1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Marcin Kozioł i jego kroniki pisane czterema łapami

Marcin Kozioł, pisarz dla dzieci i młodzieży (Fot. Katarzyna Chrzanowska/materiały prasowe)
O przyjaźni człowieka i psa napisano już niejedną powieść i nakręcono niejeden film. Tym razem psy wystąpiły w roli kronikarzy (czy może reporterów), relacjonujących życie swoich państwa.

Autor opowieści ma na swoim koncie już kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży, w każdej z nich w przygodową fabułę wplata rzetelną wiedzę. W „Psyjaciołach” narratorami zrobił kolejno: bichona Markiza (przyjaciel Fryderyka Chopina), setera Dolara (towarzysz podróży Leopolda Janikowskiego), jamnika Wykopa (współlokator Henryka Sienkiewicza), prawie dobermana Puka (psiaka Stefana Żeromskiego), prawie boksera Dorka i ratlerka Bobby la Beauté (domownika Olgi Boznańskiej). To z ich perspektywy poznajemy w pigułce twórczość i dokonania sześciorga wybitnych postaci polskiej kultury. Wszystkie te psy istniały, a w książce znalazł się nawet spis źródeł cytatów!

W książce „Psyjaciele” opisujesz psy sześciorga sławnych Polaków. Chyba jesteś raczej „kociarzem”... skąd zatem pomysł na takich bohaterów?
W domu żyją z nami dwa koty: Tosia i Radek – ale kocham zwierzęta w ogóle, nie tylko koty. Na labradorze mojego przyjaciela Marka Sołtysa, Szalonego Wózkowicza, wzorowałem postać Spajka w „Skrzyni Władcy Piorunów” i dalszych częściach tej powieści dla młodzieży. I tak Spajk zawędrował do kanonu lektur szkolnych. Teraz, po latach, bohaterami mojej 20. książki zostały kolejne psy. A wszystko zaczęło się od wizyty w willi Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie. Kustosz wspomniał o tym, że pies pisarza był wychowany przez kota i aż trzy razy go porywano… Tak postanowiłem dotrzeć do źródeł i odmalować sylwetki niezwykłych postaci kultury z psiej perspektywy.

Każda opowieść jest pięknie ilustrowana, czy rysownik Marcin Minor inspirował się fotografiami, rycinami, opisami z pamiętników?
Pisząc te zabawne, choć oparte na faktach, historie z życia „psyjaciół” i ich ludzi, zgromadziłem mnóstwo opisów miejsc, zwierząt i ludzi. Te informacje pochodziły właśnie z pamiętników, listów i biografii. Marcin Minor sam szukał dodatkowych materiałów. Na podstawie fotografii odtworzył w najdrobniejszych szczegółach wygląd pracowni Boznańskiej na Montparnassie czy gabinetu Sienkiewicza w Warszawie. A choćby rysując samochód Bronisława (Barucha) Rudzkiego, którego firma utrwaliła głos marszałka Piłsudskiego na winylowej płycie, zadbał nawet o odpowiedni kształt i kolor tablicy rejestracyjnej pojazdu.

Uczestniczysz w wielu spotkaniach z dziećmi w szkołach i przedszkolach. One dowiadują się wiele od Ciebie, ale i Ty na pewno czegoś się od nich uczysz. Czego na przykład?
Co roku prowadzę ponad 300 takich spotkań. Od moich czytelników dowiaduję się, co naprawdę ich interesuje. Badam ich reakcje na bohaterów książek, konkretne sceny, tempo akcji. I poznaję język, którym posługują się na co dzień. Dzięki temu dialogi w moich książkach brzmią realistycznie.

Marcin Kozioł, pisarz dla dzieci i młodzieży, autor m.in. lektury szkolnej (dla klas 4–6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji. Miłośnik podróży i starych komputerów, marcinkoziol.com.

Polecamy książkę: „Psyjaciele”, Marcin Kozioł, ilust. Marcin Minor, wyd. Bumcykcyk.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze