1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Rzeźba „Pisklę” Joanny Rajkowskiej wkrótce stanie na Placu Pięciu Rogów w Warszawie

Wizualizacja instalacji „Pisklę” na Placu Pięciu Rogów (Fot. materiały prasowe WXCA)
Wizualizacja instalacji „Pisklę” na Placu Pięciu Rogów (Fot. materiały prasowe WXCA)
Długo wyczekiwana rzeźba jaja drozda śpiewaka autorstwa Joanny Rajkowskiej pojawi się na Placu Pięciu Rogów w Warszawie.

Dwumetrowe błękitne jajo w czarno-purpurowe plamki, czyli rzeźbę Joanny Rajkowskiej, twórczyni między innymi palmy na rondzie de Gaulle’a, już wkrótce będziemy mogli podziwiać w centrum Warszawy. Na Placu Pięciu Rogów, tuż przy Domu Braci Jabłkowskich, trwa montaż nowej instalacji.

„Pisklę”, bo taką nazwę nosi rzeźba, artystka zapowiadała już kilka lat temu, przy okazji rozpoczęcia prac remontowych na skrzyżowaniu Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Szpitalnej i Zgody. Instalacja jest symbolem natury i ma uwrażliwiać mieszkańców i turystów na przyrodę, a jednocześnie – jak podaje wyborcza.pl – być hołdem dla zwierząt zamęczonych w działającej niedaleko arenie „Szczwalnia”, która w latach 80. XVIII w. była miejscem pokazów walk dzikich zwierząt.

Rzeźba będzie akustyczna. – To obiekt, którego najważniejszą funkcją będzie wydawanie dźwięków. Tak naprawdę to będzie gigantyczny głośnik, oczywiście dyskretny, cichy, żeby nie zadręczać mieszkańców. Będzie się aktywował, gdy ktoś będzie podchodził – tłumaczyła Joanna Rajkowska dla TVN24. – Będzie transmitował dźwięki ptaka, który się kluje: bicie serca, przepływy płynów fizjologicznych, poruszanie się, pracę dzioba, próby wokalne – dodała. Artystka na potrzeby tego projektu nagrała prawdziwe odgłosy wykluwającego się drozda śpiewaka.

Rzeźba została wykonana z gipsu akrylowego, który jest bardzo wytrzymały i odporny.

Nie wiemy jeszcze, kiedy nastąpi jej oficjalne odsłonięcie. Prace montażowe wskazują jednak, że może się to odbyć już za kilka dni.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze