1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Sukcesy zawodowe kobiet

Sukcesy zawodowe kobiet

</a> 123rf.com
123rf.com
Jeśli podejrzewałaś, że mężczyźni tak naprawdę boją się kobiet, które odnoszą sukces, miałaś rację. Dowodzą tego badania naukowców.

123rf.com 123rf.com

Badanie przeprowadzone przez psychologów z University of Florida dowodzi, że mężczyźni boją się, kiedy kobiety odnoszą sukcesy w życiu zawodowym. Podczas eksperymentu badawczego sprawdzono, jak kobiety i mężczyźni reagują na sukcesy i niepowodzenia swoich partnerów w pracy. Okazało się, że obie płcie wykazują niemal skrajnie inne postawy.

Kiedy kobiety dowiedziały się, że ich partnerzy doskonale wypadli na teście inteligencji, zyskało ich poczucie własnej wartości oraz znacząco poprawił się nastrój. Mężczyźni zaś zareagowali zupełnie odwrotnie – na wiadomość o tym, że ich partnerki są bardzo inteligentne, poczuli się gorzej i stracili humor. Wygląda na to, kobiety są w stanie utożsamić się sukcesem swoich partnerów, podczas gdy mężczyźni tylko swój sukces postrzegają jako kluczowy element ich poczucia własnej wartości. A do sukcesów kobiet podchodzą w sposób rywalizacyjny. Kobiety ponadto, gdy mężczyźni odnoszą sukcesy, patrzą na przyszłość relacji. Na mężczyznach sukcesy kobiet nie robią takiego wrażenia. Naukowcy zastanawiali się, co jest przyczyna lęku mężczyzn przed sukcesem swoich partnerek. Stwierdzili, że najprawdopodobniej winne są głęboko zakorzenione normy społeczne, które dyktują mężczyznom, że to oni mają być odpowiedzialni za zapewnienie bytu swoim rodzinom. Jeśli ktoś inny usiłuje to zrobić, czują się zagrożeni. Ponadto są z natury bardziej konkurencyjni, wszędzie węszą rywala.

Amerykańscy naukowcy uważają, że mężczyźni będą musieli pogodzić się z tym, że coraz więcej kobiet będzie utrzymywało rodziny. Już w roku 2009 stanowiły one 40 proc. głównych żywicieli rodziny. W 2025 roku ma ich być więcej niż 50 proc. Wynika to nie tylko z coraz lepszego wykształcenia kobiet, ale i z tego, że kobiety coraz lepiej radzą sobie w branżach uważanych dotąd za męskie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze