1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Nasze Drzewo Roku

Dąb Fabrykant w parku im. ks. bp. Michała Klepacza. (Fot.Bartosz Ksiezak/Forum)
Dąb Fabrykant z łódzkiego parku Klepacza został Europejskim Drzewem Roku! Drugie miejsce zajął dąb smoczy ze Słowacji, a trzecie kolonia jabłoni z Ukrainy.

A fabrykant nie dość, że zwyciężył, ale jeszcze w jakim stylu! Dostał 45,7 tysięcy głosów, zdobywca drugiego miejsca ponad połowę mniej, czyli 18,2 tys., a trzeciego – 14,2 tys.

O tytuł ubiegało się 15 drzew. Była wśród nich m.in. grusza z Belgii, platan z Bułgarii, włoski figowiec i portugalski eukaliptus. Dębów startowało kilka – z Łotwy, Chorwacji, Słowacji i Holandii. Każde z drzew ma swoją niezwykłą historię. Na przykład platan z Bułgarii jest staruszkiem – ma ponad 1000 lat. 220-letni dąb markiza z Holandii stanowi symbol oporu przeciw globalnej wycince drzew. Buk purpurowy w Estonii, a ściślej na małej wysepce na Bałtyku, cudem opiera się wichrom i surowym warunkom. A jabłoń z Królewca w Ukrainie – choć, jak piszą organizatorzy, to raczej kolonia jabłoni – to prawdziwa czarodziejka – kiedy obumrze jeden z jej pni, z ziemi wyrasta nowy.

Sam zwycięzca, czyli Fabrykant, ma 180 lat i jest jednym z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Szerokość korony Fabrykanta to ponad 33 metrów – można przeczytać na stronie internetowej plebiscytu. Imię dębu nawiązuje do fabrykanckiej historii Łodzi, wymyślił je zaproponował w latach 90. XX wieku biolog, prof. Jan Siciński z Uniwersytetu Łódzkiego.

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Environmental Partnership Association (EPA). Biorą w nim udział zwycięzcy konkursów krajowych (u nas organizuje je Klub Gaja).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze