Brak planów na Sylwestra? A co powiecie na to, aby ostatni dzień roku spędzić na sali kinowej? Kina oferują teraz sporo ciekawych nowości – w sam raz na seans z drugą połówką, grupą znajomych lub z dziećmi. Co zatem warto obejrzeć na dużym ekranie jeszcze w tym roku? Oto 5 znakomitych filmów, które poleca nasza redakcja.
To z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych ról karierze Nicolasa Cage’a. W komedii zatytułowanej „Dream Scenario” zdobywca Oscara wciela się w rolę niedocenianego i niemal niezauważalnego szarego człowieka, którego los zmienia się diametralnie, odkąd co noc śni się obcym ludziom na całym świecie. Z dnia na dzień, a w zasadzie z nocy na noc, Paul Matthews staje się celebrytą szczególnej kategorii. Nastoletnie córki przestają się go wstydzić, odzywa się do niego jego była, w oczach studentów zaczyna być cool, a na biurku przybywa lukratywnych kontraktów reklamowych. Wreszcie jest kimś. Jednak szybko jego życie z ucieleśnienia marzeń staje się koszmarem, a z fascynującego fenomenu Paul staje się ofiarą cancel culture.
Szczera do bólu i trzymająca w napięciu biografia słynnego kierowcy rajdowego i założyciela motoryzacyjnego imperium Enza Ferrariego to opcja w sam raz dla miłośników motoryzacji, ale nie tylko. Akcja filmu rozgrywa się w 1957 roku. Były kierowca wyścigowy znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia. Jego firma stoi u progu bankructwa, a na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym bohatera tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy, jednak przegrana oznacza stratę wszystkiego. W rolach głównych występują Adam Driver oraz Penélope Cruz.
Zakładajcie różowe okulary, bierzcie dyskotekową kulę pod pachę i lećcie do kina. Dokument przybliżający postać najstarszej DJ-ki w Polsce to świetna propozycja na Sylwestra. 84-letnia Vika jest gwiazdą klubów w całej Polsce. Otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Imprezuje, gra zawsze do białego rana i na obcasach, lecz gdy zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. To słodko-gorzki portret kobiety, która zamierza celebrować życie do samego końca, ale również niesamowicie inspirująca podróż, w której widzowie mogą doświadczyć całej gamy emocji: od radości po wzruszenie. – To oda do radosnej starości – tak mówi o filmie reżyserka Agnieszka Zwiefka.
Czy wiesz, że wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat? Przez ten czas skutecznie strzegły sekretu swojej „pieśni”. Czy to środek komunikacji na odległość, a może narzędzie do geolokalizacji? Zainspirowany bestsellerowym audiobookiem obraz pokazuje historię tych niezwykłych stworzeń oraz życie ich społeczności wraz z ich niezwykłymi zdolnościami. To film tworzony z niezwykłą troską o przyrodę, ostrzegający również przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby oraz konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. Oprócz zapierających dech w piersiach ujęć, w filmie posłuchamy także pięknej ścieżki dźwiękowej, w której wykorzystano muzykę m.in. Leonarda Cohena czy Sigur Rós. Polską narratorką „Pieśni wielorybów” jest Margaret.
Familijny musical Paula Kinga, będący prequelem „Charliego i fabryki czekolady”, przedstawia losy legendarnego cukiernika Wonki przed założeniem jego słodkiego imperium. W filmie młody ekscentryk walczy z czekoladowym kartelem, a w tytułowej roli występuje uwielbiany przez widzów Timothée Chalamet. To pełne uroku, niezaprzeczalnie żywiołowe i pomysłowe widowisko muzyczno-taneczne, które pokazuje widzom bohatera pełnego pomysłów i zdeterminowanego, aby zmienić świat dzięki swoim magicznym produktom. Wonka udowadnia też, że to, co najlepsze w życiu, zaczyna się od marzenia. Na ekranie zobaczymy również m.in. Rowana Atkinsona, Olivię Colman, Hugh Granta oraz Sally Hawkins.