1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Słońce zaklęte w kamieniu. Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości?

Słońce zaklęte w kamieniu. Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości?

Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości? Podpowiadamy. (Fot. Getty Images)
Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości? Podpowiadamy. (Fot. Getty Images)
Kamienie o żółtym kolorze, między innymi cytryn, to symbole radości, energii i sukcesu. Nic dziwnego, że cieszą się popularnością zarówno wśród miłośniczek biżuterii, jak i osób interesujących się litoterapią i ezoteryką.

Spis treści:

  1. Jak wygląda cytryn?
  2. Jak rozpoznać prawdziwy cytryn?
  3. Fizyczne właściwości cytrynu
  4. Pierścionki, kolczyki i naszyjniki – cytryn w jubilerstwie
  5. Jak dbać o biżuterię z cytrynem?
  6. Właściwości lecznicze cytrynu
  7. Właściwości metafizyczne cytrynu
  8. Cytryn w horoskopie i astrologii

W starożytności wierzono, że cytryn chroni przed złymi mocami i przynosi szczęście. Dzięki złotej barwie w wielu kulturach był symbolem słońca. Być może dlatego cytryn jest kamieniem przypisanym osobom urodzonym w listopadzie, najbardziej ponurym miesiącu w roku. Ma dodać energii, której o tej porze roku tak bardzo brakuje.

Jak wygląda cytryn?

Znakiem rozpoznawczym cytrynu jest piękny złoty kolor, który – w zależności od zawartości żelaza – może przybierać barwy od bladożółtej do złocisto-pomarańczowej. Zazwyczaj jest przezroczysty lub półprzezroczysty.

Naturalny cytryn, który jest odmianą kwarcu, to rarytas. W naturze występu dość rzadko, największe złoża znajdują się w Brazylii, Hiszpanii, Rosji oraz na Madagaskarze. W Polsce cytryn występuje koło Jeleniej Góry i Nowej Rudy w Sudetach.

Wiele kamieni sprzedawanych jako cytryny to w rzeczywistości ametysty lub kwarce dymne, które intensywną złocistą barwę zyskują pod wpływem wysokiej temperatury.

Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości? Podpowiadamy. (Fot. Getty Images) Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości? Podpowiadamy. (Fot. Getty Images)

Jak rozpoznać prawdziwy cytryn?

Tak naprawdę potrafią to zrobić znawcy kamieni naturalnych i specjaliści, który wykorzystują do oceny minerałów nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również testy gemmologiczne i narzędzia specjalistyczne, takie jak:

  • refraktometr, mierzący współczynnik załamania światła, który pozwala odróżniać minerały.
  • spektroskop, badający widmo światła przechodzącego przez kamień, która pomaga zidentyfikować jego skład.
  • polaryskop, identyfikujący właściwości optyczne kamieni.

Jak laik może rozpoznać cytryn? Oto przydatne wskazówki:

  • cytryn naturalny ma delikatny, jasnożółty lub lekko złocisty odcień, który nie jest tak intensywny jak kolor ametystów i kwarcu dymnego poddanych obróbce termicznej.
  • naturalny kamień jest stosunkowo chłodny w dotyku, wyprażony ametyst może wydawać się cieplejszy, choć ta różnica jest subtelna.
  • prawdziwy cytryn może mieć drobne inkluzje, które są efektem naturalnych procesów formowania kamienia. Idealnie przejrzyste okazy bez inkluzji są zazwyczaj syntetyczne lub poddane obróbce termicznej, jednak ocenić to na sto procent może tylko fachowiec.

Cytryn naturalny kosztuje więcej niż syntetyczny, najlepiej kupować go, podobnie jak inne kamienie szlachetne i półszlachete, ze sprawdzonego źródła.

Fizyczne właściwości cytrynu

Cytryn powstaje w wyniku naturalnych procesów geologicznych, poprzez oddziaływanie wysokich temperatur i ciśnienia na kwarc. Ten minerał często występuje w formie dużych, wyraźnie wykształconych kryształów lub w skupieniach drobnych ziaren. Jednym z najbardziej znanych okazów cytrynu na świecie jest kamień o wadze 2258 karatów, który znajduje się w kolekcji Smithsonian Institution, kompleksie muzealnym w Waszyngtonie.

Cytryn jest trwały i odporny na zarysowania dzięki dużej twardości, ocenianej na 7 w skali Mohsa, mierzącej odporność na zarysowania danego kamienia przez inne minerały. Te właściwości cytrynu doceniają jubilerzy zajmujący się szlifowaniem i oprawą kamieni w złoto lub srebro.

Pierścionki, kolczyki i naszyjniki – cytryn w jubilerstwie

Choć surowy cytryn sam w sobie jest piękny, w odpowiedniej oprawie może przypominać prawdziwy klejnot. Jubilerski szlif wydobywa głębię koloru i połysku. W przypadku cytrynu najczęściej stosuje się szlif fasetkowy, który najlepiej podkreśla jego blask i transparentność. Fasetki, czyli małe płaskie powierzchnie, są kształtowane tak, aby odbijać światło pod różnymi kątami.

Cytryn w jubilerstwie najlepiej komponuje się z metalami o ciepłych odcieniach, czyli żółtym lub różowym złotem, które harmonizują z jego złocistą barwą.

Jak dbać o biżuterię z cytrynem?

Pierścionki, bransoletki czy kolczyki z cytrynami najlepiej przechowywać w oddzielnych pudełeczkach lub miękkich woreczkach. Lepiej nie trzymać ich razem z twardszymi kamieniami, takimi jak na przykład diamenty, które mogłyby je porysować.

W razie potrzeby cytryny, podobnie jak inne kamienie naturalne, czyści się specjalistycznym środkiem do biżuterii lub przeciera wilgotną ściereczką. Unikajmy kontaktu biżuterii z kosmetykami, takimi jak perfumy czy balsamy, i nie kąpmy się w niej. Specjaliści zalecają również, aby nie kłaść biżuterii z kamieniami naturalnymi na słońcu, światło słoneczne może bowiem spowodować blaknięcie koloru.

Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości? Podpowiadamy. (Fot. Getty Images) Jak wygląda cytryn i jakie ma właściwości? Podpowiadamy. (Fot. Getty Images)

Czytaj także: Biżuteria z odrobiną magii. Rozwiewamy tajemnice kamieni naturalnych

Właściwości lecznicze cytrynu

Są osoby, które doceniają nie tylko piękno cytrynu, ale wierzą również w jego właściwości lecznicze. To zwolennicy litoterapii, czyli terapii kamieniami. Cytryn uchodzi za kamień, który harmonizuje ciało i umysłu, łagodząc stany napięcia nerwowego. Jego pozytywna energia ma wspomagać procesy regeneracyjne organizmu, dodając sił witalnych i poprawiając nastrój. Zwolennicy medycyny naturalnej uważają, że cytryn, za pośrednictwem emitowanej energii, wspiera funkcjonowanie wątroby, śledziony i pracę układu trawiennego. Ma skutecznie pomagać na niestrawność i zgagę.

Czytaj także: Energia z kamienia – na czym polega litoterapia?

Właściwości metafizyczne cytrynu

Idąc dalej tym tropem, dochodzimy do ezoteryki, w której cytryn jest uważany za kamień energii solarnej, który przywraca równowagę i dobre samopoczucie. Jego promienna barwa symbolizująca słońce potrafi oczyścić aurę i odblokować czakry, zwłaszcza czakrę splotu słonecznego, która odpowiada za pewność siebie, wewnętrzną siłę i witalność. Regularne noszenie cytrynu lub korzystanie z niego w medytacji ma pomagać w osiągnięciu sukcesu oraz duchowej harmonii.

Cytryn w horoskopie i astrologii

Jakie jest znaczenie cytrynu w horoskopie i astrologii? Cytryn jest kamieniem narodzin przypisanym do osób urodzonych w listopadzie, ma szczególnie znaczenie dla osób spod znaku Strzelca. W astrologii jest również kojarzony z Lwem, jako symbol witalności, odwagi i sukcesu. Osoby noszące cytryn mogą liczyć, zdaniem astrologów, na wsparcie w realizacji swoich celów oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości. Cytryn, noszony w portfelu lub torebce, to amulet zapewniający bogactwo i obfitość.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze