fbpx

Drugi tom sagi Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych” nagrodzony w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę”

Ałbena Grabowska „Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli”

Plebiscyt „Najlepsza książka na wiosnę” to jeden z organizowanych cykliczne konkursów serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Wyboru dokonują eksperci rynku książki oraz – równolegle – czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej.
W kategorii „Z historią w tle” wybór jurorów padł na książkę Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” Wydawnictwa Zwierciadło.

Natalia Szumska, recenzentka, docenia powieść – Podobnie, jak w pierwszej części sagi, w „Tych, którzy walczyli” czytelnik znajdzie ciekawą chronologię i nierówne tempo narracji, co czyni powieść prawdziwie unikatową. Grabowska igra niebezpiecznie także z historią. Czasem wydawać by się mogło, że Winni są nieco zbyt blisko niej, a fikcja zbyt łatwo miesza się z historyczną prawdą. Jednak autorka zawsze wychodzi z tego obronną ręką. Jedna z bohaterek zagra, co prawda, w „Dziadach” Dejmka w 1968, ale nieistniejącą rolę. Inny bohater zaś pojedzie na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy, ale się na nich nie pokaże. (…) „Stulecie Winnych” pochłania bez reszty i pozwala oderwać się od rzeczywistości oraz współczesności, która stała się kanwą dla ostatniego tomu sagi. Jest w niej jednak ponadczasowość i prawda uniwersalna.

Książka do nabycia w naszym sklepie internetowym:

Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli - tom II
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze