1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ubezpieczenie samochodu - co warto wiedzieć?

Rynek ubezpieczeń samochodowych jest bardzo szeroki. Jakie są najważniejsze rodzaje polis? O czym warto pamiętać, ubezpieczając auto?

Ubezpieczenie OC to podstawa

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Chroni ono sprawcę ewentualnej kolizji przed poniesieniem kosztów naprawy drugiego samochodu biorącego udział w wypadku. Ważność ubezpieczenia może być sprawdzona podczas kontroli policyjnej - jeśli polisa nie została wykupiona, kierowca może zostać ukarany mandatem.

Polisa AC: samochód dobrze chroniony

Polisa AC (autocasco) zawierana jest na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych: kradzieży, utraty auta lub jego uszkodzenia, a także kolizji, w których niemożliwa jest wypłata odszkodowania z OC sprawcy (na przykład sprawca zbiegł z miejsca wypadku i nie udało się go zidentyfikować). Niektóre ubezpieczenia AC umożliwiają również wypłatę środków w przypadku, gdy posiadacz polisy sam będzie sprawcą wypadku.

Pakiet assistance - pomocna dłoń

Pakiet assistance zapewnia kierowcy pomoc w razie wypadku - w zależności od wykupionego zakresu, może obejmować transport dla prowadzącego pojazd i pasażerów, odholowanie auta do warsztatu, zakwaterowanie dla podróżujących, wynajęcie samochodu zastępczego i ewentualną pomoc medyczną. Podstawowy pakiet assistance często oferowany jest jako darmowe rozszerzenie ubezpieczenia OC lub AC.

Dodatkowe ubezpieczenia, które warto mieć

Zakłady ubezpieczeniowe oferują wiele dodatkowych opcji, takich jak ubezpieczenie kół i opon lub szyb samochodowych, a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów, specjalne pakiety zagraniczne oraz polisy na wyposażenie auta i znajdujące się wewnątrz bagaże.

Uważnie przeczytaj umowę

Przed podpisaniem umowy należy uważnie się z nią zapoznać, a w razie wątpliwości skonsultować jej treść z prawnikiem lub doradcą ubezpieczeniowym - po podpisaniu wycofanie się będzie o wiele trudniejsze! W szczególności powinno się zwrócić uwagę na klauzule wyłączające niektóre przypadki z wypłaty odszkodowania (na przykład powódź w ubezpieczeniu AC).

Wykorzystaj swoje zniżki

Ubezpieczenie jest tańsze dla kierowców z historią bezszkodowej jazdy, którzy ukończyli 26. rok życia. Cena polisy jest też zależna od rocznika i modelu samochodu.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Najbardziej atrakcyjne oferty ubezpieczeń samochodowych możesz znaleźć, korzystając z internetowej porównywarki https://ubezpieczamy-auto.pl. Możesz tam również poszerzyć swoją wiedzę na temat ubezpieczeń, czytając porady ekspertów i opinie innych użytkowników.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze