1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Na czym polega młodość ducha?

123rf.com
123rf.com
Blisko 70 proc. Polaków czuje się młodsza o co najmniej 10 lat. Jako młodsze duchem najczęściej deklarują się kobiety z wyższym wykształceniem, mające dzieci i pozostające w związkach.

Badanie zrealizowane  na zlecenie Tymbark z okazji 80-lecia marki pokazuje, że zadowolenie z życia Polaków nie zależy od ich wieku.  Ponad 80 proc. badanych czuje się młodziej niż wskazuje na to ich wiek, a 70 proc. czuje się młodziej o co najmniej 10 lat . Aż 78. proc. respondentów nazwałoby siebie osobą kochającą życie, a ponad połowa ma raczej optymistyczne podejście do życia - średni wskaźnik optymizmu wśród Polaków po 30. roku życia wynosi 3,5 (w skali 1-5).

„O subiektywnej jakości naszego życia decyduje wiele czynników, różnych w różnym wieku, u kobiet i mężczyzn, mieszkańców wielkich metropolii i wsi, przedstawicieli różnych zawodów z różnym wykształceniem. Zrealizowane na zlecenie marki Tymbark badania pokazują, że ważnymi aspektami są wiek, płeć, miejsce zamieszkania, sytuacja rodzinna i przyjaciele. Według teorii potrzeb, o szczęściu człowieka decyduje osiąganie przez niego tego, czego mu najbardziej brakuje. Polakom najbardziej brakowało pieniędzy i w miarę jak się bogacili przez ostatnie dwadzieścia kilka lat rosło ich zadowolenie z życia. Ale dzisiaj, gdy już potrzeby materialne są w miarę zaspokojone, na plan pierwszy wysuwać zaczynają się inne potrzeby -- związane ze zdrowiem, stylem życia i dobrymi relacjami społecznymi. Można stwierdzić, że osoby szczęśliwe to te, którym się dobrze wiedzie w najważniejszych dla nich dziedzinach życia, ale też – trzeba dodać – że szczęśliwi mają znacznie większą szansę na powodzenie niż nieszczęśliwi. Szczęśliwsi są zdrowsi, żyją dłużej, mają więcej przyjaciół i łatwiej odnajdują drugą połowę. Warto zatem zachować pogodę ducha w każdym wieku”, mówi prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Co oznacza młodość ducha?  Kobiety znacznie silniej (48%) niż mężczyźni (41%) rozumieją to pojęcie jako pozytywne nastawienie do życia. 45 proc. kobiet uważa, że jest to dzielenie się swoją radością i szczęściem z innymi, 43% z cieszeniem się małymi przyjemnościami. Z młodością ducha najmocniej identyfikują się Polacy po 60. roku życia – tak widzą siebie i chcą być postrzegani przez innych. Najstarsze pokolenie, silniej niż inne grupy wiekowe, upatruje źródła radości życia w relacjach z ludźmi, osoby w wieku 45-60 lat w życiu zawodowym, natomiast 30-latkowie przyznają, że związki intymne sprawiają im najwięcej radości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze