1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Pachnidło” – kultowy thriller, którego nie da się zapomnieć

„Pachnidło” – kultowy thriller, którego nie da się zapomnieć

Karoline Herfurth w filmie „Pachnidło” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
Karoline Herfurth w filmie „Pachnidło” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
„Pachnidło: Historia mordercy”, adaptacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda, to jedna z najdroższych produkcji w historii kina europejskiego. Obraz, który łączy wątki dramatu, mrocznego thrillera i misterną rekonstrukcję XVIII-wiecznych realiów, w 2006 roku przebojem zdobył ekrany w całej Europie.

Kiedy w 1985 roku Patrick Süskind napisał powieść „Pachnidło”, Europa oszalała na punkcie tej historii. Książka przez prawie dekadę znajdowała się w ścisłej czołówce bestsellerów i została przetłumaczona na 46 języków. Wydawniczy bestseller kusił jednak nie tylko czytelników, ale też wielu filmowców, jednak Patrick Süskind długo nie chciał się zgodzić na ekranizację. Dopiero niemiecki producent Bernd Eichinger zdołał przekonać pisarza do zmiany decyzji. Najprawdopodobniej finansami, bo za sprzedaż praw autorskich pisarz otrzymał około 10 milionów euro.

Eichinger, autor sukcesu „Imienia róży” i filmowej rekonstrukcji ostatnich dni Hitlera – „Upadku”, dobrze wiedział, że odtworzenie na ekranie zmysłowej wizji Süskinda wymaga ogromnych środków i niezwykłego rozmachu. Budżet, który wyniósł 50 milionów euro, sprawił, że „Pachnidło” stało się najdroższą europejską produkcją roku 2006 i najdroższą produkcją w historii całej niemieckiej kinematografii.

Ben Whishaw w filmie „Pachnidło” (Fot. materiały prasowe Gutek Film) Ben Whishaw w filmie „Pachnidło” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)

Ben Whishaw i Karoline Herfurth w filmie „Pachnidło” (Fot. Jurgen Olczyk/Entertainment Pictures/Forum) Ben Whishaw i Karoline Herfurth w filmie „Pachnidło” (Fot. Jurgen Olczyk/Entertainment Pictures/Forum)

O prawa do sfilmowania „Pachnidła” ubiegali się tak uznani reżyserzy, jak Martin Scorsese, Tim Burton, Miloš Forman, Ridley Scott, a swego czasu nawet sam Stanley Kubrick. Ekranizację bestselleru Süskinda ostatecznie powierzono jednemu z najciekawszych europejskich twórców młodego pokolenia – Tomowi Tykwerowi, który swoimi dotychczasowymi filmami – m.in. „Biegnij Lola, biegnij” i „Niebo” – udowodnił, że umie połączyć europejską jakość z niezwykłym nowatorstwem wizji.

Wszystkie starania, aby uczynić „Pachnidło” najbardziej prestiżową produkcją sezonu, opłaciły się z nawiązką. Nieczęsto zdarza się bowiem, aby europejski film przebił popularnością hollywoodzką superprodukcję. Gdy film Tykwera trafił na ekrany, już w pierwszym weekendzie strącił ze szczytu europejskiego box office’u „Piratów z Karaibów: Skrzynię umarlaka”, który okupował tę pozycję przez długie tygodnie. Lokalne premiery również okazały się prawdziwymi wydarzeniami, czego najlepszym dowodem jest wynik, jaki produkcja osiągnęła w Rosji – tam „Pachnidło” oglądano chętniej niż hitowy „Kod da Vinci”.

Ben Whishaw i Dustin Hoffman w filmie „Pachnidło” (Fot. materiały prasowe Gutek Film) Ben Whishaw i Dustin Hoffman w filmie „Pachnidło” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)

Rachel Hurd-Wood w filmie „Pachnidło” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum) Rachel Hurd-Wood w filmie „Pachnidło” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)

„Pachnidło” – fabuła

Akcja tej wystawnej superprodukcji toczy się w XVIII-wiecznej Francji. „Pachnidło: Historia mordercy” opowiada historię Jana Baptysty Grenouille’a, nieślubnego syna paryskiej handlarki rybami obdarzonego nieprawdopodobnym, wręcz absolutnym węchem. Młody mężczyzna postrzega świat wyłącznie przez pryzmat tego zmysłu. Początkowo pracuje jako pomocnik garbarza, potem czeladnik perfumiarski, jednak na skutek obsesyjnej pogoni za idealnym zapachem popełnia szereg morderstw na pięknych kobietach. Aby stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie, nieuchwytny morderca z „genialnym nosem” zabija piękne kobiety.

„Pachnidło” – obsada

Choć o rolę obdarzonego genialnym węchem mordercy ubiegali się między innymi Johnny Depp, Leonardo DiCaprio i Orlando Bloom, reżyser szukał debiutanta, którego twarz nie kojarzyłaby się z hollywoodzkimi produkcjami. Ostatecznie jego wybór padł na Bena Whishawa, który zasłynął z ról Hamleta w londyńskim teatrze Old Vic i Keitha Richardsa, legendarnego gitarzysty Rolling Stones, w filmie „Stoned”.

Ben Whishaw w filmie „Pachnidło” (Fot. materiały prasowe Gutek Film) Ben Whishaw w filmie „Pachnidło” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)

Ben Whishaw i Karoline Herfurth w filmie „Pachnidło”  (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum) Ben Whishaw i Karoline Herfurth w filmie „Pachnidło” (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)

W pozostałych rolach wystąpili: Dustin Hoffman („Rain Man”, „Absolwent”, „Sprawa Kramerów”), Alan Rickman („Szklana pułapka”, „Harry Potter”), Rachel Hurd-Wood („Piotruś Pan”, „Klika”), Karoline Herfurth („Lektor”, „Szkolna imprezka”), Jessica Schwarz („Drzwi”), David Calder („Wyścig”), Birgit Minichmayr („Upadek”), Simon Chandler („Jak zostać królem”) i John Hurt (narrator).

Na ekranie pojawiają się również: Alvaro Roque, Paul Berrondo, Corinna Harfouch, Joanna Griffiths, Sian Thomas, Sam Douglas, Joan Serrats, Bridget McConnell, Jaume Montané, Timothy Davies, Ramón Pujol oraz Sara Forestier.

„Pachnidło” – serial

Na podstawie powieści Patricka Süskinda powstał również osadzony we współczesnych realiach serial, który przez pewien czas można było oglądać na platformie Netflix. Jego fabuła skupia się wokół szóstki uczniów ze szkoły z internatem, których w przeszłości połączyło zamiłowanie do zapachów. Kiedy po latach zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanej członkini grupy, podejrzenia policji padają na pozostałą piątkę przyjaciół. Podczas przesłuchań podejrzanych na jaw wychodzi szokująca prawda. To równie emocjonująca co filmowe „Pachnidło” opowieść o wonnościach, pasji i seryjnym morderstwie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze