1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura

„Top Gun: Maverick” – kontynuacja, na którą czekaliśmy 36 lat. Co warto o niej wiedzieć?

Kadr z filmu „Top Gun: Maverick” (Fot. Supplied by LMK/ LANDMARK MEDIA/ BEW Photo)
„Top Gun” w reżyserii Tony’ego Scotta zyskał fanów na całym świecie i szybko stał się jednym z najbardziej kultowych filmów akcji wszech czasów. Na jego kontynuację musieliśmy czekać aż 36 lat. W 2022 roku premierę miał „Top Gun: Maverick” – w opinii wielu lepszy od oryginału. Szybko podbił serca widzów i krytyków, o czym świadczą chociażby nominacje do Oscara w aż 6 kategoriach. W oczekiwaniu na oscarową galę przypominamy fabułę i obsadę filmu, a także publikujemy garść ciekawostek.

„Top Gun: Maverick” – majstersztyk z Tomem Cruisem w roli głównej

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o „Top Gunie”, filmie, który zrewolucjonizował kino akcji? Wartka, trzymająca w napięciu fabuła, przykuwające uwagę powietrzne akrobacje, no i oczywiście Tom Cruise z zawadiackim uśmiechem.

Nic dziwnego, że nie mogliśmy doczekać się kontynuacji filmu. Przyszło nam czekać na nią aż 36 lat (premiera opóźniła się o kilka lat m.in. przez pandemię COVID-19), ale zdecydowanie było warto. Zwłaszcza że współczesne osiągnięcia technologii filmowej pozwalają na dużo, dużo więcej. Druga część jest jeszcze bardziej ekscytująca, intensywna i emocjonalna!

Koniecznie trzeba też wspomnieć, że „Top Gun: Maverick” zdobył w sumie aż sześć nominacji do Oscara w kategoriach: najlepszy film, scenariusz adaptowany, piosenka (Lady Gaga, „Hold My Hand”), efekty specjalne, montaż oraz dźwięk. O tym, czy zdobędzie statuetkę, dowiemy się już w nocy z 12 na 13 marca.

„Top Gun: Maverick” – o czym jest?

Akcja „Top Gun: Maverick” rozpoczyna się dokładnie 30 lat po pierwszej części. W „Top Gunie” poznaliśmy młodego Pete’a „Mavericka” Mitchella, młodego pilota marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, który wraz ze swoim oficerem radiowym, porucznikiem Nickiem „Goosem” Bradshawem, otrzymuje szansę na szkolenie w programie Top Gun. 30 lat później Maverick powraca do szkoły lotniczej Naval Air Station Miramar – jednak tym razem jako nauczyciel. Jego zadaniem jest wyszkolenie grupy młodych pilotów do specjalnej i niebezpiecznej misji. Wśród nich jest syn jego najlepszego przyjaciela z młodości, Goose’a. W obliczu niepewnej przyszłości i nawiedzany przez swoją przeszłość Maverick mierzy się ze swoimi najgłębszymi lękami. W misji, która wymaga największego poświęcenia ze strony tych, którzy mają zostać wybrani.

„Top Gun: Maverick” – obsada

Reżyserem „Top Gun: Maverick” jest Joseph Kosiński. Początkowo, gdy w 2010 roku ogłoszono prace nad kontynuacją, reżyserem filmu ponownie miał być Tony Scott, jednak niestety w połowie 2012 roku popełnił on samobójstwo.

Za scenariusz odpowiadają Ehren Kruger, Eric Warren Singer oraz Christopher McQuarrie, którzy inspirowali się powieścią Petera Craiga i Justina Marksa.

W roli głównej wystąpił niepowtarzalny Tom Cruise jako komandor Pete „Maverick” Mitchell. Oprócz niego ze „starej” obsady powrócił Val Kilmer jako admirał Tom „Iceman” Kzansky. Obok nich w filmie pojawili się m.in.: Miles Teller (jako Bradley „Rooster” Brashaw), Jennifer Connelly (jako Penelope „Penny” Benjamin), Jon Hamm (jako Beau „Cyclone” Simpson), Glen Powell (jako Jake „Hangman” Seresin), Monica Barbaro (jako Natasha „Phoenix” Trace), Lewis Pullman (jako Robert „Bob” Floyd), a także Ed Harris (jako Chester „Hammer” Cain).

„Top Gun: Maverick” – soundrack

Muzykę do filmu skomponowali Harold Faltermeyer, Lorne Balfe, Hans Zimmer, a także Lady Gaga, która jest autorką piosenki „Hold My Hand” będącej kandydatką do Oscara.

W ścieżce dźwiękowej wykorzystano też elementy oryginalnego utworu „Top Gun Anthem” z poprzedniej części, co było także hołdem złożonym Tony’emu Scottowi.

Całego soundtracku możecie odsłuchać na Spotify:

„Top Gun: Maverick” – ciekawostki

 • Po premierze „Top Gun: Maverick” stał się najbardziej dochodowym filmem 2022 roku – dopiero w styczniu 2023 stracił ten tytuł na rzecz filmu „Avatar: Istota wody”.
 • Ujęcie, gdy Maverick na motocyklu ściga się na pasie startowym z F-18, zostało powtórzone aż 43 razy na przestrzeni trzech dni.
 • Tom Cruise naciskał, aby w filmie wykorzystano jak najmniej ujęć z zielonego ekranu i obrazów generowanych komputerowo (CGI). Wszystkie manewry, które widzimy na ekranie, odbyły się naprawdę, a Tom Cruise zagrał osobiście wszystkie sceny (co nie jest niczym zaskakującym – wiadomo bowiem, że aktor z reguły nie korzysta z pomocy dublerów).
 • W „Top Gun: Maverick” wykorzystano także prawdziwe myśliwce F/A-18 Super Hornet. Jednak koszty wypożyczenia myśliwców od amerykańskiej armii były niemałe – godzina obecności maszyny na planie to aż 11 374 dolary!
 • Za sterami myśliwców zasiedli piloci z prawdziwej szkoły Top Gun, natomiast aktorzy znajdowali się na drugim siedzeniu – przepisy armii amerykańskiej zabraniają bowiem cywilom prowadzenia/pilotowania maszyn wojskowych.
 • Aby aktorzy mogli latać z prawdziwymi pilotami, uprzednio przeszli odpowiednie trzymiesięczne szkolenie poprowadzone przez… Toma Cruise'a, który ma licencję pilota. Zrobił ją tuż po nakręceniu pierwszego „Top Guna”.
 • W filmie możemy podziwiać własny samolot Toma Cruise’a – P-51 Mustang z II wojny światowej.

Jeśli są wśród was tacy, którzy widzieli pierwszą część, ale wzbraniają się przed obejrzeniem „Top Gun: Maverick”, bo nie wiedzą, czy warto – odpowiadamy: warto! Fabuła angażuje emocjonalnie i wciąga, trzymając w napięciu. Chwilami jest zabawnie, chwilami wzruszająco, ale nigdy nudno. A sceny manewrów i walk powietrznych to prawdziwy majstersztyk! No i oczywiście niesamowity Tom Cruise, który po 30 latach dalej ma w sobie to coś jako słynny Maverick.

Trwający ponad dwie godziny film możecie obejrzeć na: Premiery Canal+, Player, SkyShowtime, Chili oraz AppleTV.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze