1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Strefa interesów” z prestiżową brytyjską nagrodą. Produkcja została filmem roku w konkursie London Critics’ Circle Film Awards

„Strefa interesów” z prestiżową brytyjską nagrodą. Produkcja została filmem roku w konkursie London Critics’ Circle Film Awards

Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)
Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)
Polsko-brytyjsko-amerykańska produkcja „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera została nagrodzona kolejną prestiżową nagrodą. Obok Grand Prix na festiwalu w Cannes i pięciu nominacji do Oscara, w tym tej dla najlepszego filmu, obraz zdobył nagrodę dla filmu roku w konkursie London Critics’ Circle Film Awards.

Ten film to wielki powrót Jonathana Glazera do filmów fabularnych. Reżyser od czasu „Pod skórą”, którego premiera odbyła się w 2013 roku, nie nakręcił bowiem żadnej innej produkcji z tego gatunku. Wrócił ze „Strefą interesów”, która momentalnie zdobyła międzynarodowe uznanie i wciąż jest nagradzana w wielu konkursach filmowych. Podczas London Critics’ Circle Film Awards zdobyła najważniejszą nagrodę, dla filmu roku, i dwa inne wyróżnienia: dla reżysera roku oraz za osiągnięcia techniczne. Film „Strefa interesów” jest polsko-brytyjsko-amerykańską koprodukcją – jego producentką jest Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”, a za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal.

Film opowiada historię Rudolfa, który wraz z żoną Hedwig oraz czwórką dzieci i psem mieszka w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Razem celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu.

W głównych rolach w filmie występują Sandra Hüller oraz Christian Friedel. Film został w całości zrealizowany w Polsce, głównie w Oświęcimiu, w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Premiera „Strefy interesów” w kinach już 9 lutego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze