”, tym razem z fenomenalną rolą kobiecą, jest „Mare z Easttown”. Mare Sheehan (Kate Winslet) jest policjantką z małego miasteczka w Pensylwanii, która prowadzi dochodzenie w sprawie miejscowego morderstwa, mierząc się jednocześnie z rozpadającym się na kawałki jej własnym życiem. Historia zagłębia się w mroczne strony zżytej z sobą społeczności i podejmuje próbę analizy tego, jak rodzinne i dawne tragedie mogą definiować naszą teraźniejszość.
Niektóre krótkie seriale są mniej znane, a mimo to zasługują na uwagę, jak np. ta produkcja HBO. Akcja „Olive Kitteridge” toczy się w Crosby, małym miasteczku w Nowej Anglii. Tytułowa Olive Kitteridge (Frances McDormand) jest nauczycielką matematyki w szkole średniej. Charakteryzują ją: cięty humor, surowe usposobienie i twarde zasady moralne, za którymi Olive skrywa dobre serce. Jej mąż Henry (Richard Jenkins) prowadzi lokalną aptekę. Serial koncentruje się na głównej bohaterce i jej relacjach z otoczeniem, odsłaniając tajemnice i dramaty małej społeczności.
Krótkie seriale oparte na faktach cieszą się sporą popularnością. Tu polecamy „Ogrodników” – serial, który przedstawia niezwykłą historię miłości Susan (Olivia Colman) i Christophera (David Thewlis) Edwardsów, pozornie zwykłej brytyjskiej pary. Małżeństwo staje się głównymi podejrzanymi w sprawie o morderstwo, kiedy policja odkrywa dwa ciała zakopane w ogrodzie ich domu w Nottingham. Wkrótce okazuje się, że łagodnie usposobieni małżonkowie od ponad 15 lat uciekają od rzeczywistości.
Dziewiętnastoletnia Żydówka Esty ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem i ultraortodoksyjną społecznością zamieszkującą nowojorski Brooklyn. Wyjeżdża do Berlina, gdzie samotnie mieszka jej matka. Starając się prowadzić świeckie życie, zaczyna naukę w konserwatorium muzycznym. Jej mąż, dowiedziawszy się o ciąży żony, wraz z kuzynem jedzie do Niemiec, gdzie stara się ją odnaleźć. Tę produkcję, ale też inne krótkie seriale, znajdziecie na platformie Netflix.
Krótkie seriale, które mrożą krew w żyłach? Oto jeden z nich. Oparty na faktach „Czarnobyl” to porywająca produkcja HBO, która opowiada przerażającą historię najgorszej w dziejach katastrofy, do której doprowadził człowiek – potężnego wybuchu z 1986 roku w czarnobylskiej elektrowni atomowej na terenie ówczesnego ZSRR. Serial przedstawia to, co się działo od porannej eksplozji: chaos oraz śmierć w następnych dniach, tygodniach i miesiącach.
Siedemnastoletni James twierdzi, że jest psychopatą. Dlaczego? Jego zainteresowania są dość nietypowe: nastolatek uwielbia mordować zwierzęta. Gdy pewnego dnia przestaje mu to sprawiać radość, postanawia zapolować na coś większego – człowieka. Los się do niego uśmiecha, kiedy poznaje Alyssę, zbuntowaną dziewczynę w swoim wieku mającą własne problemy życiowe. Alyssa bez wahania proponuje mu ucieczkę. W ten sposób para wyrusza w pełną niefortunnych zdarzeń podróż po Anglii. Takie krótkie seriale lubimy najbardziej – wciągające, zabawne i doskonale zagrane.
Krótkie seriale o tematyce muzycznej również przyciągają wielu widzów. W tym temacie polecamy miniserial „The Eddy” z Joanną Kulig. Elliot Udo, niegdyś ceniony nowojorski pianista jazzowy, jest współwłaścicielem podupadającego klubu. Jest także menedżerem kapeli prowadzonej przez Maję – piosenkarkę będącą z nim w burzliwym związku. Kiedy Elliot odkrywa, że jego wspólnik może być zaangażowany w szemrane interesy w klubie, na światło dziennie wychodzą również inne tajemnice. Gdy do Paryża przyjeżdża jego zagubiona, nastoletnia córka, życie zawodowe i osobiste Elliota zaczyna się do reszty rozpadać.
Na koniec pozycja z listy „krótkie seriale dla dwojga”. „Sceny z życia małżeńskiego” to historia miłości, nienawiści, pożądania, monogamii i rozwodu. Mira (Jessica Chastain) jest pewną siebie kobietą, która robi karierę w spółce technologicznej, ale czuje się niespełniona w małżeństwie. Jonathan (Oscar Isaac) to wycofany i wrażliwy profesor filozofii, który za wszelką cenę chce ratować ich związek. Serial pokazuje złożone osobowości bohaterów, których małżeństwo legło w gruzach. Uwaga: twórcy stawiają na bezkompromisową szczerość.