fbpx

10 najlepszych filmów 2012 według magazynu Guardian

10 najlepszych filmów 2012 według magazynu Guardian
mat. prasowe

Magazyn „Guardian” w swoim rocznym zestawieniu wybrał 10 najlepszych filmów, jakie mogliśmy zobaczyć w 2012 roku.

1. „Mistrz” – opowieść o Ameryce w pierwszych latach po II wojnie światowej i rodzącym się nowym układzie społecznym wśród ludzi, którzy szukają swojego miejsca w świecie. W uproszczeniu, to opowieść o liderze powstającej wówczas sekty znanej dziś pod nazwą Scjentologia. Genialne role Joaqiuna Phoenixa i Philipa Seymoura Hoffmana.

2. „Ted” – komedia o dorastaniu trzydziestolatka. Ted to gadający miś, który jest najlepszym przyjacielem Johna. Choć John jest po 30-tce, ma dziewczynę od 4 lat, wcale nie planuje rozpocząć dorosłego życia – woli tkwić w zawieszeniu między dzieciństwem a dorosłością, a pomaga mu w tym palący trawkę Ted.

3. „Miłość” – zdobywca licznych nagród, ostatni film Michaela Haneke, opowiada o miłości w czasie starości i umierania. I o sile uczucia, którego nawet śmierć nie rozłączy.

4. „Poradnik pozytywnego myślenia” (w Polsce pojawi się na ekranach w lutym 2013 roku) – film opowiada historię nauczyciela, który nagle traci pracę, dom i żonę, po czym ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Po powrocie do domu próbuje stanąć na nogi.

5. „Holy motors” (w Polsce pojawi się na ekranach w styczniu 2013 ) – opowiada o życiu pewnego bardzo ekscentrycznego milionera, który wcielając się w losy różnych osób, próbuje odnaleźć sens życia.

6. „To nie jest film” (premiera w 2013 roku) – dokument opowiadający o sprawie Jafara Panahiego, któremu rząd irański zakazał kręcenia filmów i osadził w więzieniu.

7. „Pewnego razu w Anatolii” – uznany za najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes, opowiada on historię kryminalną: o tym, jak stróże prawa szukają zwłok zabitego mężczyzny, gdyż jego oprawca podczas dokonywania zbrodni był zbyt pijany, by pamiętać, gdzie je ukrył.

8. „Bestie z południowych krain” – wzruszająca opowieść o dziewczynce, którą umierający ojciec uczy, jak radzić sobie w dorosłym świecie. To także ekologiczna baśń o tym, że bliski nam świat odchodzi w niebyt.

8. „Alpy” – drugi film znanego z „Kła” greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa to opowieść o grupie osób, które pomagają ludziom pozostającym w żałobie po swoich bliskich. Wcielając się w zmarłych, odgrywają ważne dla rodziny sceny, by łatwiej było im pogodzić się z odejściem krewnego.

10. „Królowa Wersalu” – dokument, pokazywany podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, opowiada historię pary milionerów, którzy postanowili wybudować sobie dom

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze