1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„BoJack Horseman” – przygnębiający i prawdziwy

Kadr z serialu „BoJack Horseman” (Fot. materiały prasowe)
Przez wielu widzów uznawany za najlepszy serial animowany dla dorosłych wszech czasów. I choć opis jego fabuły brzmi nieco absurdalnie, to „BoJack Horseman” jest historią pełną głębokich przemyśleń, ważnych życiowych prawd i niebanalnego humoru. Wystarczy tylko się do niego przekonać, by później wpaść w po uszy.

„BoJack Horseman” zadebiutował na platformie Netflix w 2014 roku i w błyskawicznym tempie zdobył uznanie widzów platformy. Wśród krytyków początkowo zdania były podzielone. Zmieniło się to w drugiej połowie pierwszego sezonu serialu, a z każdym kolejnym, których w sumie ukazało się sześć, recenzje stawały się coraz bardziej przychylne. Finalnie serial zdobył międzynarodowe uznanie i wiele nagród. „IndieWire” uznało go za najlepszy animowany serial telewizyjny wszech czasów. Produkcja została nagrodzona czterema nagrodami Critics' Choice Television Awards, trzema nagrodami Annie i trzema Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Otrzymała również trzy nominacje do nagrody Emmy. Serial „BoJack Horseman” doceniono przede wszystkim za realistyczne podejście do depresji, traumy, uzależnień, zachowań autodestrukcyjnych, rasizmu, seksizmu, seksualności, nastoletnich ciąży i ogólnej kondycji ludzkiej.

Każdy z sześciu sezonów serialu „BoJack Horseman” przyciągnął przed ekrany miliony widzów z całego świata, którzy śledząc losy cynicznego konia o ludzkich cechach, z odcinka na odcinek zmieniali zdanie o animacjach dla dorosłych. Dla wielu kojarzyły się bowiem jedynie z nudą i głupkowatym humorem. „BoJack Horseman” udowodnił, że gatunek ten ma w sobie ogromny potencjał, z którego może powstać dzieło wybitne.

„BoJack Horseman” – o czym opowiada?

To historia z alternatywnego świata, w którym ludzie i antropomorficzne zwierzęta żyją obok siebie. Akcja toczy się głównie w Hollywoo (ze względu na kradzież litery „d” ze znaku). Tytułowy BoJack Horseman jest ekscelebrytą za sprawą serialu komediowego „Horsin' Around”, który w latach 90. oglądały miliony widzów. Sitcom opowiadał o młodym kawalerze koniu próbującym wychować trójkę ludzkich dzieci, które zostały osierocone. Od momentu zaprzestania jego emisji BoJack nie zagrał żadnej znaczącej roli i z roku na rok staje się coraz mniej rozpoznawalny.

Kadr z serialu „BoJack Horseman” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z serialu „BoJack Horseman” (Fot. materiały prasowe)

Obecnie jest po pięćdziesiątce i mieszka w swojej rezydencji w Hollywood Hills. Planuje wielki powrót za sprawą autobiografii, która ma być napisana przez ghostwriterkę Diane Nguyen. Jednocześnie jest uzależniony od narkotyków i alkoholu. Wyróżniają go też ponadprzeciętna lekkomyślność i cynizm. Jest zgorzkniały, głęboko przygnębiony i samotny, a przez desperacką potrzebę aprobaty i ogromne poczucie winy z powodu własnych działań, często ucieka się do autodestrukcyjnych i samolubnych zachowań, które krzywdzą również otaczających go ludzi.

Historia BoJacka jest punktem wyjścia do głębokich rozważań o samotności, uzależnieniach, depresji i wielu innych bolączkach ludzi żyjących we współczesnym świecie. Bez skrupułów łączy w sobie sprawy przyziemne z filozoficznymi, dzięki czemu zmusza do rozmyślań. Pośród błyskotliwych dialogów i prostych, ale miłych dla oka animacji każdy widz może odnaleźć samego siebie.

„BoJack Horseman” – postacie

Ważną częścią serialu „BoJack Horseman” są również nietuzinkowe postacie. Obok tytułowego bohatera poznajemy między innymi Dianę Nguyen, humanistkę i ghostwriterkę BoJacka, która pragnie uczynić świat lepszym dla kobiet. Podczas pisania pamiętnika BoJacka rodzi się między nimi przyjaźń, która staje się niezręczna i napięta po tym, jak BoJack rozwija do niej romantyczne uczucia, a ona spotyka się w tym czasie z Panem Peanutbutterem. Pan Peanutbutter to z kolei energiczny, optymistyczny i wesoły żółty Labrador Retriever, który rywalizuje z BoJackiem ze względu na swoją aktorską przeszłość, a jednocześnie podziwia go za „Horsin' Around”.

Oprócz nich w serialu występuje także między innymi Todd Chavez, bezrobotny i niezwykle utalentowany 24-letni próżniak, który wylądował w domu BoJacka na imprezę pięć lat przed rozpoczęciem serii i nigdy nie wyszedł, a także Księżniczka Carolyn, różowa perska kotka, która jest agentką BoJacka w pierwszych trzech sezonach i jego była dziewczyną.

Kadr z serialu „BoJack Horseman” (Fot. materiały prasowe)

„BoJack Horseman” – dubbing i twórcy

Twórcą serialu „BoJack Horseman” jest Raphael Bob-Waksberg. Razem z nim serial współtworzyli między innymi: Amy Winfrey, JC Gonzalez, Aaron Long, Adam Parton, Anne Walker Farrell, a także Elijah Aron, Alison Tafel, Peter Knight, Joe Lawson i Joanna Calo. Projekt BoJacka opracowała graficzka Lisa Hanawalt, a animacja powstała w wytwórni ShadowMachine z Los Angeles. Za produkcję serialu odpowiada firma Michaela Eisnera The Tornante Company.

Jednym z pytań, które z pewnością zadał sobie każdy widz serialu „BoJack Horseman”, jest: „Kto podkłada głos BoJackowi?”. W oryginalnej wersji jest to Will Arnett, natomiast w polskim dubbingu (który bardzo polecamy!) jest to Jakub Wieczorek. Dla pozostałych ról swojego głosu użyczyli: Aaron Paul (w polskiej wersji Maciej Nawrocki) jako Todd Chavez, Amy Sedaris (w polskiej wersji Anna Sroka) jako Księżniczka Carolyn, Alison Brie (w polskiej wersji Lidia Sadowa) jako Diane Nguyen, Paul F. Tompkins (w polskiej wersji Paweł Ciołkosz) jako Pan Peanutbutter i inni.

Kadr z serialu „BoJack Horseman” (Fot. materiały prasowe)

„BoJack Horseman” – online

Serial „BoJack Horseman” jest dostępny online na platformie Netflix. Produkcja doczekała się 6 sezonów, z których 5 pierwszych liczy 12 odcinków, a ostatni – 16. Dodatkowo dostępny jest również jeden świąteczny odcinek specjalny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze