1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Seriale animowane dla dorosłych – top 5

Kadr z serialu "Bojack Horseman" (fot. materiały prasowe Netflix)
Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że filmy animowane są przeznaczone wyłącznie dla dzieci, kreskówki to format, w którym świetnie przedstawiane są również treści dla dorosłych. Oto zestawienie najlepszych seriali animowanych dla dorosłych.

"Bojack Horseman"

Jeden z najlepszych seriali animowanych dla dorosłych na Netflixie, który opowiada historię aktora-konia znanego z emitowanego w latach 90. sitcomu, który stara się przywrócić lata świetności swej kariery. Nie jest to jednak takie łatwe - Bojack jest pogrążony w nałogach, przez lata zmagał się z różnymi tragikomicznymi wydarzeniami i nie bardzo wie, jak mógłby wrócić na szczyt. "Bojack Horseman" okrzyknięty został jednym z najlepszych seriali animowanych dla dorosłych wszech czasów, a świat, w którym twórcy osadzili całą historię (oryginalna wspólnota ludzi oraz posiadających cechy ludzkie zwierząt) uzależnia od oglądania. Absurdalne dowcipy, satyra na Hollywood i specyficzne amerykańskie środowisko oraz ciekawy felieton na człowieczeństwo - 6 sezonów Bojacka dostępnych jest na Netflixie.

"Miasteczko South Park"

Serial animowany dla dorosłych opowiadający historię czterech przyjaciół Stana, Kyle'a, Cartmana i Kenny'ego oraz ich miasteczka South Park. Trudne czasy dojrzewania, niesamowite historie (odwiedziny UFO, wybuchy wulkanu) i codzienne perypetie przedziwnych, obdarzonych specyficznym poczuciem humoru bohaterów to główna oś wydarzeń serialu. Tak naprawdę jednak twórcy zawarli tu wiele ukrytych treści, odniesień do popkultury i slapstickowego humoru. "Miasteczko South Park" to jeden z najpopularniejszych seriali animowanych, który doczekał się wielu sezonów, własnej gry komputerowej, ścieżek dźwiękowych oraz innych produktów związanych z wydarzeniami mającymi miejsce w South Park.

"Rick i Morty"

Jeden z najciekawszych seriali animowanych dla dorosłych na Netflixie, który na przestrzeni lat doczekał się rzeszy wiernych fanów. "Rick i Morty" to nie kto inny jak ekscentryczny dziadek-naukowiec i jego nieco wycofany wnuczek. Rick oprócz zamiłowania do różnego rodzaju eksperymentów i doświadczeń jest także uzależniony od alkoholu, co powoduje, że jego zachowanie jest dość specyficzne, a relacja łącząca go z Mortym zdecydowanie nie należy do typowych. Rick wykorzystuje Morty'ego przy różnego rodzaju misjach odwiedzając z nim równoległe galaktyki i często... powodując ogromne szkody dla planety, wszechświata bądź bliskich im ludzi. "Rick i Morty" to bez wątpienia jedna z tych animacji, które przyciągają widza ciętymi ripostami oraz poruszaniem kontrowersyjnych tematów w oryginalny sposób, często przemycając swoje przemyślenia i opinie w zupełnie zakręconej i odrealnionej historii. Plus za świetną animację i genialne dialogi.

"The Simpsons"

Simpsonowie to chyba najsłynniejszy (i najdłużej nadawany w historii amerykańskiej telewizji) animowany serial dla dorosłych, który zasłynął z satyrycznego spojrzenia na amerykańskie społeczeństwo. Mało chyba jest zresztą osób, które nie znałyby tych charakterystycznych żółtych postaci, nie obejrzały choć raz w życiu jednego odcinka, czy nie potrafiły rozpoznać tej znanej czołówki. Historia rodziny Simpsonów zamieszkujących Springfield stała się już tak kultowa, że "The Simpons" uważa się za jeden z najważniejszych elementów kultury amerykańskiej, który wychował niejedno pokolenie. Znudzony życiem Homer, niebieskowłosa żona Marge oraz specyficzne dzieci" Bart, Lisa i Maggie to postacie, które stały się legendarne na całym świecie, a satyra na typową amerykańską rodzinkę to rzeczywistość w krzywym zwierciadle, którą pokochali naprawdę wszyscy. "The Simspons" po prostu trzeba znać.

"Family Guy"

Kolejny serial animowany dla dorosłych dostępny na Netflixie, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Tytułowa głowa rodziny Griffinów to niejaki Peter, który nie należy do najzwyklejszych rodziców na świecie. Oprócz Petera w zwariowanej rodzinie pojawia się także żona starająca się utrzymać jakiekolwiek przejawy normalności w ich życiu, trójka dzieci (w tym noworodek, który notorycznie snuje plany unicestwienia świata i zabójstwa własnej matki) oraz pies. Przez długi czas "Family Guy" uznawany był za jeden z najlepszych seriali animowanych dla dorosłych - po małym kryzysie związanym z niestosownymi i niekiedy płytkimi żartami, serial wraca na dobrą drogę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze