1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Gdzie wybrać się na ferie zimowe z dziećmi?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Przerwa zimowa zbliża się wielkimi krokami i aby nie mieć problemów z rezerwacją ciekawych miejscówek, warto już teraz zastanowić się, gdzie wybrać się na ferie z dziećmi. Jeśli pociechy lubią uprawiać zimowe sporty, świetnym rozwiązaniem będą miejscowości obfitujące w stoki narciarskie, z kolei rodziny preferujące leniwy wypoczynek pod palmą najczęściej wybierają wczasy w ciepłych krajach.

Kiedy w 2024 roku wypadają ferie zimowe w Polsce?

Każdy, kto zastanawia się, gdzie najlepiej wybrać się z dziećmi na ferie zimowe, najpierw powinien sprawdzić, kiedy konkretnie wypadają wolne od szkoły 2 tygodnie, ponieważ mniej więcej od 20 lat zimowy odpoczynek od szkoły odbywa się w różnych terminach. Wprowadzenie tej zmiany było konieczne, ponieważ wolne dwa tygodnie dla wszystkich uczniów oznaczało przede wszystkim ogromne kolejki do pociągów i autobusów, niewyobrażalne korki drogowe oraz ogromny tłok na wszystkich stokach czy w ośrodkach narciarskich. Tak więc, aby nieco rozłożyć ruch turystyczny w czasie, polski rząd wprowadził od 2004 roku kilkuterminowe ferie, co wpłynęło na zmniejszenie utrudnień komunikacyjnych i organizacyjnych w czasie wypoczynku dzieci w wieku szkolnym.

Rezerwując rodzinny wyjazd na narty, warto pamiętać, że terminy wolnego zmieniają się w każdym sezonie, co oznacza, że jeśli dzieci w danym województwie miały możliwość wypoczynku w drugiej połowie stycznia, to w kolejnym roku najprawdopodobniej 2 tygodnie urlopu od nauki wypadnie dopiero w lutym. W 2024 rozkład ferii zimowych składa się aż z 4 tur i rozłożony jest następująco:

 • 15–28 stycznia – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
 • 22 stycznia – 4 lutego – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie.
 • 29 stycznia – 11 lutego – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
 • 12–25 lutego – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuski, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Gdzie na ferie z dziećmi? Największe atrakcje w Polsce

Rezerwując rodzinny wyjazd w trakcie zimowych ferii, warto wziąć pod uwagę nie tylko wiek, ale przede wszystkim indywidualne zainteresowania domowników, ponieważ często to właśnie te wytyczne ostatecznie mogą sugerować, gdzie na ferie zimowe z dziećmi warto się wybrać, by każdemu sprawiły przyjemność. Pociechy lubiące aktywnie spędzać wolny czas zapewne najchętniej skorzystają z możliwości uprawiania typowo zimowych sportów, natomiast zwolennicy poszerzania swojej wiedzy w danym zakresie bardziej docenią wakacje w mieście pełnym zabytków, muzeów czy parków rozrywki. Poniżej prezentujemy oryginalne i ciekawe miejsca na ferie z dziećmi:

 • Ośrodki narciarskie – gdzie na ferie z dziećmi? Oczywiście pierwszą destynacją są Polskie góry! Taki wyjazd jest świetnym rozwiązaniem na zimowy wypoczynek, zwłaszcza gdy dzieci i rodzice przepadają za dobrą zabawą oraz ruchem na świeżym powietrzu. Przystosowane ośrodki oferują różnorodne trasy zjazdowe o kilku poziomach trudności przeznaczonych dla narciarzy lub snowboardzistów. W typowo zimowych miejscowościach nie brakuje także stoków do zjeżdżania na sankach oraz lodowisk wraz z licznymi szkółkami oferującymi naukę jazdy na łyżwach. Najbardziej popularnymi ośrodkami narciarskimi są: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Szczyrk, Krynica-Zdrój, Wisła, Karpacz, Szklarska Poręba, Muszyna oraz Piwniczna-Zdrój.

 • Wypoczynek w mieście – duże, malowniczo położone miasta również oferują mnóstwo interesujących rozrywek i atrakcji, zwłaszcza osobom lubiącym rozwijać swoje zainteresowania w wielu różnie ukierunkowanych dziedzinach. Wraz z dziećmi można się wybrać do tematycznych muzeów, teatrów, kin, zamków, ogrodów zoologicznych, planetariów czy pasjonujących centrów nauki. W wielu miejscowościach nie brakuje także term lub parków wodnych oferujących doskonałą zabawę przez cały dzień. Do miast, które na pewno warto zwiedzić w sezonie zimowym, należą: Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław czy nadbałtycki Gdańsk.

 • Bałtyk w zimowej odsłonie – Morze Bałtyckie zimą prezentuje się wyjątkowo malowniczo. W tym okresie także morskie powietrze wykazuje największe nasycenie jodem – mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz układu odpornościowego, co ma wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dzieci. Wolny czas w tych okolicach można spędzać na wiele ciekawych sposobów, a długie spacery, zwiedzanie urokliwych miejscowości, wspinaczka do latarni morskich, wycieczka promem czy poznawanie lokalnej kuchni to tylko niektóre z nich.

 • Mazury na zimę – nie macie pomysłu na to, gdzie pojechać na ferie z dziećmi? A może do krainy tysiąca jezior? W styczniu i lutym Mazury mają tak wiele do zaoferowania! Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z takich atrakcji, jak biegi narciarskie, łyżwowe piruety po zamarzniętej tafli jeziora czy szaleństwa na bojerach – sportowych jachtach wyposażonych w płozy i żagiel. Ponadto na Warmii i Mazurach znajdują się: kilka ośrodków narciarskich, rozgrzewające sauny zamknięte lub na świeżym powietrzu oraz mnóstwo interesujących zabytków, które można zwiedzać przez cały rok.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze