fbpx

Zrób sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”

Urządź sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”
Kadr z filmy "Arab Blues". (Fot. materiały prasowe)

Można już swobodnie podróżować! Przynajmniej w kinie. Lato rozkręca się na dobre i na dobre rozkręcają się filmowe wakacje. Kierunek: Włochy, Hiszpania, Francja, Korea i… mały Wietnam w Warszawie widziany oczami Japonki. Przeglądy, pokazy i premiery filmowe odbywają się w wielu miastach w Polsce. Sprawdźcie, czy dotrą także do was.

Lato kina hiszpańskiego

Urządź sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”
Kadr z filmu „Gdybym był bogaty”. (Fot. materiały prasowe)

Kto nie zdążył na – szczęśliwie nieodwołany w tym roku – Tydzień Kina Hiszpańskiego, ma szansę nadrobić zaległości. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, organizatorzy tego popularnego przeglądu zaplanowali pokazy w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie najpopularniejszych filmów z repertuaru. Obejrzeć można nagrodzoną Goyą i Europejską Nagrodą Filmową animację „Buñuel w labiryncie żółwi”, łącząca surrealistyczną estetykę z prawdziwą opowieścią z życia hiszpańskiego mistrza kina. Pokazany zostanie także nagrodzony w Cannes film „Siła ognia” w reżyserii Oliviera Laxe’a – wyjątkowy obraz rozgrywający się na styku ludzkiej natury i surowej galicyjskiej przyrody. „Mam to pod kontrolą” to z kolei historia trzech wykładowców akademickich, którzy postanawiają podreperować domowe budżety przychodami ze sprzedaży dających narkotyczne efekty witamin. Zobaczycie także: „Gdybym był bogaty”, opowieść o pechowcu, który niespodziewanie wygrywa na loterii tyle, że musi ukrywać fortunę przed żoną czy raczej wkrótce swoją eks, bo właśnie się rozwodzą. I film „Litus”. Tytułowy bohater nie żyje, ale będzie miał na fabułę duży wpływ: zostawił po sobie listy pożegnalne dla przyjaciół, z którymi dawno nie miał kontaktu. I wreszcie „Jak zostać cesarzem”, w którym Zachód łączy się ze Wschodem. A konkretnie Hiszpania z Japonią, bo kiedy cesarz Japonii bezpotomnie umiera, okazuje się, że jego najbliższym krewnym jest pewien mężczyzna mieszkający z rodziną w… Sewilli.

Więcej na stronie: tydzienkinahiszpanskiego.com

Urządź sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”
Kadr z filmu „Jak zostać cesarzem”. (Fot. materiały prasowe)

Cinema Italia Oggi. Pokazy nowego kina włoskiego

Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz warszawskie kino Muranów zapraszają na przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego: Cinema Italia Oggi. W ramach przeglądu będzie można obejrzeć filmy, które biły rekordy oglądalności, urzekły krytyków i zdobyły nagrody na festiwalach w kraju i za granicą – najlepsze włoskie produkcje z ostatnich lat. W programie zobaczymy nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes film Marca Bellocchio „Zdrajca” (Il traditore), który w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów.

Urządź sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”
Kadr z filmu „Zdrajca”. (Fot. materiały prasowe)

Ważnym tytułem jest też filmowa adaptacja kryminału Donato Carrisi „W labiryncie” (L’uomo del labirinto). W rolach głównych – zdobywca Oscara Dustin Hoffman („Absolwent”, „Rain Man”) i Toni Servillo („Wielkie piękno”, „Oni”, „Dziewczyna we mgle”). Nastoletnia Samantha została porwana i uwięziona na piętnaście lat. Kiedy budzi się w szpitalu, niczego nie pamięta. Nikt nie wie, jak udało jej się uciec. Z pomocą policyjnego profilera, doktora Greena (Dustin Hoffman), próbuje odzyskać wspomnienia z tajemniczego labiryntu – więzienia, w którym porywacz zmuszał ją do rozwiązywania zagadek, stosując przerażający system nagród i kar. A to tylko dwa wartych polecenia filmów przygotowanych dla publiczności warszawskiej edycji Cinema Italia Oggi.

Więcej na stronie: kinomuranow.pl

Kino Azji

Po raz pierwszy w Polsce zostały pokazane jesienią na warszawskim Festiwalu Pięciu Smaków, a na wiosnę miały wejść do kin w całym kraju. Plany pokrzyżował covid, ale teraz wreszcie można będzie obejrzeć w polskich kinach dwa festiwalowe przeboje w reżyserii obiecujących młodych autorek.

Urządź sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”
Kadr z filmu „Smak pho”. (Fot. materiały prasowe)

Chodzi o „Smak pho”, debiut wykształconej w Szkole Filmowej w Łodzi Mariko Sagi. To prawdziwy tygiel kulturowy – japońska reżyserka, polsko-niemiecka koprodukcja i wietnamscy aktorzy, a wszystko nakręcone w samym sercu Warszawy.
 Pan Long, specjalista od zupy pho, musi się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie bystrej dziesięcioletniej córki. Skrząca się subtelnym humorem historia, w której detale mówią więcej niż słowa, to wzruszająca opowieść o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

Oraz „Maggie”, uwodzący kolorami debiut koreańskiej reżyserki to słodko-gorzki portret młodych ludzi budujących pierwsze poważne związki i szukających swojego miejsca w życiu, które obiecuje więcej niż może zaoferować. Skrzący się absurdalnym humorem, wciąga widza w grę zaskakujących wizualnych skojarzeń, dowodząc że kino Korei doskonale potrafi łączyć wrażliwość społeczną z błyskotliwą filmową formą.

Więcej na stronie: piecsmakow.pl

Urządź sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”
Kadr z filmu „Maggie”. (Fot. materiały prasowe)

Przegląd nowego kina francuskiego

Od 8 do 15 lipca odbywać się będzie w kilkunastu miastach w Polsce. W programie najciekawsze francuskie filmy ostatnich lat. Dla wielbicieli francuskich komedii: „Czysta jak śnieg” w reżyserii Anne Fontaine, czyli współczesna interpretacja baśni o Królewnie Śnieżce przeznaczona dla widzów dorosłych z Isabelle Huppert w roli Złej Królowej.

Urządź sobie filmowe wakacje. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”
Kadr z filmu „Czysta jak śnieg”. (Fot. materiały prasowe)

W programie również przezabawny film „Arab Blues”, przypominający, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe – tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Pokazany zostanie komediodramat „Prawdziwa miłość” Claire Burger, nagrodzona na festiwalu w Wenecji historia ojca, który musi sam zająć się wychowaniem nastoletnich córek. Animowany „Dilili w Paryżu” Michela Ocelota, zdobywca Cezara dla najlepszego filmu animowanego w 2019 roku. Czy thriller „Kołysanka”, opowieść o niani tylko z pozoru idealnej, ekranizacja powieści Leïli Slimani – wyróżnionej m.in. prestiżową Nagrodą Goncourtów – w której nic nie jest oczywiste.

Więcej na stronie: www.institutfrancais.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze