1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Artur Rojek: Idę na czołowe

Artur Rojek: Idę na czołowe

Fot. Rafał Masłow
Fot. Rafał Masłow
Dziś rusza kolejna edycja OFF Festival. Jego pomysłodawca, Artur Rojek, mówi nam po co, skąd się wziął i dokąd zmierza.

Niedługo na OFF do Katowic zjedzie kilkanaście tysięcy widzów i prawie setka artystów. Ilu ludzi będzie liczyć twoja festiwalowa ekipa?

Przez cały rok pracujemy w cztery do ośmiu osób, ale już w momencie rozpoczęcia festiwalu, razem z wolontariuszami, jest nas grubo ponad setka.

Wybacz, ale trochę trudno jest mi sobie wyobrazić ciebie w roli szefa.

Dlaczego?

Nie widzę cię w roli kogoś, kto wydaje polecenia.

Wydaję polecenia. Bywa też, że się wścieknę.

Czyli Artur Rojek – oaza spokoju, człowiek, który by w życiu na nikogo nie podniósł głosu – to mit?

To, że nie jestem specjalnie ekstrawertyczny, nie znaczy, że się we mnie nie gotuje. Introwertycy też potrafią być niezłymi wulkanami.

Długo nic nie mówisz, a potem wybuchasz?

Wybuchy nie są złe, gorzej, jak się to wszystko odkłada. U mnie sporo się odkłada, co mnie często męczy.

Pamiętam pewną historię, którą mi opowiedziałeś. O blokadzie, która cię dopadła, kiedy trenowałeś w dzieciństwie pływanie. Po wygranych mistrzostwach zacząłeś się nagle na treningach dusić. Po tej rozmowie do redakcji „Zwierciadła” przyszło sporo listów.

Myślę, że gdyby wtedy, jak byłem chłopakiem, znalazł się ktokolwiek, kto by mi uświadomił, że wcale nie chodzi o oddychanie... Mieliśmy taką lekarkę, która pokazywała mi, jak oddychać – głęboko, płytko, głęboko, płytko.

Nikt nie widział, co mi tak naprawdę dolega. A ja bardzo chciałem, żeby ktoś zdjął ze mnie tę odpowiedzialność. Potwornie bałem się presji, że zdobyłem mistrzostwo Polski i że teraz będę już musiał wygrywać. Nie potrafiłem tego emocjonalnie wyrazić i zajęło mi to dużo czasu, zanim zacząłem sobie z tym radzić. Pewne rzeczy w tobie po prostu są. Można je co najwyżej dostrzec. Próbować zrozumieć, jakie rządzą tobą mechanizmy.

Ty zrozumiałeś?

Tak, ale to mnie przed niczym nie chroni. Presja nie zniknęła, nadal czuję ciężar odpowiedzialności.

Mówi to człowiek, który wymyślił tak ogromne przedsięwzięcie, jak OFF Festival. To jest dopiero odpowiedzialność.

Mógłbym pewnie drążyć i szukać różnych powodów, dla których się na to zdecydowałem, ale najważniejszy jest ten najprostszy. Muzyka była zawsze dla mnie strasznie ważna. Miałem największą frajdę, kiedy rozmawiałem z ludźmi o jakiejś kapeli, którą odkryłem. To taki odruch, od razu piszę na kartce nazwę, wysyłam SMS-a. Mówię: „Sprawdź, są naprawdę super”. Zawsze też sprawiało mi przyjemność, jak ktoś inny do mnie wysyłał takie sygnały, uwielbiałem się wspólnie nakręcać takimi odkryciami.

Pamiętam, jak miałem ze 12, 13 lat. Na którymś z obozów pływackich zobaczyłem, jak chłopak siedzi w oknie z magnetofonem i słucha Stinga. Sting jeszcze nie kojarzył się z popem, słuchać jego kawałków to wtedy było coś. I ja do dzisiaj pamiętam, jak patrzyłem i zastanawiałem się, kim może być ten koleś. Zgadaliśmy się, okazało się, że to zawodnik z innej grupy, że słucha też The Cure. Napędzałem się podobnymi sytuacjami. Chcę powiedzieć, że od niepamiętnych czasów było mi bliżej do takich tematów niż do czegokolwiek innego. Myslovitz też założyłem, kierując się podobnymi potrzebami, chciałem się upodobnić do zespołów, które wielbiłem.

Mogłeś na tym poprzestać. Na graniu, rozmowach z kumplami o muzyce i słuchaniu płyt. Sporo ryzykowałeś, organizując festiwal, bo promujesz muzykę, która w Polsce praktycznie się nie sprzedaje. Do dziś wszyscy zastanawiają się nad fenomenem tej imprezy.

Bardzo fajnie jest iść na czołowe zderzenie i zobaczyć, co z tego wyniknie. Ja cały czas mam w głowie tamto na basenie, kiedy brakowało mi powietrza. Teraz mam inną strategię. Właśnie jak się czegoś boję, to idę w to, na przekór.

To pomaga?

Mnie tak. W jakiś sposób porządkuje mój świat. Teraz może już tego tak nie nazywam, ale jeszcze dziesięć lat wcześniej myślałem sobie, że działając w ten sposób, że biorąc odpowiedzialność za kolejne rzeczy – uczę się bycia mężczyzną.

Dziesięć lat temu? Wtedy byłeś jeszcze przed ślubem, nie miałeś dziecka.

Ale zacząłem się do tego psychicznie przygotowywać. Miałem 35 lat, jak się urodził Franek. To nie był przypadek, że nie wcześniej, tylko świadoma decyzja.

Ślub też wziąłeś późno. Ile mieliście lat, kiedy się poznaliście ze swoją przyszłą żoną?

Ja miałem 21, moja żona 18.

Wszystko w swoim czasie. Zawsze jesteś taki poukładany?

Gdzie tam. Widziałaś film „Greenberg”? Z komediowym Benem Stillerem, chociaż to raczej dramat niż komedia. Jest tam taki moment, kiedy główny bohater, który podjął w życiu kolejną nieprzemyślaną decyzję, stoi na światłach i widzi za szybą dmuchanego ludzika napędzanego powietrzem. Taki gadżet, kukłę z długimi rękami, którą podmuch powietrza rzuca raz w jedną, raz w drugą stronę. Bardzo symboliczna scena, bo Stiller patrzy na ludzika i rezygnuje ze swojego szalonego pomysłu. Mną też nieźle rzuca, tylko że widzą to tylko ci, którzy muszą żyć ze mną na co dzień.

Nadal mieszkasz w Mysłowicach?

Jestem do Mysłowic przywiązany. Tam się urodziłem i wybudowałem wiele lat temu dom. Nie byłoby mi łatwo po tylu latach spakować manatków i się zwinąć. Ale mieszkam na obrzeżach, przemieszczam się głównie samochodem, mam festiwalowe biuro w Katowicach, nie żyję życiem swojego miasta.

Masz żal o to, że w twoim rodzinnym mieście zrezygnowali z organizowania festiwalu? Że musiałeś się przenieść do Katowic?

To nie jest tak, że teraz mam z Mysłowicami jakieś niemiłe skojarzenia, bo cały czas spotyka mnie tam też wiele dobrego. Chociaż przyznaję, że tamta sytuacja była rzeczywiście nieprzyjemna. Radni Mysłowic byli skonfliktowani z ówczesnym burmistrzem. Chodziłem na sesje rady, mówiłem coś w stylu: „Panowie, to jest kultura, powinniście ją wspierać, nie kłócić się”. Myślałem, że ich pogodzę, ale zobaczyłem, jak silne i niezdrowe potrafią być ambicje polityczne. Cała ta sytuacja była specyficzna, bo rozegrała się w małym mieście, gdzie wszyscy się znaliśmy, często jeszcze z podstawówki. Trzeba dorastać w takich klimatach, żeby je zrozumieć.

Kojarzysz się z lokalnym patriotyzmem, z promowaniem Śląska.

Z Myslovitz udowodniliśmy, że nie trzeba mieszkać i działać w Warszawie, żeby istnieć na rynku. Mój lokalny patriotyzm opiera się przede wszystkim na przekonaniu, że na Śląsku, we wszystkich miejscach, w których działam, jest potencjał. Próbuję przekonać do tego innych.

Mówisz gwarą?

Nie pochodzę z typowej śląskiej rodziny, z tak ortodoksyjnego domu jak niektórzy z moich kolegów, którzy dostawali ochrzan, jak się odezwali przy starszych po polsku. Moja babcia byłą Ślązaczką, ale już mój dziadek przyjechał z Poznania. Z kolei mój ojciec jest z Sosnowca. To miasto obok, ale już Zagłębie, więc kompletnie inna Polska. Przez Ślązaków to nie było dobrze odbierane. Mama, jak się związała z ojcem, to się nasłuchała: „dlaczego wyszłaś za gorola?”.

Umiem mówić gwarą i mam z tego sporo frajdy, ale właściwie jestem taki trochę mieszaniec. U nas na Śląsku są takie ptaki, krzyżówka kanarka i szczygła, mówi się na nie „basztardy”.

Brzmi jak angielski „bastard” [bękart – przyp. red.].

No właśnie.

Pamiętam, w jaki sposób opowiadałeś o swoich dziadkach. Byli dla ciebie wzorcem do naśladowania?

Model mojego życia wyglądał tak, że po rozwodzie rodziców spędzałem więcej czasu z babcią i dziadkiem. Pamiętam, że w okresie szkolnym mieszkałem z nimi od poniedziałku do piątku, a z mamą w weekendy.

Babcia i dziadek starali się po prostu dobrze mną opiekować, dawali mi naprawdę dużo miłości, ale nie czuję, żeby zaszczepili we mnie jakąś konkretną postawę życiową.

Pomijając wyniki w nauce, nie wnikali jakoś szczególnie głęboko w to, jaki jestem. Z czasem stawałem się coraz bardziej zamknięty i myślę, że zarówno im, jak i mamie było coraz trudniej do mnie dotrzeć.

Na pewno byliśmy ze sobą blisko, ale ta bliskość polegała na tym, że spędzaliśmy ze sobą dużo czasu. Siedzieliśmy tuż przy sobie, dziadek często mnie głaskał i obejmował, niby rozmawialiśmy, ale mnie dobrze nie znali. Wychowali grzecznego chłopaka, satysfakcjonowało ich, że miałem świadectwo z czerwonym paskiem. A we mnie buzowało. Nie przeżywałem okresu buntu, jak byłem nastolatkiem, tylko kiedy kończyłem 22, 23 lata. Wtedy zacząłem się buntować i tak się buntuję praktycznie do dzisiaj.

Podchodzisz inaczej do wychowania swojego dziecka?

Staram się budować głębsze relacje, choć z drugiej strony łapię się na tym, że jestem tym, co było w domu, przesiąknięty. Różnica jest na szczęście taka, że ja jestem tego świadomy.

W maju skończyłeś 40 lat. Jakie to ma dla ciebie znaczenie? Czytałam gdzieś, że trzydziestka była dla ciebie trudna.

Jak wszyscy wkoło gadają o kryzysie wieku średniego, zaczynasz się zastanawiać, co będzie z tobą, ale na razie nic nie czuję. Choć rzeczywiście przerabiałem coś podobnego dziesięć lat temu. Chciałem przewrócić swoje życie do góry nogami. Po trzech tygodniach się opamiętałem i chciałem wrócić do tego, co było. I ten okres wracania i stawania na nogi trochę mi zajął.

Jeden przełom w tym roku już masz za sobą. Podobno niechętnie mówisz o rozstaniu z Myslovitz. To dla ciebie nieprzyjemny temat?

Co tu dużo gadać, byliśmy ze sobą 20 lat. Przez ten czas zdarzyło nam się wiele superchwil i wiele konfliktów. Wszyscy się mnie teraz pytają: „No i co teraz? Co teraz będziesz robił?”.

I co odpowiadasz?

Wiesz, to nie było tak, że wpadłem na pomysł, że odchodzę, z dnia na dzień. Że we wtorek sobie coś wymyśliłem, a w środę zrealizowałem. Bardzo długo się do tego przygotowywałem, wiele, wiele lat temu. Odchodziłem z kilkadziesiąt razy. Choć tylko raz, w 1995 roku, to wyartykułowałem. Powiedziałem gitarzyście Wojtkowi Powadze, że mam dosyć, że to rzucam. Ale w taki sposób, że nie wiem, czy do końca wzięli mnie wtedy na poważnie. Od tamtej pory już tego nie mówiłem, tylko myślałem, że to już koniec, po czym na drugi dzień potrafiłem zmienić zdanie.

Nie zapomnę, jak w 2002 roku byliśmy supportem Iggy’ego Popa i jeździliśmy z nim w trasę. Patrzyłem, jak szaleje na koncercie, i dopadła mnie natrętna myśl. Powiedziałem Przemkowi Myszorowi [jeden z członków Myslovitz – przyp. red.], że nie wyobrażam sobie siebie w tym wieku biegającego z zespołem po scenie.

Dlaczego? Bo to wstyd tak biegać?

Nie chodzi mi o poczucie obciachu. Nie wiem, czy jak powiem: „nuda”, to będzie odpowiednie słowo. Rodzina, pojawienie się dziecka powodują, że starasz się wykorzystać czas na maksa i jakoś inaczej zaczynasz myśleć o tym czasie, który ci został. Jak grasz w zespole, to dni dosłownie przelatują ci przez palce. Pamiętam, jak miałem takie przemyślenia, że ja siedzę w samochodzie, jadę na koncert, gram półtorej godziny, potem idę do hotelu, znowu jadę samochodem i znowu spędzam w nim pół dnia. Czułem, że mógłbym ten czas wykorzystać inaczej. Trzeba mieć szczególną miłość do jeżdżenia w trasy, do całego tego okołomuzycznego życia. Przekonanie, że to jest właśnie to. A ja tak nie czułem. Poza tym konflikty i nieporozumienia między niektórymi z nas nie ustępowały.

A co czułeś, kiedy zespół ogłosił, że zastąpi cię Michał Kowalonek z grupy Snowman?

Ja chyba dopiero po tej ostatniej rocznej przerwie zacząłem myśleć realnie, że chciałbym to życie sobie ułożyć inaczej. Dużo i długo o tym myślałem i chociaż wielu rzeczy byłem pewien, to nasze rozstanie bardzo mocno przeżyłem. Trzy tygodnie emocjonalnego hard core’u. Starałem się odcinać od komentarzy, dużo nie czytać i nie słuchać na ten temat, ale niespecjalnie się dało.

Co teraz?

Teraz biorę odpowiedzialność tylko za siebie. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Artur Rojek rocznik 1972, urodzony w Mysłowicach. Wokalista, muzyk i kompozytor. Założył zespół Myslovitz, z którym oficjalnie rozstał się w kwietniu tego roku. Artur jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym OFF Festivalu, wyróżnionego m.in. prestiżową European Festival Awards 2011. Off Festival rusza 2 sierpnia i potrwa do 5 sierpnia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

„Wszyscy wszystko zjedli” – film o sile kobiet i dzieleniu się dobrem

"Wszyscy wszystko zjedli" opowiada historię Madiny, doświadczonej przemocą domową Czeczenki, która uciekła wraz z rodziną do Polski, aby zbudować nowe życie na nieswojej ziemi. (Fot. materiały prasowe)
"Wszyscy wszystko zjedli" to historia przyjaźni, tolerancji, dokument o udzielaniu i dawaniu pomocy. A przede wszystkim opowieść o sile kobiet i o dzieleniu się dobrem.

Film „Wszyscy wszystko zjedli” opowiada historię dziewczynki, która przeżyła dwie krwawe wojny. Dziewczyny, którą wydano za mąż, wbrew jej woli, bez miłości. Matki, która całą swoją miłość oddaje dzieciom. Dlaczego zabawki wożono jej aż z Kazachstanu? Dlaczego ukończyła tylko trzy klasy podstawówki? Jak przetrwała domowy terror? Skąd znalazła się w Polsce? No, i jak jej mieszka się u rodziny Stuhrów? Dwuosobowa ekipa filmowa (reżyser, operator i dźwiękowiec Kamil Witkowski oraz pomocnik reżysera Marina Hulia) zaprasza do mlaskania, wąchania, dumania.

Madina, doświadczona przemocą domową Czeczenka, uciekła wraz z rodziną do Polski, aby zbudować nowe życie na nieswojej ziemi. Tutaj przygarnęła ją rodzina Stuhrów. Kobieta, wraz z innymi czeczeńskimi matkami, gotuje – nie tylko dla rodziny i przyjaciół; gotuje dla warszawskich bezdomnych oraz dla samotnych staruszek w podwarszawskiej Radości. Miesza w dużym garze smaki i zapachy, losy i opowieści.

– Nareszcie! Jednak marzenia się spełniają! Po wielu latach starań w końcu udało mi się zagrać w filmie u boku samej Madiny Mazalievej! Bo to Dobra Kobieta jest Maciej Stuhr.

– Na całym świecie kobiety walczą o swoje człowieczeństwo, a nie status „samicy gatunku homo sapiens”. Trudno to robić nie mając domu. Nie mając nic. Kobiety takie, jak Madina, zwyciężają ludzką obojętność. Jak to robią? Czym to robią? Talerzem zupy rozdają miłość. Dziękujemy Ci, Madino, że ratujesz świat. Dzięki Tobie ma czym się „najeść” do syta Dorota Sumińska.

Wszyscy wszystko zjedli. Do cna. Bo Madina jest geniuszem gotowania. Będzie kroiła, wałkowała, lepiła, doprawiała. Z ekranu popłynie do Was zapach ziół i przypraw kuchni Madiny. O jedzeniu będzie, o mlaskaniu. O głodzie będzie. O matczynej miłości i o tym, jak Europa wyzwoliła Madinę.

Premiera filmu „Wszyscy wszystko zjedli” 10 czerwca o godzinie 18:00 w warszawskim Kinie Muranów.

 1. Kultura

„Łasuch” – recenzja serialu

Kadr z serialu
Kadr z serialu "Łasuch". Premiera 4 czerwca na platformie Netflix. (Fot. materiały prasowe)
Bajka, której akcja dzieje się w postapokaliptycznym świecie? Czemu nie, dorośli mają swojego „Mad Maxa”, teraz czas na młodszych widzów.

Świat opanowała pandemia, tym razem jednak nie wystarcza noszenie maseczek, a na horyzoncie nie widać skutecznych szczepionek. Choroba jest śmiertelna i zaraźliwa, więc wybucha chaos. Jedyne obowiązujące teraz prawo, to prawo silniejszego. Niemal w tym samym czasie przydarza się zagadkowy fenomen. Dzieci przychodzące na świat z nieznanych powodów okazują się hybrydami, częściowo ludźmi, a częściowo zwierzętami. Taki jest właśnie bohater tej historii Gus, pół chłopiec, pół jeleń. Wygląda, jak zwykły 10-latek, ale ma jelenie rogi i uszy oraz wyjątkowy węch. Przez pierwsze lata żył z ojcem w głębokiej głuszy, z dala od ludzi i cywilizacji. Teraz jest zmuszony wyruszyć w świat, żeby odnaleźć swoją mamę. A zadanie to niełatwe, bo hybrydy nie cieszą się wśród ludzi popularnością.

Kadr z serialu 'Łasuch'. Premiera 4 czerwca na platformie Netflix. (Fot. materiały prasowe)Kadr z serialu "Łasuch". Premiera 4 czerwca na platformie Netflix. (Fot. materiały prasowe)

„Łasuch” to kolejna po „The End of the Fucking World” frapująca adaptacja komiksu. Choć jego wydawca sugeruje, że lepiej, żeby czytali go dorośli, serial sprawdzi się jako kino familijne, choć w wypadku dzieci w wieku 12 lat i starszych. Odcinki trzymają w napięciu, są świetnie zrealizowane i poruszają aktualnym, ekologicznym przesłaniem.

8-odcinkowy serial „Łasuch” można oglądać na platformie Netflix od 4 czerwca.

 1. Retro

Saganka - Brigitte Bardot literatury

Saganka w latach 80. w Paryżu. Swoje ekstrawaganckie wybryki tłumaczyła słowiańskimi korzeniami. Brała z życia to, co najlepsze. A gdy zaczynało jej brakować pieniędzy, siadała do pracy. (Fot. BEW PHOTO)
Saganka w latach 80. w Paryżu. Swoje ekstrawaganckie wybryki tłumaczyła słowiańskimi korzeniami. Brała z życia to, co najlepsze. A gdy zaczynało jej brakować pieniędzy, siadała do pracy. (Fot. BEW PHOTO)
Dla jednych była głosem pokolenia lat 50. – Brigitte Bardot literatury. Dla drugich burżujką, „hotelową” egzystencjalistką. „Pomyśl tylko – mówiła krótko przed śmiercią do syna – whisky, ferrari i hazard! Przecież to o wiele bardziej zabawne niż jakieś szydełkowanie, zajmowanie się domem i oszczędzanie. Tak czy owak, byłam pewnie ostatnią osobą, która przekonująco pisała o przyjemnościach”.

Cécile – bohaterkę debiutanckiej powieści „Witaj, smutku” – młodziutka pisarka Françoise Quoirez stworzyła po części na swój obraz i podobieństwo. Nastolatka, dokładnie tak jak ona, ma bogatego tatę i spędza lato na słonecznej Riwierze. Wakacje nie są do końca beztroskie, bo dziewczyna oblała egzaminy, ale tata szczęśliwie wcale nie ma ambicji, żeby córka miała dyplom, stawia na dobrą zabawę. Ambicje ma za to jego nowa narzeczona. Cécile knuje więc intrygę, podsuwa ojcu ponętną byłą kochankę. Tu już nie ma podobieństw: w rzeczywistości Quoirez pochodzi z porządnego mieszczańskiego domu, gdzie hołduje się chrześcijańskim wartościom, matka wychowuje dzieci, ojciec dba o ich dobrobyt i nie dyskutuje z córką przy drinku o romansach. Poza tym Françoise szczerze martwi się, że zawaliła studia na Sorbonie, i częściowo dlatego w godzinach popołudniowej sjesty pisze powieść, chcąc powetować rodzicom rozczarowanie i zaimponować znajomym. „Powiedziałam przyjaciołom, że piszę książkę – wyjaśniała potem – i po prostu musiałam to zrobić”.

Talent niewątpliwy

Pod koniec wakacji powieść była gotowa. Florence Malraux, córka poety André Malraux i przyjaciółka Françoise, poradziła wysłać maszynopis do kilku wydawców. René Julliard był szybki – przeczytał rękopis w nocy, a rano zdecydował się na publikację. W śmiałej opowieści o cynicznej nastolatce, która podczas wakacji przechodzi inicjację seksualną, w dodatku bez miłości, zwietrzył sukces. Podobieństwo autorki do jej bohaterki było niekwestionowanym wabikiem. Kiedy Cécile mówi: „Ideałem wydawało mi się życie bezecne i podłe”, można być niemal pewnym, że to wyznanie samej autorki. Krytycy stwierdzą, że jej postawa jest „odzwierciedleniem nastroju i postawy młodego pokolenia wchodzącego w życie po wielkim szoku wywołanym wojną i rozbiciu starych idei dobra i zła, wartości moralnych, zakazów i tabu”.

„Witaj, smutku” ukazało się we francuskich księgarniach w 1954 roku. Tytuł zaczerpnięty z wiersza Paula Éluarda oddawał nastrój melancholii. Ze względu na dobre imię rodziny autorka przybrała pseudonim Françoise Sagan (od nazwiska jednego z bohaterów „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, ukochanego pisarza młodziutkiej Quoirez). Książka okazała się bestsellerem, przełożono ją na 30 języków i wydano w ponad pięciu milionach egzemplarzy (pierwsze polskie wydanie książkowe ukazało się w roku 1957, ale polscy czytelnicy znali „Witaj, smutku” wcześniej, kiedy to „Przekrój” zaczął drukować powieść w odcinkach, odtąd pisarkę zaczęto u nas pieszczotliwie nazywać Saganką).

„Talent niewątpliwy – oceniali krytycy – ocierający się o geniusz”. François Mauriac, sławny katolicki pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla, pisał o Françoise z mieszaniną admiracji i zgrozy. Jego określenie „zachwycający mały potwór” przylgnęło do niej jak ulał. W 1957 roku Otto Preminger kręci na podstawie powieści film z jasnowłosą, obciętą na chłopaka Jean Seberg w roli głównej.

Nonszalancja

Mieszanina inteligencji, egoizmu i dziewczyńskiej brawury zjednywały Sagan fanów. Młoda debiutantka stała się ulubienicą intelektualistów z Saint-Germain-des-Prés na czele z Jeanem-Paulem Sartre’em, z którym regularnie jadała obiad w La Closerie des Lilas. Podczas pobytu w USA widywano ją w towarzystwie Trumana Capote’a i aktorki Avy Gardner, a leciwa malarka Tamara Łempicka, gwiazda art déco, gdy spotkała Sagankę na Capri, zaprosiła ją na kolację, kusząc listą znakomitych gości.

– A kogo obchodzi, kto tam będzie? – odparowała Françoise. Spóźniła się kilka godzin. Przyszła „ubrana swobodnie, bosa, z papierosem i kanapką w ręce, została wprowadzona do jadalni, gdzie przystąpiła do jedzenia bardzo spóźnionej kolacji, co wprawiło w zdumienie gospodynię. Mimo takiego stroju i zachowania (co u innych Tamara uznałaby za naganne), Sagan oczarowała zarówno gości, jak i samą malarkę, która uważała, że talent kompensuje wszystko inne”. Image nastolatki w espadrylach i trykotowej koszulce w paski towarzyszył jej nawet, kiedy była już dojrzałą pisarką.

Współcześni mówili, że urzekała wdziękiem Piotrusia Pana, ale jej siostra Suzanne określała to dosadniej, mówiąc, że „była zepsutym, rozpuszczonym bachorem. Przez całe życie cieszyła się całkowitą bezkarnością”.

Średnia z trójki rodzeństwa, przyszła na świat po śmierci brata Maurice’a, który zmarł w niemowlęctwie. Nic dziwnego, że narodziny Françoise rodzice przyjęli jako dar niebios i rozpieszczali ją od kołyski. Wyrosła na chudą, niezbyt ładną nastolatkę, patrzącą butnie spod przydługiej grzywki. Czytała zachłannie Rimbauda, Cocteau, Flauberta, Faulknera, Hemingwaya, Camusa, Fitzgeralda, Malraux, Prousta i Stendhala. „Odkąd nauczyłam się czytać, marzyłam, żeby zostać pisarzem” – wyjaśniała po latach. Na razie po nauce w klasztornej szkole z internatem, gdzie – jak mówiła – ostatecznie straciła wiarę w Boga i jego cuda, zaczęła studiować literaturę, ale zamiast na wykładach przesiadywała w kawiarniach, słuchając jazzu. W towarzystwie ukochanego brata Jacques’a i bandy jego znajomych spędzała czas na piciu i zabawie. I tak jej zostało – z nonszalancją brała z życia to, co najlepsze. A gdy zaczynało brakować na to funduszy, siadała do pracy. Pisała powieści, biografie, sztuki teatralne, scenariusze filmowe, piosenki, m.in. dla Juliette Greco. Już po sukcesie pierwszych powieści (wydana w 1957 roku książka „Pewien uśmiech” utwierdziła jej pozycję) zarabiała krocie.

„W twoim wieku pieniądze to niebezpieczna sprawa – przestrzegał ojciec. – Wydawaj je”. Wydawała. Jej miłość do luksusowych samochodów była szeroko omawiana przez prasę. „Kto nigdy nie poczuł dreszczu przekraczania prędkości, ten nigdy nie poczuł dreszczu życia” – powiedziała kiedyś. Chociaż wypadku z 1957 roku (prowadziła astona martina) omal nie przypłaciła życiem, nie zrezygnowała z szybkiej jazdy. Kilka miesięcy przeleżała w szpitalu – miała złamaną podstawę czaszki, połamane żebra i miednicę, wgniecioną klatkę piersiową.

Jak uciec przed życiem

To wtedy nauczyła się łagodzić ból morfiną. Z czasem uzależniła się też od kokainy. O nałogach mówiła bez ogródek, ale też podkreślała, że to, co robi, to wyłącznie jej sprawa.

„Nie znam nikogo, kto nie byłby od czegoś uzależniony” – mówiła. W końcu nieraz przemycała piersiówkę dla Sartre’a w czasach, kiedy lekarz kategorycznie zabraniał mu pić. W 1985 roku, towarzysząc w podróży do Kolumbii prezydentowi Francji François Mitterrandowi, przedawkowała kokainę na pokładzie jego samolotu, a kilka lat później została dwukrotnie oskarżona i skazana za posiadanie i przewóz narkotyków. „Przewóz oznacza transport z mojej jadalni do mojej sypialni” – skwitowała. Kiedy podczas rewizji w domu jej własny foksterier pod okiem policjantów dobrał się do torebki swojej pani i wylizywał kokainę, Saganka z właściwą sobie ironią powiedziała: „Widzicie? On też to lubi”.

Kiedy indziej stwierdziła, że „jedynym sposobem na inteligentną ucieczkę przed życiem jest opium”. Chlubiła się prababką Rosjanką i słowiańskimi korzeniami tłumaczyła wszelkie ekstrawaganckie wybryki i słabości. Których było zresztą wiele.

Choćby hazard. Denis Westhoff, syn Saganki, barwnie opowiadał o przyczynach kupna jej domu w Normandii, niedaleko Honfleur: „W 1959 roku moja matka poczuła się zmęczona koniecznością spędzania wakacji w Saint-Tropez, które stało się zbyt popularne i zatłoczone. Szukała spokojniejszego miejsca dla siebie i przyjaciół i wynajęła dom w Normandii na miesiąc, od 8 lipca do 8 sierpnia. Miejsce było niebezpiecznie blisko kasyna w Deauville. Matka i jej przyjaciele: pisarz Bernard Frank i tancerz Jacques Chabot, spędzali przy stole do ruletki całe noce. Przez miesiąc przegrali majątek, ale ostatniej nocy Sagan nieoczekiwanie wygrała 80 tysięcy franków. Zebrała pieniądze i nad ranem pijana wróciła do domu, prosto do łóżka. Kiedy właściciel przyjechał, żeby sprawdzić stan domu, Françoise, zbyt zmęczona i śpiąca, żeby uczestniczyć w inspekcji, zapytała, czy nie chciałby go sprzedać. »Tak« – odpowiedział właściciel. »Za ile?« »Za 80 tysięcy franków«. Matka wyjęła sumę wygraną poprzedniej nocy, kupiła dom i poszła spać”.

Miłość i śmierć

W Normandii poznała swojego drugiego męża – amerykańskiego rzeźbiarza i modela Roberta Westhoffa (pierwsze małżeństwo ze starszym o 20 lat wydawcą Guyem Schoellerem trwało dwa lata, rozwiedli się w 1960 roku). Małżeństwo z Westhoffem też wkrótce się rozpadło. „Kiedy się urodziłem, byli szczęśliwą i kochającą się parą – wspominał rodziców syn Denis. – Żyli w nocy, spali w dzień. Było im razem całkiem dobrze, a rozwiedli się w końcu z praktycznych powodów: on wolał mężczyzn, ona – raczej kobiety”.

Sagan nigdy otwarcie nie przyznała się do biseksualizmu, ale jej związek z projektantką mody Peggy Roche nie był dla nikogo tajemnicą. Spędziły razem prawie 20 lat. Peggy była jej kochanką, opiekunką – pilnowała finansów, trzymała na dystans tłum pasożytów, który otaczał hojną i niefrasobliwą pisarkę. „Moje pieniądze były zawsze »ulotne« i zależało mi na nich jak na czymś, co wchodzi drzwiami i natychmiast wychodzi oknem – pisała Saganka. – I gdyby nawet pod tym oknem jakieś wyciągnięte ręce potrzebowały tych pieniędzy i nań oczekiwały lub gdyby tam były jakieś gigantyczne kasyna gry bądź kosze na śmieci, nie powinno to obchodzić nikogo poza mną”.

Kiedy Peggy umarła w 1991 roku, Sagan była zdruzgotana, bez oparcia w przyjaciółce popadała w coraz to nowe kłopoty. Była zamieszana w głośną aferę koncernu Elf. Za radą kogoś życzliwego sama lokowała tam dochody i namawiała do tego przyjaciół, cały proceder okazał się praniem pieniędzy.

Umierając (bezpośrednim powodem zgonu był zakrzep w płucu), Sagan miała długów na prawie milion euro. Dom w Normandii, rękopisy, obrazy, meble, samochody zostały zlicytowane. Jak domek z kart runęła sceneria świata bogatej burżuazji, która zawsze stanowiła tło jej powieści.

Mówiła, że nie boi się śmierci, że kilka razy była bliska przejścia na drugą stronę i wie, że tam nic nie ma. Zawsze wybierała życie. „Śmierć mnie nie interesuje – pisała – nawet moja własna”.

Korzystałam m.in. z książek: Françoise Sagan „Sara Bernhardt. Śmiech szalony”, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe 1992; Laury Claridge „Tamara Łempicka”, Rebis 2001.

Tekst pochodzi z archiwalnego numeru "Zwierciadła".

 1. Retro

Lise Meitner – wybitna naukowczyni, o której świat nie chciał usłyszeć

Lise Meitner w 1959 roku. (Fot. BEW Photo)
Lise Meitner w 1959 roku. (Fot. BEW Photo)
Nie uczą o niej w szkołach. Nie ma jej na liście laureatów Nagrody Nobla, choć jej badania pomogły rozszczepić jądro atomu. Lise Meitner, posiadaczka jednego z najtęższych umysłów swojej epoki, dla potomności wywalczyła wiele. Dla siebie – niemal nic.

W wiedeńskim domu Meitnerów łatwo było zginąć w tłumie. Lise, trzecia z ósemki dzieci Philippa i Hedwig, chętnie z tego korzystała. W hałaśliwej, rozdyskutowanej rodzinie, do której ciągle przychodzili goście i przyprowadzali jeszcze więcej dzieci, nikt nie zwracał uwagi na nieśmiałą dziewczynkę, która podbierała starszemu bratu książki do matematyki. „Chowała je pod poduszką, żeby rodzice nie przyłapali jej na lekturze do późnej nocy” – wspominała jej siostra Frieda. Prawnik i wolnomyśliciel Philipp Meitner zachęcał wszystkie swoje dzieci do nauki. Nie dlatego, że tak kazano w synagodze, bo Meitnerowie przeszli z judaizmu na protestantyzm. Jak przystało na przedstawicieli wiedeńskiej klasy średniej, równą wagę przywiązywali do osiągnieć akademickich co do polityki starzejącego się cesarza i najnowszego wykonania „Wesela Figara” w operze.

„Słuchaj matki i ojca, ale myśl samodzielnie. Doskonal swój talent, jakikolwiek by był” – wpajała dzieciom Hedwig Meitner.

Suknia krępuje ruchy

Lise próbowała pójść za radą matki, tyle że czasy nie bardzo temu sprzyjały. Zdaniem ówczesnych elit edukacyjnych kobiety nie były stworzone do nauk ścisłych. Nikt nie miał nic przeciwko uczeniu się matematyki w szkole, ale liczyło się głównie to, by Lise zdobyła odpowiedni zawód. Mogła przecież wybierać: zostać nauczycielką gry na pianinie? Francuskiego? Dla świętego spokoju padło na francuski. „Austria była wówczas tak boleśnie patriarchalna, że kobiety były skazane na cierpienie” – napisze Meitner wiele lat później. „Każda część żeńskiej anatomii musiała być okryta strojem tak krępującym ruchy, że nie sposób było samodzielnie się ubrać. Zachowanie wymagane od kobiet było równie nienaturalne. A społeczeństwo nie zezwalało im na edukację powyżej poziomu, który uważano za niezbędny.

Obowiązkowa edukacja dziewcząt kończyła się, gdy miały 14 lat. Nie mogły pójść do gimnazjum, które przygotowywało kandydatów na uniwersytet.

Kiedy w 1899 roku kobietom w Austrii pozwolono studiować na wyższej uczelni, Philipp Meitner zacisnął pasa. Nie będzie łatwo, ale jego córki będą jednymi z pierwszych studentek. Wydatki na prywatnych nauczycieli opłaciły się, starsza Gisela dostała się na medycynę. Lise, po kilku latach pracy jako nauczycielka, zdała prywatnie maturę i dostała się na wymarzoną uczelnię. Tu będzie studiować ukochaną fizykę. Świat nauki stanie przed nią otworem – wtedy naprawdę w to wierzyła.

Żadnych pytań

Na uczelni profesorowie sami wybierali sobie pupilów. Ci, którzy im się spodobali, mieli szansę zajść wysoko. Inni, którzy nie spełniali prywatnych kryteriów mentorów, nigdy nie wychodzili poza asystenturę. Lise się udało. Może pomógł fakt, że nie interesowała się niczym poza nauką. Jej siostry twierdziły, że nie umiałaby flirtować nawet pod groźbą śmierci. Inteligentna, rzeczowa, nie zdradzała się z poczuciem humoru. Profesorowie traktowali ją prawie na równi z jej kolegami. Prawie, bo wymagali od niej znacznie więcej. Codziennie musiała udowadniać, że spódnica nie przeszkadza jej w myśleniu. To właśnie ją Anton Lampa, dyrektor jednego z laboratoriów, wysyłał zawsze po lód niezbędny do eksperymentów. Zdrapywała go z ośnieżonych chodników, bo w prymitywnym zakładzie nie było chłodni. Na jej szczęście Ludwig Boltzmann, fizyk badający strukturę i właściwości atomów, nie miał rozterek, czy przyjąć do pracowni bystrą kobietę, która za wszelką cenę chciała pracować pod jego skrzydłami. Przyjmował każdego, kto akceptował kontrowersyjną jak na te czasy teorię struktury atomowej materii. Lise szybko dała się też poznać nie tylko jako doskonała studentka, ale i wymarzona członkini zespołu badawczego. Nie była gwiazdą: skoro chodziło o powodzenie eksperymentu, wolała działać na rzecz wspólnego dobra. Koledzy chętnie korzystali z jej notatek i traktowali ją jak kumpla. Po jakimś czasie dali sobie też spokój z podrywaniem jej.

Lise nigdy nie reaguje na żartobliwe zaczepki, nie umawia się z nikim na spacery. Od weekendowych zabaw ciekawsze jest przewodnictwo cieplne materiałów ciał stałych. Nie cierpi, gdy pytają ją o życie prywatne. Może dlatego, że prawie go nie ma. „Druga kobieta z naukowym tytułem doktora w 500-letniej historii Uniwersytetu Wiedeńskiego ma 28 lat. To Lise Meitner” – doniosła austriacka gazeta codzienna w 1906 roku. Philipp Meitner oprawił ją w ramki i powiesił u siebie w gabinecie.

Ciekawostka

Samobójstwo Boltzmanna było dla niej ciosem. Straciła mentora i przyjaciela, kierunek badań. Nic nie wydawało się wystarczająco ciekawe. Jakieś eksperymenty z zakresu optyki, kilka publikacji. Wreszcie nowy trop: radioaktywność. Przecież tak mało o niej wiadomo. Meitner uważała, że to, co robi małżeństwo Curie w Paryżu, jest niezmiernie ciekawe. Stefana Meyera, nowego dyrektora Instytutu Fizyki, który zastąpił Boltzmanna, też interesowała ta dziedzina. Wśród wspomnień Lise z tamtych czasów znajdzie się takie: „Pamiętam, jak robiłam eksperyment z promieniami alfa. Ilekroć Stefan był w pobliżu, wkładał rękę w strumień promieni i śmiał się, że na pewno jest radioaktywny. To niesamowite, jak bardzo byliśmy wtedy nieostrożni, ale tak się wówczas pracowało”.

Prawdziwie interesujące rzeczy działy się jednak gdzie indziej. W Berlinie Max Planck, opierając się na pracach pewnego urzędnika patentowego ze Szwajcarii Alberta Einsteina, opracował teorię kwantową. Lise znała dokonania ich obu. Gdyby tylko udało się pojechać do Plancka na stypendium, nie tylko miałaby wreszcie szansę na odkrywcze badania, ale ulżyłaby rodzicom. Chociaż na pół roku! Wyprowadziłaby się z domu. Nie musieliby odpowiadać na pytania sąsiadów, czy ich nieszczęsna 29-letnia córka wreszcie ma narzeczonego. Philipp Meitner znów sięgnął do kieszeni. „Opłacę ci pokój w przyzwoitym pensjonacie i dam miesięczną pensję, ale musisz regularnie donosić nam o swojej pracy”.

Berlin – wymarzone intelektualne i naukowe centrum Europy. Tygiel idei, nowych teorii naukowych. Szkoda tylko, że nie dla kobiet. W Reichstagu, podczas debaty o kobiecej edukacji, jeden z posłów zawyrokował, że „nic nie da się zrobić, aby zachęcić kobiety do samodzielnego myślenia i działania”. Słynny chemik Wilhelm Ostwald twierdził, że kobiety mają prawo do zdobywania wiedzy, ale z racji tego, że tak niewiele z nich wybiera naukę, powinny być traktowane jak anomalie i w żadnym wypadku nie warto ich do niej zachęcać.

Max Planck całkowicie się z nim zgadzał. Pannę Meitner przyjął na swoje wykłady z czystej ciekawości. Może nada się na asystentkę? Jest w wieku jego córek – bliźniaczek – mogą się nią zaopiekować. Lise, z typową dla siebie skromnością, nie chwaliła się swoimi publikacjami naukowymi, a on nie pytał.

Nie wzniecać pożaru

Szybko zrozumiała, że nikt nie będzie jej prowadził za rękę. Musi sama znaleźć sobie pole do eksperymentów, wychodzić ścieżki do laboratoriów. Zapukała do każdych drzwi, za którymi mówiło się o radioaktywności. Zrobi studia postdoktoranckie, otworzy przewód habilitacyjny. „Pół roku minęło, ale ojciec zgodził się, abym została dłużej. Przekonałam go, że jestem na dobrej drodze” – pisała. Sama miała jednak wątpliwości. Dyrektor Instytutu Fizyki Eksperymentalnej przyjął ją w końcu do zespołu, ale wymagał, aby pracowała dla niego. Znowu ma pracować na cudze konto? Już miała grzecznie odmówić, kiedy do sali wszedł nowy członek tego samego zespołu, chemik doktor Otto Hahn. Przekonał ją, aby po godzinach pracowali razem. Przecież interesują ich te same zagadnienia, choć reprezentują inne dziedziny. Zgodziła się nie dlatego, że był uroczym gentlemanem. Po prostu potraktował ją serio.

Mówili do siebie per Herr i Fräulein. Najpierw na serio – Lise nalegała na zachowanie profesjonalizmu – a potem na żarty. Hahn prędko zrozumiał, z jakimi uprzedzeniami musiała zmagać się Meitner. Nie wolno jej było wchodzić do laboratorium, kiedy mężczyźni – członkowie instytutu i studenci – przeprowadzali w nim eksperymenty. Otto musiał osobiście prosić o pozwolenie dla Lise i dostał je, gdy obiecał dyrektorowi, że Meitner „nie pójdzie do laboratorium chemicznego, gdzie pracuje się z otwartym ogniem. Żeby nie spaliła sobie długich włosów i nie spowodowała pożaru”. Ze wstydu jej tego nie powtórzył.

W zagospodarowanym przez Hahna starym warsztacie stolarskim na prymitywnym sprzęcie pracowali z izotopami. Meitner nie wyobrażała sobie ciekawszych eksperymentów i lepszego partnera do badań. Przenosiny zespołu do Instytutu Cesarza Wilhelma (KWI) też były wybawieniem od zatęchłych uprzedzeniami korytarzy Uniwersytetu Berlińskiego. Jak długo jednak mogła wymagać od ojca, aby ją finansowo wspierał? Nie miała zamiaru zakładać rodziny ani łapać bogatego męża, ale w KWI znów nie oferowano jej pensji. Była wolontariuszką u boku zarabiających normalnie kolegów.

Pierwszą wypłatę jako etatowy naukowiec dostanie dopiero pięć lat później, jako 35-latka. I to tylko dlatego, że uczelnia w Pradze oferowała jej posadę profesora, a Niemcy nie chcieli być gorsi.

Pierścionek z diamentem

Odkrycie przez zespół Hahn – Meitner trwałego izotopu protaktynu w 1917 roku zaczęło dobrą passę. O przyznaniu jej Medalu Leibniza przez Berlińską Akademię Nauk mówiono w kręgach naukowych w całej Europie. Własna katedra fizyki w KWI, aż wreszcie profesura na Uniwersytecie Berlińskim. „To niemiecka Marie Curie!” – pisał o niej Albert Einstein.

Duet Hahn – Meitner działał dalej. W latach 30., na fali odkrycia neutronu, poświęcili się próbom stworzenia pierwiastka cięższego niż uran. Rok 1933 i dojście Adolfa Hitlera do władzy zastały Lise pogrążoną w pracy do tego stopnia, że postanowiła nie zauważać zwolnień swoich kolegów. Ci z pochodzeniem żydowskim znikali z dnia na dzień. Rezygnowali, wyjeżdżali za granicę. Zamiast protestować, przestała niemal wychodzić z laboratorium. Spędziła tak kolejne sześć lat. „To, że nie wyjechałam natychmiast, było nie tylko głupie, ale i złe” – napisze później. W lipcu 1938 roku nie miała już czasu na zastanawianie się. Za pożyczone od Hahna pieniądze dojechała do granicy holenderskiej. Dał jej też zaręczynowy pierścionek z diamentem swojej matki. „Przekupisz straż graniczną” – tłumaczył. Przeszła ją na piechotę, mając w portfelu dziesięć marek. Znajomi naukowcy pomogli jej przetrwać, ale nie mogli zagwarantować pracy. Ze Sztokholmu doszły wieści, że jest dla niej posada. Tym razem nie wahała się ani chwili.

Nobel, którego nie było

Hahn i Meitner nie dawali za wygraną. Eksperymenty nad bombardowaniem uranu strumieniem neutronów prowadzili niezależnie, a efektami dzielili się w listach. Hahn jako pierwszy miał wymierny rezultat, ale nie potrafił go zinterpretować. Nie było szans, aby mogli razem opublikować wyniki w Niemczech. Hahn wysłał więc swoje wyniki do publikacji, a Meitner i jej siostrzeniec powtórzyli eksperyment i ogłosili go w „Nature” dwa tygodnie później. Świat dowiedział się, że jądro uranu można rozbić na mniejsze części – pierwiastki bar i krypton. Meitner wiedziała też, że to tylko początek. Rozszczepienie jądra atomu było reakcją łańcuchową. Jej potencjał wybuchowy był tyleż wielki co przerażający.

Naukowcy wiedzieli, co może zrobić bomba atomowa, i wiedzieli, że Niemcy mają klucz do technologii jej produkcji. „Dziękuję, ale nie chcę mieć nic wspólnego z żadną bombą” – odpisała Meitner na list z Ameryki. Było to zaproszenie do pracy nad konstrukcją amerykańskiej broni jądrowej w Los Alamos.

„Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rok 1944 otrzymuje Otto Hahn za badania nad rozszczepieniem jądra atomu” – ogłosił komitet noblowski w listopadzie 1945 roku. O pracującej za rogiem, w instytucie fizyki, Meitner nikt się nie zająknął. Hahn, internowany w Anglii, o nagrodzie dowiedział się z gazety. Odebrał ją rok później. „Całkowicie mu się należała. To wybitny chemik i do rozszczepienia jądra uranu użył tylko chemicznych metod” – tłumaczyła mediom Lise. Ale ich przyjaźń (biografowie powątpiewają, czy było to coś więcej, Hahn miał żonę) nigdy nie odżyła. Meitner odmówiła powrotu do Niemiec i spędziła kolejne 20 lat w Szwecji. Bywała też w Ameryce, gdzie wykładała na Harvardzie.

Nigdy nie wyszła za mąż. Ostatnie lata życia spędziła w Anglii, gdzie mieszkała większość jej rodziny. Nazwiskiem Lise nazwano pierwiastek chemiczny meitner, asteroid, kratery na Księżycu i Wenus.

Korzystałam z książki „Lise Meitner: The Dawn of the Nuclear Age” Patricii Rife i z monografii „Lise Meitner” Anne Hardy i Lore Sexl.

Tekst pochodzi z archiwalnego numeru „Zwierciadła”.