1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie coraz bliżej

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie coraz bliżej

Oficjalnie otwarcie przestrzeni nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaplanowano na jesień 2024 roky. (Fot. Marta Ejsmont/materiały prasowe MSN)
Oficjalnie otwarcie przestrzeni nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaplanowano na jesień 2024 roky. (Fot. Marta Ejsmont/materiały prasowe MSN)
Trwają przygotowania do wielkiej inauguracji nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przestrzenie placówki zostaną otwarte dla zwiedzających już jesienią 2024 roku. Z tej okazji zaplanowano największą w historii MSN-u wystawę, w ramach której zobaczymy prace m.in. Magdaleny Abakanowicz.

Otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie coraz bliżej. Przeprowadzkę do pomieszczeń przy placu Defilad, transport dzieł oraz montaż prac w galeriach głównych zaplanowano na lato 2024 roku, natomiast oficjalnie otwarcie przestrzeni muzealnych dla zwiedzających – na jesień przyszłego roku. Z tej okazji placówka zaprezentuje największą w historii instytucji wystawę dzieł sztuki pochodzących z niemal 20-letnich zbiorów MSN-u, które tworzy swoją kolekcję sztuki polskiej i zagranicznej od 2005 roku. Tematami pierwszych lat kolekcjonowania były: feminizm, postkolonializm, teorie gender, queer, wykluczenia społeczne i kulturowe oraz krytyka globalnego kapitalizmu i skutków transformacji ustrojowej w krajach naszego regionu.

Na pierwszą wystawę w nowym budynku trafią prace m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Dwurnika, Mirosława Bałki oraz wielu innych wybitnych artystów. Ważną część zbiorów stanowią dzieła outsiderów, prace niematerialne czy powstające na styku różnych dziedzin, takich jak performans czy muzyka eksperymentalna, których również nie zabraknie w przestrzeniach MSN-u.

O nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu Defilad spotykać się będzie ze sztuką, a jej odbiorcom towarzyszyć będzie widok miasta. Zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners budynek MSN jest już niemal gotowy. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz poszczególnych sześciu kondygnacji skupionych wokół monumentalnej centralnej klatki schodowej. To blisko 20 tys. m² powierzchni, z czego 4,5 m² stanowią przestrzenie ekspozycyjne mieszczące się na pierwszym i drugim piętrze. Na najwyższej kondygnacji usytuowane będą galerie.

Na obu poziomach znajdą się też pomieszczenia z oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad, które umożliwią zwiedzającym spojrzenie na centrum miasta z zupełnie nowej perspektywy. Ponadto w budynku powstaną: kino z autorskim repertuarem filmowym oraz programem wydarzeń towarzyszących, a także pracownie konserwatorskie, magazyny dzieł sztuki i archiwa. Parter z kawiarnią i księgarnią będzie miejscem realizacji programu publicznego i integracji różnych dziedzin sztuki, natomiast przestrzeń przy muzeum zaplanowana jako „forum” – miejscem spotkań i działań kulturalnych.

Źródło: materiały prasowe MNS, Michał Mieszko Skorupka, „Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Trwają przygotowania do wielkiej wystawy z okazji otwarcia nowej siedziby”, https://warszawa.naszemiasto.pl/muzeum-sztuki-nowoczesnej-w-warszawie-trwaja-przygotowania/ar/c13-9525231 [dostęp: 20.11.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze