1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Znajdź przyjaciół w nowym środowisku

Znajdź przyjaciół w nowym środowisku

fot.123rf
Zaczynasz studia lub pracę w nowym mieście? Przeprowadzka, nowe otoczenie, nowe zasady mogą budzić niepokój. Nie wpadaj w panikę – podpowiadamy, jak szybko odnaleźć się w nowym środowisku.

 1. Poznaj ludzi
Bądź otwarta, rozmawiaj z napotykanymi ludźmi. Niezobowiązujące pogawędki nie muszą przekształcić się w przyjaźń, jednak na pewno pomogą budować grono życzliwych ci osób.  Im więcej ich poznasz, tym większa szansa, że znajdziesz wśród nich przyjaciół. Nie załamuj się, jeśli nikt od razu nie okaże się twoją bratnią duszą. Pierwsze wrażenie często bywa mylące.
 1. Wykorzystaj internet
Portale społecznościowe dają ogromne możliwości. – Ludzie szukają znajomych na forach, grupach i portalach kojarzących użytkowników o podobnych zainteresowaniach, bo naturalniej i łatwiej nawiązuje się kontakt z osobą, z którą mamy coś wspólnego – mówi Wojciech Marciniak z portalu umiejętności Skilltrade.org.
 1. Wykorzystaj znajomych znajomych
Zapytaj swoich przyjaciół, czy mają znajomych w miejscu, do którego się przeprowadzasz. Umów się z nimi na wspólną kawę czy piwo. Skoro są znajomymi twoich znajomych pewnie macie wiele wspólnego.
 1. Pamiętaj o sąsiadach
Tych z bloku czy osiedla, ale też z okolicy. Witaj się z osobami, które spotykasz w windzie, na siłowni, w sklepie, w parku. Przyjaźnie z sąsiadami zawiązują się bardzo naturalnie a mogą trwać latami. Lokalnych znajomych łatwo znajdziesz też w internecie. – Możliwość wyszukiwania po lokalizacji pozwala na znalezienie w okolicy osoby z podobnymi potrzebami, np. partnera do robienia zdjęć w plenerze, wycieczki rowerowej za miasto czy towarzystwa do joggingu, gdy nie chcesz biegać sama w nowym miejscu – dodaje Wojciech Marciniak.
 1. Angażuj się
Bierz udział w wyjazdach, spotkaniach, akcjach studenckich czy lokalnych imprezach. – Angażowanie się we wspólne działania pomaga poczuć się częścią nowej grupy, a tego najbardziej potrzebują osoby, które znalazły się same w nowym otoczeniu. Najgorsze, co można zrobić w takiej sytuacji, to uznać, że jest się outsiderem i pozostać biernym – tłumaczy jeden z założycieli portalu umiejętności.
 1. Wyjdź z inicjatywą
Słyszałam o imprezie, ale nikt mnie na nią nie zaprosi – takie myśli są normalne, gdy musisz skonfrontować się z nowym otoczeniem. Jest jednak sposób na strach przez odrzuceniem - nie czekaj na zaproszenie innych, sama zorganizuj imprezę. Może być to również wspólne wyjście do kina po zajęciach czy kawa po pracy – dasz w ten sposób znać, że jesteś otwarta i lubisz towarzystwo innych.
 1. Oswój przestrzeń
Nie chowaj się w domu, zedrzyj podeszwy na spacerach po okolicy! Poznawaj ją po swojemu, tak, jak lubisz – chłonąc zapachy, obserwując ludzi, jeżdżąc na rolkach. Znajdź swoje ulubione miejsca – uliczki, restauracje, sklepy, zakamarki. Oswojona przestrzeń stanie się twoja, nie będziesz już czuła się w niej obca.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze