1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wyścig po Oscary rozpoczęty. Na prowadzeniu – mistrzowska „Anatomia upadku”, czyli „Historia małżeńska” z tajemnicą w tle

Wyścig po Oscary rozpoczęty. Na prowadzeniu – mistrzowska „Anatomia upadku”, czyli „Historia małżeńska” z tajemnicą w tle

Sandra Hüller w filmie „Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films)
Sandra Hüller w filmie „Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films)
Które filmy mają w tym roku największą szansę na Oscara? W sieci od kilku dobrych tygodni trwa zażarta dyskusja – znawcy kina wskazują nie tylko „Oppenheimera” czy „Biedne istoty”, ale również wbijający w fotel francuski thriller „Anatomia upadku”, który już ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród.

„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie kinowe – jeden z najgłośniejszych filmów ubiegłego roku, zdobywca kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, w tym dwóch Złotych Globów i Złotej Palmy w Cannes. I wreszcie – jeden z najpoważniejszych kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu, biorąc pod uwagę nie tylko liczbę laurów, które do tej pory trafiły na konto produkcji, ale także recenzje dziennikarzy i krytyków, którzy mieli już okazję obejrzeć to wbijające w fotel arcydzieło.

Mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera, to jednak coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa – to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie, zupełnie jak w „Historii małżeńskiej” z Adamem Driverem i Scarlett Johansson. W roli głównej – fenomenalna Sandra Hüller („Toni Erdmann”, „Strefa interesów”), typowana jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.

„Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films) „Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films)

„Anatomia upadku” – fabuła

„Anatomia upadku” przedstawia historię Sandry, Samuela i ich syna Daniela, który jest osobą z niepełnosprawnością wzroku. Życie szczęśliwej rodziny mieszkającej na uboczu francuskich Alp zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Bohater zostaje znaleziony martwy przed domem, zatem wszczęte zostaje śledztwo. Czy było to samobójstwo? A może morderstwo? Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków.

„Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films) „Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films)

Rok później na oczach opinii publicznej Sandra musi spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku, z kolei Daniel – uczestniczyć w procesie matki, który przemienia się w bezwzględną sekcję związku jego rodziców. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: „Czy to zrobiła?”.

„Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films) „Anatomia upadku” (Fot. materiały prasowe M2 Films)

„Anatomia upadku” – zwiastun i data premiery

„Anatomia upadku”, chociaż polską premierę kinową ma jeszcze przed sobą, już zdążyła zachwycić krytyków oraz publiczność najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Obraz wyróżniono już Złotą Palmą w Cannes, dwoma Złotymi Globami i aż pięcioma nagrodami Europejskiej Akademii Filmowej. Czy są to nagrody zasłużone? O tym polscy widzowie będą mieli okazję przekonać się już za miesiąc. „Anatomia upadku” ma bowiem trafić na ekrany polskich kin 23 lutego 2024 roku. W oczekiwaniu na premierę zachęcamy do obejrzenia oficjalnej zapowiedzi filmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze