1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. I CULTURE - warsztat nowoczesnego rzemiosła

I CULTURE - warsztat nowoczesnego rzemiosła

Zapraszamy na premierę jednego z najbardziej zaskakujących projektów Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 koordynowanego przez Instytutu Adama Mickiewicza.

14 maja na dziedzińcu Instytutu Adama Mickiewicza przy ul. Mokotowskiej 25 odbędzie się premiera i jedyna w Polsce odsłona I, CULTURE warsztat nowoczesnego rzemiosła - globalna akcja ciągłego szycia wielkiej układanki I,CULTURE animowana przez artystkę i projektantkę mody Monikę Jakubiak. W ciągu pół roku mieszkańcy 12 stolic (Berlin, Bruksela, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Madryt, Mińsk, Moskwa, Paryż, Pekin, Tokio, Warszawa) uszyją wielki puzzle złożony z 12 wielkich (20 x 20 metrów) kwadratów z wyszytym lokalnym wzorem. Wzór kwadratu z każdej stolicy będzie się łączył w innymi wzorami wykonanymi przez takie same grupy w pozostałych 11 stolicach. W efekcie powstanie gigantyczny puzzle układający się w I,CULTURE – hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Akcje w kolejnych stolicach i powstawanie puzzla śledzić będzie można w Internecie.

Podczas warsztatu będzie można nauczyć się szyć, uszyć dowolną formę, przynieść, przerobić swoje ubrania, jak również przyłączyć się do prowadzonej przez artystkę dyskusji na temat tego, co jest nowoczesnym rzemiosłem oraz doświadczyć, przeżyć moment, kiedy z emocji, wspomnień, refleksji rodzi się sztuka. Krawiectwo to jedno z rzemiosł, które nie wymaga tłumaczenia z języka na język – samo jest uniwersalnym językiem komunikacji, ponadczasowym i ponadnarodowym.

Ważnym elementem tego warsztatu jest przetwarzanie, remake. Uczestnicy zaproszeni zostaną do przyniesienia swoich ulubionych T-shirtów lub chust. Elementy ubioru, które przyniosą zostaną przetworzone w nowe przedmioty: ozdoby, aplikacje, inne. Na koniec zostaną wszystkie ułożone w jeden wspólny lokalny wzór, który będzie patchworkiem ludzkich opowieści. Sfotografowany będzie dostępny na stronie I,CULTURE.

Refleksja towarzysząca warsztatom jest próbą odpowiedzenia sobie na pytanie: Co w dobie człowieczeństwa zmechanizowanego i już silnie zdigitalizowanego, możemy zostawić naszym następcom jako dominujące w naszych czasach nowoczesne rzemiosło?

I,CULTURE to również zaproszenie do określenia indywidualnie, jaka relacja łączy mnie z „kulturą” – Ja, kultura. Warsztat koncentruje się też na tym, aby pokazać widzowi, że wszystkie przedmioty, które go otaczają wymagają czyjejś pracy, nie zawsze jest to rękodzieło, ale zawsze jakieś rzemiosło.

Zapraszamy zatem uczestników, aby wczuli się w twórców kultury. Wytworzyli jakieś dzieło, które przy wykorzystaniu dostępnego rzemiosła (krawiectwa) będzie ilustracją emocji, których doświadczyli, refleksją, odpowiedzią na temat: co jest rzemiosłem, a co nie? Kto wytwarza kulturę? Czy ja też wytwarzam kulturę? Co jest dla mnie ważne, w doświadczeniu tworzenia. Uczestnicy zostaną postawieni w sytuacji, kiedy to oni będą artystami, a artysta będzie tylko moderatorem, zapalnikiem różnych refleksji i instruktorem dającym narzędzie = rzemiosło.
Podczas warsztatów wykorzystane zostaną maszyny firmy ŁUCZNIK.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze