1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zmień nawyki, zmieniaj świat – drogerie DOT

DOT to alternatywa do myślenia o przyszłości bez plastiku. (Fot. materiały prasowe)
Na warszawskim Mokotowie powstała drogeria stworzona w idei obiegu zamkniętego. „Kupujesz butlę DOT raz i używasz jej w kółko, napełniając u nas […] Jesteśmy alternatywą dla sieciowych drogerii, które handlują jednorazowym plastikiem i jego atrakcyjną formą, narzucając jeszcze na to wszystko wysoką cenę” – mówi Magda Januszkiewicz, autorka pomysłu.

Chociaż są już sklepy, w których znajdziemy automaty typu refill, pozwalające na uzupełnianie butelek ulubionymi produktami, to czegoś na większą skalę jeszcze nie było. DOT to przełomowa w Polsce drogeria z kosmetykami i środkami czystości w niskich cenach, a co najważniejsze – bez jednorazowego plastiku.

(Fot. materiały prasowe)

Jak to działa? Kupujesz butlę DOT – o pojemności pół litra lub litr – i napełniasz za pomocą specjalnych nalewaków. Gdy wykorzystasz produkt, myjesz butelkę, osuszasz i… przychodzisz ponownie ją napełnić – tym samym produktem lub innym.

(Fot. materiały prasowe)

– Drogerie DOT to nic innego jak system dystrybucji kosmetyków i środków czystości różnych producentów. Kupujesz butlę DOT raz i używasz jej w kółko, napełniając u nas. Butla jest osią całej koncepcji. Jesteśmy miejscem dystrybucji waszych ulubionych kosmetyków i detergentów, jesteśmy alternatywą dla sieciowych drogerii, które handlują jednorazowym plastikiem i jego atrakcyjną formą, narzucając jeszcze na to wszystko wysoką cenę. Objętości naszych butli są większe niż tych standardowo sprzedawanych w sieciach handlowych. Dzięki temu cena jest atrakcyjniejsza, produktu starcza na dłużej, a co więcej – nie zaśmiecamy planety – mówi pomysłodawczyni, Magda Januszkiewicz.

Butle DOT powstały oczywiście z recyklingu, a w nalewakach znajdziemy polskie znane marki kosmetyków do pielęgnacji ciała oraz środków czystości. Są to: Joanna, Perlux, Sidolux, a także ZIELKO – marka naturalna i przyjazna środowisku.

(Fot. Małgorzata Bielewska)

W drogerii możemy też kupić różne kosmetyki, przybory i akcesoria stworzone i zapakowane z myślą o ekologii, np. kilogram sody oczyszczonej w słoiku z odzysku (który po użyciu możemy oddać do sklepu, zamiast wyrzucać), etui na szczoteczki do zębów z pszenicy i kukurydzy, biodegradowalne ściereczki kuchenne, wielorazowe waciki kosmetyczne czy kosmetyki w kostce (nawet takie jak balsam czy płyn do demakijażu).

(Fot. materiały prasowe)

Co ciekawe, wyposażenie sklepu, blaty oraz lady nalewające wykonane są z plastiku odzyskanego z odpadów. – Nie stworzyliśmy nowego materiału, nie ścięliśmy drzewa, a użyliśmy czegoś, co było odpadem. Zrobiliśmy nowe przedmioty, używając starych surowców ponownie. Wiem, że plastiku nie da się z naszego życia wykluczyć, ale nie chcę już zużywać nowych surowców, wolę wykorzystać stare – mówi Magda.

(Fot. materiały prasowe)

Drogeria na Mokotowie (ul. Dąbrowskiego 71) jest pierwszą z wielu, które mają powstać w przyszłości. Ten przełomowy krok w walce z jednorazowym plastikiem jest początkiem wprowadzania na polski rynek Certyfikowanego Systemu DOT. Będzie on działał także dla klienta biznesowego i obejmował cały cykl: od maszyn napełniających, uzupełniania, przez linie myjące, transport, z dostawą do klienta. A to wszystko w idei obiegu zamkniętego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze