1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Natalie Portman mówi, że boisko to najlepsze miejsce do walki o równouprawnienie. W Polsce piłkarki wciąż są dyskryminowane

Natalie Portman mówi, że boisko to najlepsze miejsce do walki o równouprawnienie. W Polsce piłkarki wciąż są dyskryminowane

Natalie Portman w koszulce klubu piłkarskiego Angel City, którego jest współzałożycielką (Fot. Ira L. Black-Corbis/Getty Images)
Natalie Portman w koszulce klubu piłkarskiego Angel City, którego jest współzałożycielką (Fot. Ira L. Black-Corbis/Getty Images)
„Nigdy nie marzyłam o posiadaniu profesjonalnej drużyny sportowej, ale to się zmieniło, gdy zauważyłam, jak jeden z moich synów postrzega kobiety w piłce nożnej. Nie był to ten sam podziw jak przy graczach płci męskiej” – powiedziała Natalie Portman podczas szczytu Angel City Equity Summit. Stało się to pretekstem do jej działań w świecie kobiecej piłki nożnej i zmian w postrzeganiu tego sportu. Zmian, których potrzebujemy również w naszym kraju.

W Australii i Nowej Zelandii trwają właśnie piłkarskie mistrzostwa świata kobiet. Portman jest tam razem z drużyną Angel City, której jest współzałożycielką. Klub był również gospodarzem wyjątkowego wydarzenia Angel City Equity Summit. Uczestniczyły w nim jedne z najważniejszych postaci kobiecego futbolu, w tym emerytowane wielkie gwiazdy ze Stanów Zjednoczonych: Julie Foudy i Mia Hamm oraz sekretarz generalna FIFA Fatma Samoura. Był to czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i dyskusji o równouprawnieniu w sporcie.

Podczas przemówienia Natalie Portman opowiedziała o tym, co ją zmotywowało do stworzenia drużyny piłkarskiej. Pomysł narodził się po przeczytaniu o teatrze jako sposobie walki z niesprawiedliwością w mieście Harare w Zimbabwe.

– Kiedy tamtejsi ludzie nie mają zasobów, by przezwyciężyć niesprawiedliwość, tworzą teatr – powiedziała Portman. – Pomyślałam wtedy, że znam się na teatrze. Co więc bardziej teatralnego mogłam zrobić, by walczyć o równość płci, niż zebrać niesamowicie dużą grupę wpływowych kobiet, tworząc spektakl z tymi niesamowitymi piłkarkami na czele? Po prostu poczułam wtedy, że teatr jest sposobem na przyspieszenie zmian w tym sporcie.

Tym sposobem drużyna Angel City, w skład której wchodzą najlepsze na świecie sportowczynie i gwiazdy Hollywood, zajęła ósme miejsce w swoim inauguracyjnym sezonie 2022 i skupiła wokół siebie tysiące fanów. Drużyna przekazuje 1 proc. zysku ze sprzedaży biletów z powrotem do kieszeni zawodniczek. Znane i lubiane z nich z kolei pomagają zwiększyć ich sprzedaż na swoich platformach społecznościowych. I tak kobieca piłka nożna powoli staje się w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej popularna, co zwiększa możliwość pozyskania przez ten sport sponsorów, a co za tym idzie – daje więcej pieniędzy na rozwój piłkarek.

Takiej zmiany potrzebujemy również w naszym kraju. Piłkarki warszawskiej akademii piłkarskiej Diamonds Academy za swój ostatni tytuł juniorskich mistrzyń Polski otrzymały w nagrodzie 10 tys. zł. Nagroda chłopców, którzy uzyskali ten sam tytuł, była dokładnie 10 razy większa. Kiedy więc polskie boiska staną się teatrem zmian, a piłka nożna mężczyzn i kobiet będzie wspierana na tych samych zasadach? Obyśmy nie musieli długo czekać.

Źródło: reuters.com, „Natalie Portman says „theatre” of soccer perfect venue to fight for gender equity”, Lori Ewing [dostęp: 8.08.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze