1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 7 najlepszych książek Tess Gerritsen, najciekawszej autorki thrillerów medycznych

7 najlepszych książek Tess Gerritsen, najciekawszej autorki thrillerów medycznych

Tess Gerritsen (Fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)
Tess Gerritsen (Fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)
Lekarka internistka, która zdaniem Stephena Kinga jest najciekawszą pisarką thrillerów medycznych. Mowa o Tess Gerritsen, która zasłynęła przede wszystkim jako autorka cyklu o detektywce Rizzoli i patolożce Isles. Jeśli jeszcze nie znacie jej twórczości – nadrabiajcie zaległości. Poniżej znajdziecie 7 najlepiej ocenianych książek Gerritsen.

Do pociągu, na plażę czy po prostu pod kocem w domu – thrillery to zawsze dobry wybór. A jeśli oferują jeszcze smaczki z zakresu medycyny i wątki kryminalne, to już w ogóle – nic, tylko czytać. Wśród najbardziej znanych, lubianych i polecanych autorek thrillerów medycznych jest Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, która z wykształcenia jest lekarką internistką. Studiowała medycynę, a później praktykowała w Honolulu na Hawajach razem z mężem lekarzem.

Jej kariera pisarska rozpoczęła się w 1987 roku, kiedy to opublikowała pierwszą powieść „Telefon o północy” – thriller romantyczny z wątkiem kryminalnym, jednak prawdziwą sławę zdobyła jako autorka thrillerów medycznych. Pierwszy, „Dawca”, ukazał się w 1996 roku. Dzięki sukcesowi, jaki odniosła książka, Tess mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej i całkowicie oddać się pisaniu, za co niezmiernie jej dziękujemy.

Czytaj także: Thrillery medyczne – 5 książek, które warto przeczytać

To, za co czytelnicy szczególnie doceniają Gerritsen, to trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji fabuła oraz rzetelność w opisywaniu szczegółów medycznych, co czyni jej powieści jeszcze bardziej realistyczne i wciągające.

Łącznie Gerritsen napisała 40 książek, z czego najlepsze składają się na cykl „Rizzoli & Isles”. To 13 książek będących połączeniem thrillerów medycznych i kryminałów, których głównymi bohaterkami są detektywka Jane Rizzoli i patolożka Maura Isels, wspólnie rozwiązujące sprawy kolejnych morderstw. Powieści można czytać niezależnie – każda książka skupia się bowiem na innej zagadce kryminalnej – jednak zdecydowanie warto czytać je w kolejności wydania ze względu na rozwijające się wątki obyczajowe oraz to, że niekiedy autorka nawiązuje do wydarzeń z innych tomów.

PS Na Prime Video znajdziecie 7 sezonów serialu „Partnerki” na podstawie cyklu „Rizzoli & Isles”, z Angie Harmon i Sashą Alexander w rolach głównych.

Poniżej zaś zebrałyśmy 7 najwyżej ocenianych książek autorki. Tak się złożyło, że większość stanowi pięć pierwszych części serii „Rizzoli & Isles”, więc do dodatkowa motywacja, by po nią sięgnąć. Do zestawienia trafiły także tom 8 cyklu oraz gatunkowy debiut pisarki.

Czytaj także: 5 książek Pauli Hawkins, które przeczytasz jednym tchem. Te thrillery trzymają w napięciu do samego końca

„Chirurg” (tom 1 cyklu „Rizzoli & Isles”)

Jedna z najczęściej polecanych powieści Tess Gerritsen. „Chirurg” to pierwsza książka z cyklu „Rizzoli & Isles”, która z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawi, że nie będziecie mogli się oderwać od całej serii. Tytułowy Chirurg to pseudonim nadany przez prasę mordercy, który grasuje w Bostonie i bierze na cel samotne kobiety. Dlaczego Chirurg? Ponieważ zanim odbierze życie swoim ofiarom, z przerażającą precyzją usuwa im macice. Bez znieczulenia.

Dwa lata temu miała miejsce podobna seria morderstw, z tym że sprawca został zastrzelony przez dr Catherine Cordell, która jako jedyna uszła z życiem. Teraz znów jest na celowniku mordercy. Czy Jane Rizzoli zdoła ją ochronić?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Skalpel” (tom 2 cyklu „Rizzoli & Isles”)

W drugim tomie serii koszmar z przeszłości Jane Rizzoli powraca. Detektywka staje bowiem na miejscu zbrodni, które łudząco przypomina te ze spraw Chirurga. Kobieta będzie musiała zrobić wszystko, co w jej mocy, by dorwać szaleńca kontynuującego dzieło psychopatycznego mordercy samotnych kobiet.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Grzesznik” (tom 3 cyklu „Rizzoli & Isles”)

„Grzesznik” to naszym zdaniem tom, któremu nie oprze się żaden miłośnik książek kryminalnych i thrillerów. Rizzoli i Isles zostają wezwane do nietypowej zbrodni – w murach klasztoru klauzurowego brutalnie zamordowano dwie zakonnice. Sekcja zwłok ujawnia zaś wstrząsające informacje, a z każdym nowym śladem sprawa obiera coraz bardziej niepokojący kierunek. Mało tego, gdy na jaw wychodzą dawno pogrzebane tajemnice, główne bohaterki uświadamiają sobie, że są z nimi bezpośrednio związane…

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Sobowtór” (tom 4 cyklu „Rizzoli & Isles”)

Identyczne oczy, włosy, usta… Czy to prawda, że doktor Maura Isles nie żyje? A nie, to tylko ofiara, która wygląda identycznie jak ona. Jak to możliwe? Czy Isles ma sobowtóra? Straszliwe odkrycie rozpoczyna serię zdarzeń, które mogą doprowadzić do wyjaśnienia serii morderstw dokonywanych przez ostatnie cztery dekady na ciężarnych kobietach. A dodatkowo zdradzić wiele o samej Maurze Isles.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Autopsja” (tom 5 cyklu „Rizzoli & Isles”)

Jane Rizzoli przebywa w szpitalu (powodu nie zdradzimy, żeby nie spojlerować), jednak pobyt tam zakłóca jej jedna z pacjentek, która sterroryzowała personel, zabiła ochroniarza i wzięła zakładników. W tym Jane. Okazuje się, że pacjentka ta obudziła się kilka godzin wcześniej w plastikowym worku wśród ciał czekających na sekcję zwłok. Winą za dramatyczny obrót spraw wszyscy obarczają zaś… Maurę Isles. Patolożka musi więc nie tylko uratować przyjaciółkę, lecz także obronić swoje dobre imię.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Dolina umarłych” (tom 8 cyklu „Rizzoli & Isles”)

Czytelnicy nieco surowiej oceniają tomy 6 i 7 cyklu, znacznie wyższe noty przyznając części 8. Jeśli więc nie zależy wam na ciągłości wątków obyczajowych w fabule, a jedynie na zagadkach kryminalnych – oto „Dolina umarłych”. Maura Isles jedzie ze znajomymi na konferencję patologów do wioski Królestwo Boże w stanie Wyoming. Na miejscu zastaje dwanaście identycznych domów z nietkniętymi posiłkami na stołach. Wokoło zaś nie widać żywej duszy. Kilka dni później policja znajduje samochód ze spalonymi ciałami, a w nim – jak jest przekonana – szczątki Maury. Detektywka Jane Rizzoli nie wierzy jednak w śmierć przyjaciółki i rozpoczyna własne śledztwo. Czy zniknięcie patolożki ma związek z serią zbrodni popełnionych wcześniej w tej samej okolicy?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Dawca”

I na koniec naszego zestawienia thriller medyczny nienależący do żadnej serii, za to będący gatunkowym debiutem Tess Gerritsen. To od tej książki zaczęła się jej światowa kariera. „Dawca” opowiada historię z dwóch perspektyw – Abby DiMatteo, stażystki na oddziale kardiochirurgii, która zajmuje się przeszczepami, oraz młodego rosyjskiego chłopca Jakowa, który pilnie potrzebuje przeszczepu serca. Nastolatek ma szczęście – właśnie znalazł się idealny dawca. Jednak kiedy wszystko zostaje ustalone, okazuje się, że serce przeznaczone dla chłopca ma trafić do żony bogatego milionera. Abby wbrew przełożonym ratuje życie Jakowa, chociaż musi liczyć się z konsekwencjami. Ale jak to możliwe, że – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – nagle pojawia się nowe serce, które otrzymuje wspomniana wcześniej kobieta? Stażystka zaczyna zadawać niewygodne pytania, które nie podobają się władzom szpitala. Jakie tajemnice ukrywają?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze