1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Monte Verità –legendarne wzgórze w Szwajcarii

Monte Verità –legendarne wzgórze w Szwajcarii

Ascona (fot. iStock)
Kanton włoski Ticino, miasteczko Ascona, położone nad północnym brzegiem malowniczego jeziora Maggiore –to tutaj na początku XX wieku zjeżdżali wybitni twórcy i myśliciele. Czym zauroczyło ich to miejsce?

Monte Verità (Góra Prawdy) – to niewielkie wzniesienie prawdopodobnie nie stanowiłoby obecnie atrakcji turystycznej, gdyby nie jego ciekawa historia.

W 1900 roku na wzgórzu Ascony osiedliła się grupa Niemców pragnących uciec od cywilizacji. Poszukiwali miejsca, gdzie mogliby założyć wspólnotę, rozwijać sztukę, uprawiać ziemię, propagować wegetarianizm i stosować helioterapię. Chęć zjednoczenia z naturą była tak ogromna, że chodzili bez ubrań, a mieszkańcy Ascony nazwali ich „nagimi tancerzami” (balabiott). Niewykluczone, że niemieckich osadników przywiodła na wzgórze legenda poprzednich mieszkańców, spośród których wymienić należy Michaiła Aleksandrowicza Bakunina – rosyjskiego myśliciela i rewolucjonistę, uznawanego za jednego z prekursorów anarchizmu.

Dla niemieckich osadników Monte Verità szybko stała się wymarzonym azylem. Była też miejscem spotkań i odpoczynku dla zwolenników pierwotnych idei chrześcijaństwa, socjalizmu, wegetarianizmu.

Z czasem górę zaczęło odwiedzać wielu artystów i naukowców, szukających alternatywy dla codziennego życia. Stałymi bywalcami Monte Verità byli pisarze Hermann Hesse, Erich Maria Remarque, poeta Rainer Maria Rilke, psychoanalitycy Carl Jung, Otto Gross czy słynny dadaista Hugo Ball. Od 1926 roku, po tym jak górę kupił Eduard Von der Heydt – bankier i kolekcjoner dzieł sztuki, do grona bywalców dołączało coraz więcej artystów plastyków. Z inicjatywy barona, na wzgórzu wybudowano hotel w stylu Bauhaus.

Zgodnie z ostatnią wolą barona Von der Heydt w 1956 r. właścicielem Monte Verità stał się kanton Ticino.

Obecnie, na wzgórzu, znajduje się mała plantacja herbaty i domek herbaciany, gdzie w wyznaczonych dniach można wziąć udział w ceremonii parzenia tego szlachetnego napoju. W pobliskim centrum konferencyjnym odbywają się spotkania i seminaria.  Po dawnych mieszkańcach pozostały jedynie małe drewniane domki, muzeum i niezwykła aura. Od kilku lat trwają starania, aby powrócić do dawnej legendy Monte Verità i  odbudować jego znaczenie jako ośrodka kultury.

Oprócz słynnego wzgórza turystów przyciąga także zabytkowe miasteczko Ascona. Przed II wojną światową zamieszkało tutaj wielu niemieckich emigrantów, którzy  opuścili swój kraj, uciekając przed nazistowską ideologią.  To najniżej położone miasto w Szwajcarii, znane ze śródziemnomorskiego, łagodnego klimatu, jest idealnym miejscem na wypoczynek.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze