1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kim są Polscy e-czytelnicy?

Kim są Polscy e-czytelnicy?

123rf.com
123rf.com
Na przełomie maja i czerwca 2014 r. odbyło się pierwsze ogólnopolskie „Czytnikoliczenie". Była to akcja skierowana do e-czytelników przeprowadzona przez Virtualo we współpracy z Burda Media oraz Allegro. W badaniu wzięło udział ponad 5 500 osób, a w prezencie na uczestników zabawy czekało 5 000 e-booków wydawnictwa Burda Media. Jest to największe do tej pory tego typu badanie zrealizowane w Polsce, a jego wyniki pokazują, że miłośnicy e-booków stanowią czytelniczą elitę Polski.

Wśród osób biorących udział w badaniu większość stanowili mężczyźni - 56% w porównaniu do 44% kobiet. Warto przypomnieć, że według badań Biblioteki Narodowej z 2012 r. to kobiety czytają więcej niż mężczyźni. Wygląda na to, że w przypadku e-czytelnictwa sytuacja ta wygląda inaczej - to mężczyźni częściej niż kobiety spędzają wolny czas z e-czytnikiem. Aż 67% uczestników akcji „Czytnikoliczenie" stanowiły osoby w wieku od 25 do 45 lat, 44% było w przedziale wiekowym 25-35 lat, a 23% od 36 do 45 lat. W badanej próbie stosunkowo niedoreprezentowana pozostała grupa młodszych e-czytelników w wieku od 19 do 24 lat.

Uczestnicy „Czytnikoliczenia" przeczytali łącznie imponującą liczbę ponad 250 tysięcy książek cyfrowych. W formularzu była możliwość zaznaczenia dokładnej daty otrzymania lub zakupienia e-czytnika. Data ta została przez nas uznana za moment, w którym czytelnik zaczął czytać e-booki, a odpowiedzi zostały rozłożone proporcjonalnie do podanych dat. Skrajne i nierealistyczne deklaracje zostały zdyskwalifikowane z badania. Wyniki pokazują, że każdy z uczestników badania przeczytał średnio 50 e-booków na przestrzeni różnej liczby lat. Zaledwie 2% osób rozpoczęło swoją przygodę z e-czytaniem przed 2009 rokiem, a 4% ankietowanych czyta na e-czytniku od 2010 roku. Z kolei 10% ankietowanych zaczęło czytać e-booki w 2011 roku, 29% w 2012, a aż 39% w 2013 roku. Odsetek uczestników badania, którzy kupili swój czytnik w 2014 roku wyniósł 16% - trzeba jednak pamiętać, że badanie wykonywane było w połowie roku 2014 roku.

Jak wskazuje bardzo wysoka średnia liczba książek czytanych przez ankietowanych, czyli aż 2,5 książki na miesiąc, polski e-czytelnik, to osoba ponadprzeciętnie oczytana. Pamiętajmy jednak też, że w badaniach tego typu biorą zazwyczaj udział osoby najbardziej aktywne - te, które dużo i często czytają.

  • Z przeprowadzonych badań Virtualo wynika, że 28% respondentów pod względem czytelnictwa to „maratończycy", czyli osoby, które czytają dużo oraz długo i bardzo cierpliwie realizują swoją listę lektur. Są to raczej osoby, które „wiedzą, czego chcą". Mają swoich ulubionych autorów i gatunek literacki, któremu są wierni.
  • 24% wybrało opcję „połykacza książek", czyli osoby, która czyta w kółko i bez przerwy, nawet kilka pozycji w jednym momencie.
  • 20% e-czytelników to „smakosze", którzy raz na pewien czas czytają książki, na których im szczególnie zależy.
  • 14% to „sprinterzy", czytają bardzo intensywnie, nawet kilka pozycji jednocześnie, później mają dość - robią sobie kilkunastodniową przerwę i ponownie wracają do lektury.
  • Zaledwie 4% ankietowanych to „autostopowicze", czyli osoby, które czytają raz na pewien czas książki polecane przez znajomych lub media.
  • 10% preferuje jeszcze inny styl czytania.
Pierwsza ogólnopolska akcja „Czytnikoliczenie" umożliwiła dotarcie do najbardziej „zaczytanej" grupy e-czytelników, czyli osób, które same siebie określiły mianem „połykaczy książek" lub „maratończyków". Przeciętny e-czytelnik czyta dużo - średnio ok. 30 książek rocznie. Jest to niewątpliwie związane z coraz większą dostępnością najnowszych tytułów w wersji elektronicznej oraz możliwością ich zamówienia o dowolnej porze dnia - w ciągu kilku sekund od dokonania płatności można już czytać zakupionego e-booka na czytniku.

Polski rynek e-booków cały czas jest w fazie dynamicznego rozwoju, bardzo możliwe, że w ciągu najbliższych miesięcy profil e-czytelnika bardzo się zmieni. Czy tak będzie na pewno pokażą wyniki drugiego ogólnopolskiego „Czytnikoliczenia", które odbędzie się już w przyszłym roku.

mat.pras. Virtualo.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze