1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Murale w Warszawie – 10 najlepszych dzieł sztuki ulicznej w stolicy

Murale w Warszawie – 10 najlepszych dzieł sztuki ulicznej w stolicy

Mural Kora autorstwa Bruna Althamera, ul. Nowy Świat 18/20 (Fot. Mateusz Włodarczyk/Forum)
Mural Kora autorstwa Bruna Althamera, ul. Nowy Świat 18/20 (Fot. Mateusz Włodarczyk/Forum)
Street art na dobre zagościł w krajobrazach miast na całym świecie. Murale dodają ulicom i często zniszczonym budynkom nieco koloru, przypominają o ważnych wydarzeniach w historii, a także po prostu cieszą oko, eksponując dzieła wybitnych artystów. Murale w Warszawie tworzą już pokaźną kolekcję sztuki współczesnej. Spośród nich wybrałyśmy 10 naszych ulubionych – oto nasze zestawienie.

Kora – Bruno Althamer ul. Nowy Świat 18/20

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez warszawskie mozaiki (@warszawskie.mozaiki)

W kategorii na najpopularniejsze murale w Warszawie, ten z pewnością znalazłby się w czołówce. Nic dziwnego – nie dość, że przedstawia uwielbianą przez nas Korę, to jeszcze umiejscowione w specyficznym miejscu przed nim drzewo sprawia, że mural przybiera zupełnie inny wygląd w zależności od pory roku. Coś wspaniałego!

Mural znajduje się przy ulicy Nowy Świat 18/20. Jego autorem jest Bruno Althamer.

David Bowie – Dawid Celek ul. Marii Kazimiery 1

Mural Davida Bowiego na warszawskim Żoliborzu powstał w 2016 roku i został odsłonięty w 40. rocznicę domniemanej wizyty artysty w Warszawie. Jak czytamy na stronie stacjamuranów.pl: „w kwietniu 1976 roku David Bowie, podróżujący pociągiem przez Warszawę, skorzystał z rozkładowego postoju i wybrał się na spacer po okolicy. Miał wówczas dotrzeć do placu Wilsona, gdzie w sklepie muzycznym kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk”. Miasto miało artystę zainspirować do nagrania rok później utworu „Warszawa”. Nie jest to jednak potwierdzona teoria – miłośnicy twórczości Bowiego do dziś zastanawiają się, czy owa wizyta w ogóle miała miejsce.

Mural znajduje się przy ulicy Marii Kazimiery 1. Jego autorem jest Dawid Celek.

Siewca snów – Mona Tusz, ul. Żółkiewskiego 3

Okazały niebiesko-biały mural na warszawskiej Pradze Południe nawiązuje do kibucu, który przed wojną istniał w okolicy. Wytwarzano w nim między innymi maty trzcinowe Kleina i to one są główną inspiracją dzieła. Tematykę muralu miała wybrać sama artystka, która pragnęła luźno nawiązać do trzciny i kontekstu miejsca, w którym powstało jej dzieło.

Mural znajduje się przy ulicy Stanisława Żółkiewskiego 3. Jego autorką jest Mona Tusz.

Kobieta z pomarańczą – Cyrcle, Widok 11

Mural „Kobieta z pomarańczą” powstał na warszawskim Śródmieściu w ramach festiwalu Street Art Doping, którego celem jest zmienianie wizerunku zapomnianych i zaniedbanych miejsc. Umieszczony jest na opuszczonym budynku i faktycznie nadaje tej części centrum miasta wspaniałego charakteru, łącząc nowoczesność z historią. To samo połączenie prezentuje również sam rysunek. Przedstawia on bowiem kobietę inspirowaną starożytnymi posągami, której wizerunek przestawiony jest w dwóch zupełnie różnych stylach – abstrakcyjnym i realistycznym. Całość zachowana jest w odcieniach szarości z kolorowym akcentem w postaci pomarańczowej kreski. Ten warszawski mural redakcja „Zwierciadła” mija codziennie w drodze do pracy.

Mural znajduje się przy ulicy Widok 11. Jego autorem jest Cyrcle.

Chopin – for ever young – Barrakuz, ul. Tamka 38

Umiejscowiony w okolicy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jego pomnika, muzeum oraz Uniwersytetu Muzycznego mural Chopin – for ever young wydaje się nie móc mieć lepszego miejsca. Jest to odświeżona wersja powstałego w 2010 roku ulicznego dzieła z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. Początkowo jego ekspozycja miała trwać dwa miesiące, jednak na prośby mieszkańców stojące za jego powstaniem Good Looking Studio zaczęło starania, by zachować dzieło na dłużej. I tak Chopin na Powiślu cieszy oczy do dziś.

Mural znajduje się przy ulicy Tamka 38. Jego autorką jest Beata „Barrakuz” Śliwińska.

Jacek Kuroń – Wilhelm Sasnal, ul. Złota 58

Murale w Warszawie bardzo często pokazują ważne w historii naszego kraju osobistości. Jednym z doskonałych tego przykładów jest mural przedstawiający Jacka Kuronia autorstwa wybitnego artysty Wilhelma Sasnala. Na dzieło składają się dwa portrety Kuronia, umiejscowione na narożnych ścianach budynku: jeden przedstawiający polityka podczas aresztowania w lipcu 1965 roku, drugi inspirowany fotografią Tadeusza Zagoździńskiego.

Mural znajduje się przy ulicy Złotej 58, na ścianach budynku CXIX Liceum Ogólnokształcące, którego patronem jest Jacek Kuroń. Jego autorem jest Wilhelm Sasnal.

Ptaki – ul. Na Uboczu 4

Mural Ptaki na warszawskim Ursynowie powstał z inicjatywy agencji Bakcyl Studio, która postanowiła dodać nieco koloru osiedlom składającym się głównie z szarych bloków. I tak, w ramach budżetu partycypacyjnego, powstał projekt Ursynowskie Murale, na który teraz składa się szereg dzieł upiększających ulice dzielnicy. Przedstawiają one między innymi wizerunki osób związanych z miastem, nawiązują do seriali i baśni, a także, tak jak mural Ptaki, ukazują piękno natury.

Mural znajduje się przy ulicy Na Uboczu 4.

Pamięć o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – Damian Kwiatkowski, ul. Płocka 41

Mural upamiętniający mieszkańców powstańczej warszawy powstał w 2017 roku, w wyniku konkursu zorganizowanego przez Wolskie Centrum Kultury. Zwycięska praca zdobi ścianę kamienicy przy ulicy Płockiej, nieopodal miejsca, w którym Niemcy w 1944 roku prowadzili mieszkańców dzielnicy, pracowników i pacjentów Szpitala Wolskiego na egzekucje podczas tzw. rzezi Woli. Na Muralu widzimy Powstańca, którego wizerunek składa się ze scen z codziennego życia powstańczej Warszawy inspirowanych prawdziwymi fotografiami.

Mural znajduje się przy ulicy Płockiej 41. Jego autorem jest Damian Kwiatkowski.

Ptak i kobra – DALeast, ul. Bliska 23

To zdecydowanie najbardziej mroczna praca w naszym rankingu na murale w Warszawie. Jej tłem jest zniszczony budynek z czerwonej cegły, na którym autor namalował splątanych ze sobą ptaka i węża. Dzieło nie jest realistyczne – wizerunek zwierząt został namalowany za pomocą czarnych, niebieskich i czerwonych linii. Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping.

Mural znajduje się przy ulicy Bliskiej 23. Jego autorem jest DALeast.

Kamienico – Wiktor Malinowski, ul. Waliców 14

Jeden z najbardziej okazałych murali w Warszawie, a jednocześnie bardzo prosty w swojej formie. Przedstawia czarny napis „kamień i co” na białym tle, nad którym unosi się czerwony balonik. Jego umiejscowienie nie jest przypadkowe. Mural znajduje się bowiem na zdewastowanej kamienicy, która przed laty leżała na granicy warszawskiego getta. Gra słów wprost nawiązuje więc do wojennej historii i zmusza nas do pamięci o tym, co działo się w Warszawie i całym naszym kraju w przeszłości.

Mural znajduje się przy ulicy Waliców 14. Jego autorem jest Wiktor Malinowski.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze