1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Rocznice ślubu – nazwy i ich znaczenie

Rocznice ślubu – nazwy i ich znaczenie

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu i jubileuszy? (Fot. Kobus Louw/Getty Images)
Co oznaczają nazwy rocznic ślubu i jubileuszy? (Fot. Kobus Louw/Getty Images)
Czy wiesz, jak nazywane są poszczególne rocznice ślubu? Nazwy nieraz potrafią być naprawdę zaskakujące, a każda z nich ma ukrytą głęboką i dobrze przemyślaną symbolikę. Poznaj nazwy wszystkich ważniejszych rocznic i dowiedz się, czy i jaki mają związek przy wyborze prezentu dla jubilatów.

Rocznice ślubu – nazwy

Pierwsza wymiana spojrzeń, bliższe poznanie, spotkania, wielka miłość, przygotowania ślubu oraz ten wyjątkowy i ważny dzień, kiedy zakochani składają sobie uroczystą przysięgę wiążącą ich na zawsze. Zawarcie małżeństwa nie bez powodu określa się „nową drogą życia”, ponieważ od tego momentu młodzi ludzie sami będą wytyczać sobie ścieżki, którymi przyjdzie im wspólnie podążać. Data ślubu jest na tyle ważnym wydarzeniem, że każda kolejna rocznica doczekała się swojej własnej nazwy, określającej równocześnie trwałość związku oraz siłę miłości wiążącej dwoje ludzi.

Za osobę, która jako pierwsza określiła nazwy rocznic ślubu i ich znaczenie, uważa się amerykańską pisarkę i znawczynię dobrego wychowania Emily Post. Autorka w 1922 roku dopasowała trwałość poszczególnych materiałów do części jubileuszy godów. Za jej pomysłem szybko poszli członkowie Związku Amerykańskich Jubilerów, którzy uzupełnili listę, licząc pośrednio na zwiększenie sprzedaży produktów dopasowanych do wybranej rocznicy. Od tego czasu każdy mężczyzna bez problemu może dobrać i sprezentować żonie biżuterię odpowiednią do długości trwania wspólnego życia.

Najważniejsze rocznice ślubu – nazwy

Jakie są nazwy rocznic ślubu? Jubileuszy z dopasowanymi do nich materiałami lub kamieniami szlachetnymi jest dokładnie 28, a każdy z nich nie tylko oznacza siłę związku łączącego dwoje ludzi, ale także sugeruje, jaki upominek warto podarować ukochanej osobie.

 • Rocznica ślubu: PAPIEROWA – pierwszy wspólny rok to czas, kiedy partnerzy wciąż szukają wspólnej ścieżki, dlatego łącząca ich więź wciąż jest delikatna i nietrwała. Dobrym prezentem na tę okazję są bibeloty wykonane z papieru, np. album, pudełko na biżuterię czy książka.

 • Rocznica ślubu: BAWEŁNIANA – materiał ten, choć delikatny, cechuje się dużą wytrzymałością, podobnie jak dwuletni związek, który powoli nabiera stabilności. Co dać najbliższej osobie na drugą rocznicę ślubu? Może to być bawełniana koszulka w ulubionych kolorach lub z nadrukiem własnego projektu.

 • Rocznica ślubu: SKÓRZANA – podobnie jak ilość spędzonych wspólnie lat, tak i skóra zbudowana jest z trzech podstawowych warstw chroniących organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Małżonkowie z takim stażem z reguły już są do siebie dopasowani i rozumieją się niemal bez słów. Nawiązując do nazwy rocznicy, można zafundować sobie wspólny pobyt w SPA albo niewielki tatuaż.

 • Rocznica ślubu: KWIATOWA lub OWOCOWA – po okresie wielkiego zakochania oraz docierania się nadchodzi czas na stabilizację i wzmocnienie związku. W czwartą rocznicę warto podarować piękne kwiaty symbolizujące zgodę, oddanie oraz miłość.

 • Rocznica ślubu: DREWNIANA – drewno to materiał twardy, lecz równocześnie delikatny i wrażliwy na zarysowania. Podobnie jest z pięcioletnim związkiem, który choć stabilny, bywa podatny na sugestie czy „porady” osób trzecich. Dobry prezent na drewniane gody to np.: szkatułka, zegar lub relaksujące wczasy w otoczeniu drzew.

 • Rocznica ślubu: CUKROWA – za parą sześć słodkich, ale równocześnie pełnych wyzwań lat, kiedy trzeba było się do siebie dopasować. Wspólne pożycie warto uczcić, wręczając drugiej połówce wyszukane słodycze, ręcznie robione czekoladki lub zaproszenie do restauracji specjalizującej się w smacznych deserach.

 • Rocznica ślubu: WEŁNIANA lub MIEDZIANA – materiały te symbolizują równocześnie miłość trwałą i dającą poczucie ciepła lub bezpieczeństwa, dlatego nawiązują do tworzenia związku pełnego oddania oraz wzajemnej troski. W siódmą rocznicę sprawdzą się więc różne upominki od dzianinowej odzieży po biżuterię z miedzianymi motywami.

 • Rocznica ślubu: SPIŻOWA lub BRĄZOWA – odporny na korozję spiż doskonale symbolizuje ośmioletnie małżeństwo, które przetrwało już lepsze i gorsze chwile, jeszcze bardziej cementując związek. Ósma rocznica to dobry czas na wręczenie upominku z dodatkiem metali, takich jak np. biżuteria, ramki na zdjęcia czy elegancki brelok do kluczyków samochodowych.

 • Rocznica ślubu: BLASZANA lub GLINIANA – najlepszym prezentem na dziewiątą rocznicę, podkreślającym wspólnie spędzone lata, będzie nietuzinkowa ceramika lub kurs garncarstwa, dzięki któremu małżonkowie mogą stworzyć własne dzieło sztuki.

 • Rocznica ślubu: CYNOWA lub ALUMINIOWA – z takim stażem młodzi tworzą zgrany duet odporny na wiele przeciwności losu. Dobrym upominkiem jubileuszowym na dziesiątą rocznicę będzie wspólny wyjazd lub biżuteria z diademem.

 • Rocznica ślubu: STALOWA – siła i trwałość to mocne strony stali i długiego związku, dlatego w jedenastą rocznicę najlepiej obdarować się upominkami z tego metalu lub zastąpić go srebrem.

 • Rocznica ślubu: PŁÓCIENNA lub JEDWABNA – delikatny w dotyku jedwab jest równocześnie bardzo wytrzymały, a mocne sploty przypominają zacieśnianie związku. Do sprawdzonych upominków na dwunastą rocznicę należą jedwabna chusta, apaszka, krawat czy poszetka.

 • Rocznica ślubu: KORONKOWA – ażurowe koronki kojarzą się z pięknem i romantycznym akcentem, dlatego najlepszym prezentem na trzynastą rocznicę będzie coś, co podkręci intymne chwile spędzone z ukochaną osobą.

 • Rocznica ślubu: KOŚĆ SŁONIOWA – elegancka i cenna kość słoniowa ze względu na ochronę niewinnych zwierząt coraz częściej jest zastępowana biżuterią z dodatkiem lśniących opali. To prezent w sam raz na czternastą rocznicę.

 • Rocznica ślubu: KRYSZTAŁOWA lub SZKLANA – czystość i piękno to najwłaściwsze określenie kryształu oraz trwającego piętnaście lat związku. Upominkiem, który małżonkowie zapamiętają na długo, będzie sesja zdjęciowa z najlepszym zdjęciem oprawionym w kryształową ramę.

 • Rocznica ślubu: PORCELANOWA – dwadzieścia lat wspólnego życia pełnego radości i kompromisów warto uczcić romantyczną kolacją i drobnymi upominkami wykonanymi z delikatnej porcelany.

 • Rocznica ślubu: SREBRNA – srebrne gody, czyli dwudziesta piąta rocznica, nieraz są hucznie obchodzone, a wiele par z takim stażem odkrywa wartość swojego związku na nowo. Ozdoby lub biżuteria z tym szlachetnym metalem są jak najbardziej wskazana jako upominek.

 • Rocznica ślubu: PERŁOWA – rzadkie, cenne i wytrzymałe perły doskonale obrazują długie, trzydziestoletnie małżeństwo. Jako upominek sprawdzą się kolczyki, wisiorek z klejnotami lub bibeloty wyłożone masą perłową.

 • Rocznica ślubu: KORALOWA – tradycyjnie na trzydziestą piątą rocznicę małżonkowie wymieniają się prezentami z dodatkiem korali lub innych kamieni nawiązujących do morza, takich jak bursztyn czy akwamaryn.

 • Rocznica ślubu: RUBINOWA – czerwony rubin symbolizuje miłość, przywiązanie i oddanie, które charakteryzują związki o tak długim, czterdziestoletnim stażu.

 • Rocznica ślubu: SZAFIROWA – podstawa małżeństwa to nie tylko miłość, ale także przyjaźń i szczerość, którą symbolizuje szafir. Pierścionek lub naszyjnik z tym cennym kamieniem najlepiej wyrazi głębię uczuć w czterdziestą piątą rocznicę.

 • Rocznica ślubu: ZŁOTA – na pięćdziesiątą rocznicę wiele par odnawia przysięgę małżeńską, a złoto podkreśla wytrzymałość oraz szlachetność tak długo trwającej miłości.

 • Rocznica ślubu: SZMARAGDOWA lub PLATYNOWA – szmaragd oznacza ogromną wartość tak długo trwającego związku. Cenny kamień jest równie rzadki jak pięćdziesięciopięcioletnie małżeństwo.

 • Rocznica ślubu: DIAMENTOWA – aby diament lśnił, wymaga oszlifowania. Podobnie jest z tak długim, sześćdziesięcioletnim związkiem, który nabrał swojej wartości po latach wspólnego życia.

 • Rocznica ślubu: ŻELAZNA – wytwarzające stałe pole magnetyczne żelazo w sześćdziesiątą piątą rocznicę symbolizuje miłość i wzajemne przyciąganie pomiędzy małżonkami, dzięki któremu wciąż są razem po tylu latach.

 • Rocznica ślubu: KAMIENNA – jest oznaką ogromnej wytrwałości i zdolności pokonania wszelkich przeciwności losu przez siedemdziesiąt lat małżeństwa. To najlepszy przepis na małżeństwo doskonałe, wyróżniające się absolutnym oddaniem oraz miłością.

 • Rocznica ślubu: BRYLANTOWA – mało kto ma okazję obchodzić brylantowe gody, czyli siedemdziesiątą piątą rocznicę, a jeśli już, to niewątpliwie swojego partnera traktuje jak największy skarb.

 • Rocznica ślubu: DĘBOWA – dawniej dąb uznawany był za synonim mądrości, długowieczności oraz ogromnej odporności, podobnie jak małżeństwa z 80-letnim stażem, którym warto życzyć kolejnych lat spędzonych w zdrowiu, szczęściu i wspólnej miłości.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze