1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wakacje w banku…genów

Wakacje w banku…genów

Facebook/frboretum SGGW,fot. Piotr Banaszczak.A
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Bank genów, czyli arboretum, to idealne miejsce na wycieczkę z całą rodziną. W Polsce mamy ich aż 15,

Bank genów to idealne miejsce na weekendową wycieczkę z całą rodziną. Nie ma w nim kolejek do kasy, klimatyzacji od której można się przeziębić, urzędników. Zamiast pieniędzy gromadzi i rozmnaża wiele gatunków roślin, często bardzo rzadkich, przechowuje również nasiona. Odgrywa ważną rolę w ochronie przyrody, bowiem zapewnia odpowiednie warunki rozwoju roślinom pozbawionym swojego naturalnego środowiska.

Takim bankiem genów, zwanym żywą kolekcją jest arboretum, czyli ogród lub las z unikatowymi okazami roślinnymi (drzewami, krzewami, roślinami uprawnymi) udostępnianymi dla naukowców oraz turystów.  W Polsce mamy ich aż 15, wśród nich są arboreta w: Kórniku pod Poznaniem, Rogowie pod Łodzią, Gołuchowie pod Kaliszem, Glinnej pod Szczecinem, Wojsławicach pod Wałbrzychem, Bolestraszycach pod Przemyślem.

Arboretum w Rogowie to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Oprócz bogatej kolekcji drzew i krzewów można tutaj zobaczyć m.in.: leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew, alpinarium ze skalnikami, stawem i oczkami wodnymi, szklarnie z roślinami tropikalnymi.

Arboretum czynne jest w sobotę i niedzielę od 10:00 do 18:00, w dni robocze od 7:00 do 18:00. Bilety kosztują: normalny-7zł , ulgowy-5zł. Więcej informacji znajdziemy na stronie:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze