1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Czy awans szkodzi?

123rf.com
123rf.com
Wspięcie się na kolejny szczebel drabiny kariery może przynieść nam więcej pieniędzy i prestiż. Tak, warto jednak wiedzieć o najnowszych badania, które dowodzą że piastując wysokie stanowiska, jesteśmy podatni na pewne psychiczne i fizyczne problemy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przebadali ludzi na wysokich stanowiskach. Takich, którzy zarządzają pracą innych i mają nad nimi kontrolę, decydują o ich zarobkach, zatrudnieniu czy zwolnieniu z pracy. Takich, którzy są zadowoleni ze swojego wysokiego wynagrodzenia i z tego, że swoją pracę postrzegają jako atrakcyjną i rozwojową. - Niestety, są minusy wykonywania takiej pracy - zauważa profesor socjologii Scott Schieman, który kierował badaniami. - W większości przypadków za awans płaci się zdrowiem.

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że ludzie na wysokich stanowiskach są bardziej niż inni narażeni na konflikty interpersonalne, co powoduje że często tłumią swoje negatywne emocje, takie jak złość czy poczucie winy. Poza tym właśnie ludzie, którzy sprawują władzę w miejscu pracy, przenoszą do domu swoje problemy. I to oni właśnie najmniej czasu poświęcają przyjemnościom. Te czynniki zwiększają ryzyko negatywnych stanów psychicznych, które prowadzą do chorób. - Im wyższy status, tym większy stres i ponoszenie wszelkich jego konsekwencji. Dlatego awans może zaszkodzić.

Źródło: University of Toronto

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze