1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Gwyneth Paltrow kończy 50 lat – oto 5 kreacji aktorskich, za które ją uwielbiamy

Gwyneth Paltrow (Fot. Theo Wargo/WireImage/Getty Images)
Zarówno w życiu, jak i na ekranie miała już okazję odegrać wiele rozmaitych ról. W kinie z powodzeniem wciela się m.in. w romantyczną heroinę i wyrachowaną uwodzicielkę, prywatnie natomiast znakomicie łączy obowiązki aktorskie z prowadzeniem świetnie prosperującego biznesu. W filmach i serialach pojawia się coraz rzadziej, ale my z przyjemnością wracamy do jej wczesnych filmów, które wyniosły ją na szczyt. Dziś, z okazji 50. urodzin aktorki, przypominamy najlepsze z nich.

„Siedem”

Przełomem w karierze Gwyneth Paltrow okazała się drugoplanowa, choć niezwykle istotna dla całej fabuły filmu, rola żony oficera śledczego w thrillerze Davida Finchera „Siedem”. Aktorka otrzymała za nią m.in. nominację do nagrody Saturna. Film, w którym główne role zagrali Morgan Freeman i Brad Pitt, podąża śladami genialnego i całkowicie nieprzewidywalnego mordercy, którego każda ofiara stanowi ucieleśnienie jednego z siedmiu grzechów głównych. Reżyser prowadzi akcję z pełnym zrozumieniem tego, co przeraża nas najbardziej, aż do druzgocącego finału.

„Genialny klan”

Jako Margot w komediodramacie Wesa Andersona „Genialny klan” Gwyneth Paltrow dała prawdziwy pokaz aktorstwa na wysokim poziomie. Według krytyków to jedna z jej najlepszych kreacji. Bohaterami filmu są małżonkowie Royal i Etheline Tenenbaum, którzy wychowali trójkę dzieci, po czym się rozstali. Chas zajął się handlem nieruchomościami, Margot została pisarką, a Richie skupił się na karierze sportowej. Sukces nie przyniósł im jednak szczęścia. Po 20 latach ojciec, który dawno temu porzucił rodzinę, powraca, aby pogodzić się z dziećmi i żoną.

„Wielkie nadzieje”

Za występ w remake'u klasycznego obrazu „Wielkie nadzieje” aktorka zebrała masę pozytywnych recenzji. „Ethan Hawke i Gwyneth Paltrow tworzą olśniewające kreacje” – pisał Peter Travers z magazynu „Rolling Stone”. To oparta na ponadczasowej noweli Charlesa Dickensa romantyczna opowieść o pasji i pożądaniu. Od czasu, gdy Finn po raz pierwszy zobaczył Estellę, stała się ona jego obsesją. Bohater poprzysięga sobie zdobyć jej miłość. Wiele lat później aspirujący artysta rusza do Nowego Jorku i ponownie spotyka obiekt swoich westchnień. Gdy kobieta zgadza się dla niego pozować, największe nadzieje – ale też obawy – Finna mogą się w końcu ziścić.

„Zakochany Szekspir”

Sukcesem była również pierwsza gwiazdorska rola Paltrow, czyli kreacja Violi De Lesseps, miłości młodego Williama Szekspira w filmie kostiumowym „Zakochany Szekspir”, za którą aktorka została uhonorowana m.in. Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA. „Rozświetla ekran radością życia. Pijana poezją i miłością kreuje czystą magię” – pisał wspomniany wcześniej Travers. Inni krytycy wtórowali, pisząc, że jej rola jest urzekająca i zapiera dech w piersiach. My całkowicie się z tym zgadzamy.

„Morderstwo doskonałe”

Widzowie docenili również jej rolę w thrillerze kryminalnym „Morderstwo doskonałe” z 1998 roku, w którym wystąpiła u boku Michaela Douglasa i Viggo Mortensena jako Emily Bradford Taylor, ambitna kobieta, którą zupełnie nie interesuje bycie jedynie dodatkiem do męża. Niezadowolenie z życia rekompensuje jej praca tłumaczki w przedstawicielstwie USA przy ONZ. Pewnego dnia poznaje tam młodego i utalentowanego artystę, z którym nawiązuje romans. Gdy mąż bohaterki odkrywa prawdę, postanawia zaaranżować…zbrodnię doskonałą. To jednak dopiero początek wszystkich intryg, które prowadzą do bardzo zaskakującego finału.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
Reklama
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze