fbpx

Rozgrzewająca serce komedia „Włoskie wakacje” z Liamem Neesonem już w kinach

Rozgrzewająca serce komedia "Włoskie wakacje" z Liamem Neesonem już w kinach
Kadr z filmu "Włoskie wakacje" (fot. materiały prasowe M2 Films)

Nawet najwięksi filmowi twardziele wiedzą, że zaczynać wszystko od nowa… można tylko w słonecznej Toskanii! Liam Neeson w czarującej, komediowej odsłonie rzuca wszystko, by poza włoskim słońcem, najlepszym risotto i lokalnym winem, znaleźć również szczęście.

„Włoskie wakacje” to pełnometrażowy debiut reżyserski Jamesa D’Arcy’ego, aktora znanego z ról w „Dunkierce” Christophera Nolana, „Pierwszym śniegu”, czy „Avengers. Koniec gry”. We „Włoskich wakacjach” udało mu się skompletować wymarzoną obsadę – niesforny duet ojca i syna, w których role wcielili się największy twardziel Hollywood, Liam Neeson oraz jego syn Michael Richardson. U ich boku zobaczyć możemy także włoską aktorkę i modelkę Valerię Billelo oraz Lindsay Duncam znaną między innymi z „Czasu na miłość” i „Pod słońcem Toskanii”.

Pomysł na scenariusz „Włoskich wakacji” narodził się ponad dziesięć lat temu. To najlepszy dowód na to, jak inspirująca i uskrzydlająca jest Toskania, bo to właśnie tam, podczas swoich wakacji, James D’Arcy wpadł na pomysł filmu. Pierwotnie miał również wcielić się w rolę Jacka, jednak po latach wyglądał zbyt dojrzale, a wtedy idealnym wyborem okazał się Michael Richardson.

Rozgrzewająca serce komedia "Włoskie wakacje" z Liamem Neesonem już w kinach
Kadr z filmu „Włoskie wakacje” (fot. materiały prasowe M2 Films)

Choć Liam Neeson w przeszłości miał kategorycznie odwodzić syna od kariery aktorskiej, tym razem przyszło mu się spotkać z nim na planie. Michael Richardson poszedł bowiem w ślady zarówno swoich rodziców – Liama Neesona i Natashy Richardson, jak również babci – Vanessy Redgrave, znanej m.in. z kultowego „Powiększenia” oraz filmu „Julia”. Neeson zastrzega jednak, że nie udziela synowi aktorskich korepetycji. Zamiast tego obserwuje nabierającą tempa karierę aktorską syna.

W pogoni za włoskim la dolce vita

„Włoskie wakacje” to pogodna komedia, której akcja rozgrywa się w samym sercu słonecznej Toskanii, w której rzeczywistość, nawet ta trudna, nabiera zupełnie nowego wymiaru. Malownicza wioska, lokalne wino, najlepsze risotto i włoskie słońce, które zmienia wszystko. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce?

Jack (Michael Richardson) po miesiącach milczenia dzwoni do swojego ojca Roberta (Liam Neeson), by namówić go na szybką sprzedaż opuszczonej, rodzinnej willi w Toskanii. Zarówno ojciec jak i syn, stronią od wzajemnej czułości, dlatego ruszają do Włoch, by czym prędzej załatwić sprawę i wrócić do swojego londyńskiego życia. Okazuje się jednak, że dom wymaga gruntownego remontu, a ich przymusowe wakacje potrwają dłużej niż zakładali.

Liam Neeson i jego droga do Hollywood

Liam Neeson wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach, zdobywając popularność przede wszystkim jako król kina akcji. Lubi jednak zaskakiwać takimi rolami jak niesforny malarz Robert w komedii „Włoskie wakacje”. Podobnie jak w kasowym hicie „To właśnie miłość” aktor pokaże swoje komediowe oblicze, które także tym razem w pełnej humoru i wzruszeń historii skruszy serca największych twardzieli.

Rozgrzewająca serce komedia "Włoskie wakacje" z Liamem Neesonem już w kinach
Kadr z filmu „Włoskie wakacje” (fot. materiały prasowe M2 Films)

Neeson zebrał garść życiowych doświadczeń nim stanął przed kamerą filmową. Jako nastolatek uprawiał amatorsko boks i podczas jednej z walk złamał nos, co później na dobre stało się na ekranie jego znakiem szczególnym. Przez pewien czas był także operatorem wózka widłowego, jednak w końcu w 1976 roku zadebiutował na deskach teatru, otrzymując swoją pierwszą rolę z uwagi na… wysoki wzrost. Szybko jednak udowodnił, że posiada także inne atrybuty i umiejętności, w tym szczególny talent aktorski. Dostrzegł go reżyser John Boorman, który zaproponował mu rolę w swoim filmie „Excalibur”, gdzie Neeson poznał brytyjską gwiazdę Helen Mirren, z którą później związany był przez kolejnych kilka lat. Po tym fabularnym debiucie zaczęły spływać kolejne atrakcyjne propozycje filmowe – w 1984 roku aktor wystąpił u boku Mela Gibsona, Anthony’ego Hopkinsa i Daniela Day-Lewisa w znanym filmie przygodowym „Bunt na Bounty”, w 1986 – w głośnej „Misji” z Robertem De Niro oraz Jeremym Ironsem i wreszcie w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga w 1993 roku, która przyniosła mu nominację do Oscara. Później przyszły takie superprodukcje jak „Gangi Nowego Jorku” Martina Scorsese, „Batman – Początek” w reżyserii Christophera Nolana, czy „Królestwo niebieskie” Ridleya Scotta. Liam Neeson otrzymał też Order Imperium Brytyjskiego nadany przez królową Elżbietę II, a także pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.

Rozgrzewająca serce komedia "Włoskie wakacje" z Liamem Neesonem już w kinach
Kadr z filmu „Włoskie wakacje” (fot. materiały prasowe M2 Films)

„Włoskie wakacje” w kinach już od 7 sierpnia.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze