fbpx

Nie tylko Netflix – gdzie legalnie oglądać filmy i seriale online?

Nie tylko Netflix - gdzie legalnie oglądać filmy online?
Platformy VOD przeżywają teraz złoty okres, zyskując każdego dnia tysiące nowych subskrybentów. (Fot. iStock)

Czas izolacji sprzyja oglądaniu filmów i seriali w domowym zaciszu za pośrednictwem Internetu. Platformy VOD przeżywają teraz złoty okres, zyskując każdego dnia tysiące nowych subskrybentów. Warto jednak pamiętać, że poza serwisami płatnymi istnieje też kilka ciekawych usług, które są całkowicie bezpłatne i – co najważniejsze – legalne. Którą opcję wybrać dla siebie? Oto przewodnik, który pomoże wam podjąć decyzję.

Netflix 

Netflix to obecnie najpopularniejsza platforma streamingowa w Polsce. Aby z niej korzystać, należy wykupić dostęp, którego cena zależy od pakietu, jaki wybierzemy. Do wyboru mamy plan podstawowy dla jednej osoby (34 zł), standard w wersji HD dla dwojga (43 zł) i premium w Ultra HD dla czterech osób (52 zł). Każda z opcji zawiera nieograniczoną ofertę filmów, seriali i programów, które oglądać można na laptopie, telewizorze, smartfonie lub tablecie.

HBO GO 

Miesięczny dostęp do oferty HBO GO kosztuje 24,90 zł (pierwszy tydzień jest bezpłatny, z możliwością rezygnacji w dowolnym momencie bez dodatkowych opłat). Serwis oferuje ponad 800 filmów i 200 seriali, w tym wiele propozycji dla dzieci. Jest też dużo nowości, a wszystko dostępne jest w języku polskim. Z HBO GO korzystać można za pomocą laptopa, telewizora, smartfona lub tabletu (oglądać można na dwóch urządzeniach jednocześnie).

Amazon Prime Video

Ciesząca się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych platforma Amazon Prime Video to nowość na polskim rynku, która podobnie jak Netflix, czy HBO GO jest płatna. Pierwszy tydzień dla wszystkich użytkowników jest darmowy. Po tym czasie możemy zrezygnować lub zakupić miesięczną subskrypcję, która wynosi 2,99 zł (pierwsze pół roku, później opłata wzrasta do 5,99 euro) lub 13 zł, jeśli jesteśmy klientami T-Mobile. Z platformy można korzystać jednocześnie na trzech urządzeniach.

Apple TV+

Usługa Apple TV+ zaprojektowana została z myślą o urządzeniach marki Apple, ale dostępna jest też na niektórych telewizorach (Samsung, LG, Sony). Aplikacji na Windowsa i Androida niestety zabrakło, istnieje natomiast możliwość korzystania z usługi za pomocą przeglądarki (np. Chrome i Firefox). Serwis oferuje tygodniowy darmowy okres próbny, po upływie którego możemy zrezygnować lub wykupić miesięczny abonament wynoszący 24,99 zł.

CDA Premium 

CDA Premium ma w swojej bazie ponad 7 600 najpopularniejszych filmów i seriali – w pełni legalnych, pochodzących tylko od dystrybutorów i producentów. Aby korzystać z usługi należy wykupić subskrypcję, która wynosi 19,99 zł za miesiąc (dwa pierwsze tygodnie są darmowe). Z serwisu korzystać można za pomocą przeglądarki lub aplikacji na telewizory i urządzenia mobilne. Dodatkowym plusem jest możliwość oglądania na trzech urządzeniach jednocześnie.

player.pl

Na player.pl, platformie streamingowej telewizji TVN można obejrzeć zarówno oryginalne produkcje stacji (często przedpremierowo), które dostępne są za darmo, jak i kinowe hity na życzenie, które wymagają opłaty. Do wyboru mamy też kilka atrakcyjnych pakietów, dzięki którym za niewielką opłatą możemy oglądać seriale i programy wcześniej niż w telewizji, a także zyskać nieograniczony dostęp do wielu kanałów TV i tytułów dostępnych w bibliotece.

vod.pl

Vod.pl to serwis streamingowy Onetu, z którego można korzystać bez wykupywania abonamentu. Część dostępnych na platformie materiałów jest bezpłatna, jednak za niektóre filmy należy zapłacić. Minusem jest obecność kilkuminutowych reklam, których nie da się pominąć. Usługa oferuje kinowe hity ostatnich miesięcy (nominowane do Oscara „Boże Ciało” Jana Komasy), klasyki polskiego kina („Austeria” Jerzego Kawalerowicza), a także rzadkie perełki (kultowy „Nosferatu – symfonia grozy”).

TVP VOD

Plusem serwisu TVP VOD jest ogromny wybór ciekawych pozycji. Na platformie za darmo obejrzeć można nie tylko wybitne dzieła polskiego kina, ale również zagraniczne hity takie jak „Milczenie”, „Życie jest piękne” i „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Minus: każdy materiał poprzedza krótki blok reklamowy. Plus: reklamy wyświetlają się tylko na początku i nie są tak długie, jak w przypadku vod.pl czy ipla.tv.

chili.com

Platforma Chili umożliwia zakupienie lub wypożyczenie filmów i seriali, przy czym kupiony materiał można oglądać nieograniczoną liczbę razy w dowolnym czasie, a wypożyczony jedynie przez 28 dni (gdy rozpoczniemy seans mamy 48 godzin na jego zakończenie). Serwis posiada najlepsze hity i premiery kinowe, a rejestracja w serwisie jest darmowa. Opłaty wymaga jedynie wykupienie dostępu do poszczególnych tytułów.

ipla.tv

Oferta serwisu ipla obejmuje przede wszystkim rodzime filmy i seriale (część pokrywa się z vod.pl). Większość materiałów można obejrzeć bez opłat, ale istnieje też możliwość wykupienia abonamentu lub jednorazowego dostępu do wybranych produkcji. Podobnie jak w vod.pl, trzeba przebijać się przez kilkuminutowe bloki reklamowe.

Ninateka

Ninateka to ogromna baza filmów, które można oglądać bezpłatnie i – co bardzo ważne – bez reklam. Kino dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe – wszystko to znajdziecie na stronie ninateka.pl.

Dokument Cyfrowo

W ramach projektu Dokument Cyfrowo digitalizowane są najcenniejsze dzieła rodzimej szkoły dokumentu. Wyjątkową cyfrową kolekcję filmów polskich twórców, w tym Krzysztofa Kieślowskiego, Stanisława Barei, Andrzeja Wajdy, Jerzego Hoffmana i Marka Piwowskiego obejrzeć można bezpłatnie na stronie dokumentcyfrowo.pl dzięki uprzejmości Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Kino Świat VOD

Oficjalny kanał dystrybutora Kino Świat w serwisie YouTube posiada bogatą ofertę filmów polskich i zagranicznych. Na platformie dostępne są wysokobudżetowe hity, ale też niszowe produkcje oraz nagradzane na festiwalach filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Nie brakuje też seriali. Wszystko legalnie i bez opłat.

Studio Filmowe Tor

Na kanale YouTube Studia Filmowego Tor czeka na was klasyka polskiego kina. W ofercie jest znajdują się m.in. takie tytuły jak „Rejs”, „Przypadek”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Westerplatte”, „Podwójne życie Weroniki”, „Zaklęte rewiry”, „Constans”, „Dzieje grzechu”, a także ponadczasowe dzieła Krzysztofa Kieślowskiego – wszystkie „Trzy kolory”, „Krótki film o zabijaniu”, „Krótki film o miłości” oraz kultowy „Amator”. Filmy obejrzeć można legalnie i za darmo.

Sala kinowa

Sala kinowa w serwisie YouTube to kolejny kanał oferujący pełnometrażowe filmy legalnie i całkowicie za darmo. Katalog nie jest tak bogaty, jak w przypadku np. Studia Filmowego Tor, nie mniej jednak warto zapoznać się z ofertą. Obejrzymy tam m.in. takie produkcje jak „W ciemno”, „Skowyt” i „Co nas kręci”. Istnieje również wersja premium oferująca znakomite kino w wersji HD od 5 zł.

Arte.tv

Europejska telewizja kulturalna na życzenie arte.tv dostępna jest w sześciu językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim i hiszpańskim. Większość materiałów na platformie stanowią dokumenty, ale nie brakuje też filmów i seriali telewizyjnych, programów informacyjnych oraz muzyki i występów artystycznych. Dwie trzecie programów w serwisie jest prezentowanych na antenie po raz pierwszy. Usługa jest całkowicie darmowa.

Warto korzystać z darmowych źródeł, ale nie zapominajmy też o finansowym wspieraniu kultury na tyle, na ile jesteśmy w stanie. Pamiętajmy o środowiskach twórczych, dystrybutorach oraz wydawcach i nie odwracajmy się od nich, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie. 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze