1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Folacyna idealna dla cery, zwłaszcza dojrzałej

Folacyna idealna dla cery, zwłaszcza dojrzałej

Fot. Christine Schneider/Getty Images
Fot. Christine Schneider/Getty Images
Folacyna to nic innego jak kwas foliowy, czyli syntetyczna forma witaminy B9. Jej suplementacja jest zalecana w okresie ciąży. Kwas foliowy bierze udział w syntezie nukleotydów wykorzystywanych w produkcji DNA, matrycy dla wzrostu i funkcjonowania wszystkich komórek i tkanek w organizmie. Dlatego też folacynę stosuje się w produktach typu anti-aging.

Kwas foliowy bierze udział w syntezie DNA komórek i wspomaga ich odnowę. Dotyczy to również komórek naskórka. Z wiekiem nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego, zapewniającego jej odpowiedni poziom nawilżenia, a dzięki temu również świeży wygląd i odpowiednie napięcie tkanki.

Folacyna idealna dla skór dojrzałych

Witamina B9, w postaci folacyny, stymuluje znajdujące się w naszej skórze fibroblasty do produkcji tych trzech substancji. Efektem jej stosowania jest zatem zdrowy wygląd skóry, wyraźnie odmłodzona i odświeżona twarz. Folacyna niweluje też negatywne skutki promieniowania słonecznego, co jest zaletą szczególnie o tej porze roku. Chroni materiał genetyczny komórek skóry przed degeneracją i wspiera enzymy, które odpowiadają za naprawę uszkodzeń komórek naskórka.

Krem Glow Vita Booster Glutanex 50 ml/ok. 200 zł (ebay); Serum Iso-placenta  biologique recherche  30 ml/ok. 420 zł (gabinety kosmetyczne); Serum Folacin Anti-age Lirene 30 ml/32,99 zł (Rossmann). (Fot. materiały prasowe) Krem Glow Vita Booster Glutanex 50 ml/ok. 200 zł (ebay); Serum Iso-placenta biologique recherche 30 ml/ok. 420 zł (gabinety kosmetyczne); Serum Folacin Anti-age Lirene 30 ml/32,99 zł (Rossmann). (Fot. materiały prasowe)

Stosowanie kremu z folacyną nie zwalnia nas z konieczności używania ochrony przeciwsłonecznej, raczej daje nam dodatkowe zabezpieczenie. Folacyna wspiera też prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, która z wiekiem robi się coraz słabsza, a to z kolei powoduje nadmierne przesuszenie skóry.

Folacyna w kremie czy w suplementach?

Lepiej jest wybrać krem czy może jednak suplementować kwas foliowy? Wybierając krem, wiemy, że substancja aktywna trafi bezpośrednio do skóry. Gdy przyjmujemy kwas foliowy doustnie, nie mamy gwarancji, gdzie dokładnie zostanie spożytkowany. Może to zaskakujące, ale nasz organizm nie uważa wcale skóry za priorytetowy narząd. Dodatkowo w formułach kosmetycznych zastosowane są różne rozwiązania, które poprawiają dostępność kwasu foliowego. W produktach Lirene na przykład wykorzystujemy technologię niosomów. Folacyna jest zamknięta w specjalnych nośnikach przypominających budową błony komórkowe, które wspierają jej stabilność i ułatwiają przenikanie w głębsze warstwy naskórka.

Krem konturujący na okolicę oczu i ust Expert Filler Cellular Nivea 15 ml/59,99 zł (Douglas); 152 EGF Krem Młodości PurlÉs 50 ml/235 zł (purles.pl); Krem tonujący Vitamin B9 Natural Derma Project 30 ml/235 zł (joom.com/pl). (Fot. materiały prasowe) Krem konturujący na okolicę oczu i ust Expert Filler Cellular Nivea 15 ml/59,99 zł (Douglas); 152 EGF Krem Młodości PurlÉs 50 ml/235 zł (purles.pl); Krem tonujący Vitamin B9 Natural Derma Project 30 ml/235 zł (joom.com/pl). (Fot. materiały prasowe)

Nie zaleca się przekraczania norm kwasu foliowego w organizmie, ponieważ nadmiar może prowadzić do działań niepożądanych. Z pewnością jednak zróżnicowana, bogata w witaminy dieta będzie przekładała się korzystnie również na wygląd naszej skóry. Naturalną witaminę B9 znajdziemy w zielonych warzywach, na przykład w szpinaku, szparagach, natce pietruszki, brokułach czy brukselce. Także w roślinach strączkowych – soi, zielonym groszku, białej fasoli i bobie. Oraz w owocach – głównie w pomarańczach, awokado, bananach i jabłkach. Wreszcie w produktach pełnoziarnistych oraz nabiale.

Karolina Lendzion dr n. farm., ekspertka naukowa marki Lirene. (Fot. materiały prasowe) Karolina Lendzion dr n. farm., ekspertka naukowa marki Lirene. (Fot. materiały prasowe)

Czytaj także: Kremy na dzień z filtrem dla opornych

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze