1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. Daniel Craig ponownie zmierzy się z tragedią Szekspira – tym razem jednak nie na deskach teatru, a przed kamerą

Daniel Craig ponownie zmierzy się z tragedią Szekspira – tym razem jednak nie na deskach teatru, a przed kamerą

Daniel Craig (Fot. Taylor Hill/WireImage)
Daniel Craig (Fot. Taylor Hill/WireImage)
Daniel Craig i Barbara Broccoli, producentka filmów o Jamesie Bondzie, przeniosą na ekran off-broadwayowską sztukę na podstawie jednej z najważniejszych tragedii Williama Szekspira. Akcja uwspółcześnionego „Otella” będzie osadzona w realiach wojny w Iraku, gdzie mroczna intryga i tematyka zazdrości nabiorą nowego wymiaru.

Daniel Craig swoją przygodę z „Otellem” zaczął w 2016 roku, kiedy to wystąpił na deskach off-braodwayowego teatru New York Theatre Workshop u boku Davida Oyelowa w serii przedstawień wyreżyserowanych przez Sama Golda, które to zdobyły entuzjastyczne recenzje. Oyelow wcielił się w naiwnego Otella, Craig zaś zagrał nikczemnego Jaga.

Teraz zaś Daniel Criag – jako producent – przeniesie „Otella” z desek teatru przed kamerę, a jego akcję umieści w… amerykańskich koszarach w Iraku. W przedsięwzięciu pomoże mu producentka Barbara Broccoli, z którą aktor współpracował przy okazji filmów o Jamesie Bondzie.

Czytaj także: Daniel Craig – James Bond jedyny w swoim rodzaju

Ponadto Craiga zobaczymy w jednej z ról – nie wiadomo jednak, czy ponownie wcieli się w Jaga, czy tym razem spróbuje swoich sił jako tytułowy bohater. Za kamerą uwspółcześnionego „Otella” stanąć ma reżyser sztuki – Sam Gold.

Dla przypomnienia: „Otello” to jedna z najważniejszych i najczęściej wystawianych na świecie sztuk Williama Szekspira z 1622 roku [wtedy została opublikowana po raz pierwszy – przyp. red.]. Tytułowy Otello żeni się z córką weneckiego senatora, Desdemoną. Kobieta jest mu całkowicie wierna, jednak w wyniku intryg podstępnego Jaga Otello zaczyna podejrzewać żonę o zdradę – ogarnia go obsesyjna zazdrość, która prowadzi do tragedii.

Sztuka uważana jest za arcydzieło dramatyczne, które łączy w sobie psychologiczną głębię postaci z mistrzowską narracją i złożoną strukturą dramatyczną. Nic dziwnego, że stała się ona źródłem inspiracji dla wieku adaptacji, zarówno teatralnych, jak i filmowych. Na małe ekrany przenieśli ją już: William V. Ranous (1908), Orson Welles (1951), Siergiej Jutkiewicz (1955), Stuart Burge (1965), Franco Zeffirelli (1986), Oliver Parker (1995), Tim Blake Nelson (2001). Jaka będzie wersja Craiga? O tym przekonamy się dopiero za jakiś czas. Zagraniczne media spekulują, że produkcja ruszy w przyszłym roku.

Czytaj także: Daniel Craig powraca na Netflixa jako detektyw Blanc. Oto, co na razie wiadomo o filmie „Na noże 3”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze