Jak w historii kina jest pamiętany Patrick Swayze? Filmy i seriale z jego udziałem wciąż są bardzo chętnie oglądane, choć aktor nie żyje już od prawie 15 lat. Wszechstronnie uzdolniony i bardzo przystojny artysta był nie tylko obiektem westchnień milionów kobiet, ale także tancerzem, choreografem, piosenkarzem, a nawet modelem. Sprawdzamy, jakie produkcje z aktorem w roli głównej warto zobaczyć!
Patrick Wayne Swayze przyszedł na świat 18 sierpnia 1952 r. w Houston jako najstarsze z pięciorga dzieci tancerki i kreślarza. Od najmłodszych lat przejawiał duże zdolności sportowe, dlatego ojciec widział w nim przyszłą gwiazdę popularnego w Stanach futbolu amerykańskiego. Niestety w karierze nastolatka przeszkodziła ciężka, grożąca amputacją nogi kontuzja kolana. Patrick przeszedł serię skomplikowanych operacji i aby wrócić do formy, zaczął uczęszczać na zajęcia taneczne. Szybko się okazało, że jest niezwykle uzdolniony także tanecznie, i to do tego stopnia, że przez jakiś czas podróżował po kraju z zespołem baletowym.
Na ekranach pojawił się po raz pierwszy w komedii „Skatetown” z 1979 r., a cztery lata później wystąpił w filmie Coppoli „Outsiderzy”. Jednak największą sławę przyniosły mu takie produkcje, jak: „Północ-południe”, „Uwierz w ducha”, „Prawo krwi” oraz cieszący się niesłabnącą popularnością dramatyczny romans „Dirty Dancing”.
Od połowy lat 70. Patrick Swayze związany był z Lisą Niemi – aktorką, reżyserką i producentką, która go wspierała najpierw podczas całej kariery, a potem ciężkiej choroby. Aktor zmarł na raka trzustki 14 września 2009 r.
Czym wśród wielu ówcześnie popularnych aktorów wyróżniał się Patrick Swayze? Wszystkie filmy z udziałem aktora pokazują, jak doskonale potrafił się wczuć w swoją rolę. I choć zazwyczaj jest kojarzony z romantycznymi lub dramatycznymi rolami, świetnie się sprawdzał także jako żołnierz, buntownik, myśliwy, tajny agent, a nawet drag queen, grając w komediach, kryminałach, thrillerach, sensacjach czy filmach przygodowych. Spośród dość sporego dorobku Swayzego na pewno warto obejrzeć kilka najbardziej zapadających w pamięć produkcji:
- „Outsiderzy” (1983) – kierowany do młodzieży film fabularny wyreżyserowany przez Francisa Forda Coppolę, ukazujący rywalizację dwóch gangów, które tworzą głównie zbuntowani nastolatkowie. W produkcji zagrało sporo dopiero rozpoczynających karierę aktorów, jak Tom Cruise, Emilio Estevez, C. Thomas Howell czy Rob Lowe.
- „Północ–Południe” (1985) – obsypany wieloma nagrodami miniserial wojenno-kostiumowy powstały na podstawie trylogii Johna Jakesa o tym samym tytule. Dwóch wieloletnich przyjaciół – pochodzący z Północy przemysłowiec Orry Main (Patrick Swayze) oraz mieszkający na Południu plantator George Hazard (James Read) – w wyniku wybuchu wojny secesyjnej nagle staje po przeciwnych stronach barykady. Zrealizowany z rozmachem serial porusza takie istotne w życiu człowieka zagadnienia, jak przyjaźń, oddanie, poświęcenie i bezwarunkową miłość.
- „Dirty Dancing” (1987) – niezaprzeczalnie kultowy melodramat taneczny lat 80. XX wieku, który do czasów obecnych należy do najchętniej oglądanych filmów kobiecych. Nastolatka Baby (Jennifer Grey) spędza rodzinne wakacje w oferującym mnóstwo atrakcji ośrodku wypoczynkowym. Dziewczynie od razu przypada do gustu instruktor tańca Johnny Castle (Patrick Swayze) i gdy jego partnerka w wyniku ciąży nie może występować, Baby przechodzi intensywny kurs tańczenia, by ją zastąpić. Młodzi zakochują się w sobie, jednak ojciec nastolatki nie akceptuje tego związku. Film zaskakuje perfekcyjnymi układami tanecznymi i doskonałą ścieżką dźwiękową, a piosenka „The Time of my Life” została nagrodzona Oscarem.
- „Uwierz w ducha” (1990) – na pewno w kategorii „filmy dla kobiet” nie powinno zabraknąć tego wyjątkowego melodramatu fantastycznego, który zdobył aż dwa Oscary (najlepsza aktorka drugoplanowa i najlepszy scenariusz oryginalny). Wyjątkowy związek Sama i Molly zostaje brutalnie przerwany, kiedy główny bohater ginie w wyniku strzelaniny. Mężczyzna wraca jako duch, by chronić ukochaną przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. W kontaktach z Molly i rozwiązaniu zagadki pomaga mu zwariowana spirytystka Oda (Whoopi Goldberg).
- „Wszystko zostaje w rodzinie” (2005) – przezabawna komedia z Rowanem Atkinsonem i Maggie Smith w roli głównej. Wielebny Walter Goodfellow mieszkający w małej wiosce na prowincji nie radzi sobie ze swoją rodziną. Problemy ulegają nawarstwieniu, gdy w domu pojawia się nowa gosposia, a żona szuka zapomnienia w ramionach amerykańskiego trenera golfa.
- „Kopalnie króla Salomona” (2004) – jeśli lubisz filmy przygodowe, to koniecznie rozważ seans tej produkcji, tematycznie zbliżonej do serii o poszukiwaczu przygód Indianie Jonesie. Główny bohater wyrusza w głąb Afryki, by uratować więzionego przez króla Twala Lwicę profesora Maitlanda i odnaleźć magiczny kamień. Tropem Allana i towarzyszki Elizabeth podążają Rosjanie, którzy chcą przejąć cenny skarb.
- „Ślicznotki” (1995) – drag queen z Polski i świata dzięki oszałamiającym kreacjom i intensywnym makijażom stanowią jedne z najbardziej barwnych postaci aktorskich. W taką właśnie rolę miał okazję wcielić się Patrick Swayze. Filmy takie jak „Ślicznotki” ukazują blaski i cienie występowania w damskich przebraniach. W tym wypadku dwaj przyjaciele niespodziewanie wygrywają konkurs na najlepszą drag queen w Nowym Jorku. Zachęceni sukcesem wyruszają na podbój Los Angeles, przeżywając po drodze wiele ciekawych i niezapomnianych przygód gwarantujących widzom porządną dawkę śmiechu.
Czy te propozycje brzmią ciekawie? Wybierz dla siebie kilka z nich i przygotuj się na fantastyczny maraton filmowy z Patrickiem Swayzem.