1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Zwiastun do polskiego filmu "Różyczka" nominowany do Golden Trailer Awards 2011!

Zwiastun do polskiego filmu "Różyczka" nominowany do Golden Trailer Awards 2011!

Do hollywoodzkiego konkursu Golden Trailer Awards, którego celem jest wyłonienie najlepszych zwiastunów filmowych na świecie zakwalifikował się trailer do filmu Jana Kidawy Błońskiego "Różyczka".

Film nominowany został w kategorii Best Foreign Romance Trailer, obok takich filmów jak pochodzący z Niemiec dramat "Goethe!","Tequila", oraz chiński "Empire of silver".

Reżyserem trailera jest Szymon Lenkowski, producentem Piotr Bujnowicz. W 2009 roku założyli Trailer and More - pierwszą w Polsce firmę specjalizującą się w realizacji Trailerów. Przyczynili się min. do sukcesu debiutanckich "Galeriankek", stawiając w trailerze na skandalizujące wypowiedzi i podbijając pokoleniowy charakter filmu. Trailer do filmu "Generał Nil" przyniósł im w zeszłym roku historycznie pierwszą polską nominację w kategorii Best Foreign Drama Trailer, która nie przekuła się jednak na statuetkę. Czy uda im się w tym roku?


"W zwiastunie do Różyczki staraliśmy się przede wszystkim wzruszyć widza. Dopiero jedenasta wersja naszego filmu, była tą ostateczną. To była naprawdę ciężka praca. Ważny był tu muzyczny rytm, operowanie symbolami i skrótami. Wbrew pozorom, to duże wyzwanie - w dwie minuty zachęcić widza do tak złożonego i ambitnego filmu, w którym nie ma żadnych wybuchów. W naszym trailerze pęka co najwyżej rzucona o ścianę butelka, ale jest w tym olbrzymia emocja oraz siłą większa, niż niejedna eksplozja." - tak o swojej pracy mówi reżyser zwiasuna, Szymon Lenkowski.

 

"Naszym celem było przekonanie widza, żeby idąc do kina, wybrał polski film. Przy kreacji trailera ściśle współpracowaliśmy z Monolith Films, dużo wniósł też sam reżyser filmu. Najważniejszy jest jednak zawsze sam film. Trailer nie może kompletnie fałszować prawdy o tym, jakie to jest kino. Natomiast sposób rozłożenia akcentów, to już zupełnie inna sprawa. Chciałbym, żeby polskie kino zaczęło w pełni korzystać z możliwości, jakie daje doskonała promocja. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasze filmy konkurowały z amerykańskimi hitami. Spora część tajemnicy kryje się w naprawdę dobrym trailerze." - mówi Piotr Bujnowicz, producent zwiastuna, na co dzień znany fotograf.

Trailer filmu "Różyczka" zręcznie omija całe tło historyczne. Nie ma tu teczek, agentów SB, ani komunistycznego kontekstu historycznego. Jest za to zagubiona kobieta, rozdarta między dwoma mężczyznami. I jest miłość. Może na tym polega jego siła?"

Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się już 29 czerwca 2011 w Los Angeles.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze