Jakie są indiańskie nazwy i daty pełni Księżyca w nowym 2025 roku według „The Old Farmer's Almanac”? Podajemy ich znaczenie astrologiczne i wyjaśniamy powiązania z procesami zachodzącymi w przyrodzie.
Od tysiącleci fazy Księżyca łączono ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie, by ustalić właściwy czas na uprawy, zbiory, polowania, odpowiednio planując czas pracy i odpoczynku. W kalendarzu księżycowym szczególne miejsce zajmowały pełnie, dlatego przypisywano im nazwy na podstawie zachowania zwierząt, fazy wzrostu roślin lub pogody w danym czasie. Nazwy te odnosiły się nie tylko do samego dnia pełni, lecz także całego miesiąca lunarnego. Księżyc w pełni znajduje się co 29 i pół dnia, kiedy osiąga położenie dokładnie naprzeciwko Słońca. Promienie słoneczne odbijają się od jego tarczy i na niebie ukazuje się jego idealnie okrągły dysk.
Do dzisiaj najpowszechniej używane nazwy pełni Księżyca pochodzą ze źródeł rdzennoamerykańskich, czyli od plemion indiańskich z terenów Ameryki Północnej, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Upowszechnia je i przypomina „The Old Farmer's Almanac” – amerykańska publikacja wydawana od 1792 roku w drugi wtorek września każdego roku. „Almanac” zawiera prognozy pogody, tabele pływów oceanów, wykresy sadzeń, dane astronomiczne, przepisy i artykuły o astronomii, ogrodnictwie, rolnictwie czy kulinariach.
Jakie będą nazwy i daty pełni księżyca w 2025 roku?
Indiańskie nazwy i daty pełni Księżyca w nowym roku według „The Old Farmer's Almanac”:
13 stycznia: WILCZY KSIĘŻYC, pełnia na osi znaków Rak–Koziorożec
inaczej: Księżyc Zamrożony, Księżyc Kanadyjskiej Gęsi, Księżyc Powitalny, Księżyc Surowy, Księżyc Duchowy
Powiązanie z przyrodą: na początku roku nocą często słyszane jest wycie wilków, które w ten sposób określają swoje terytorium, lokalizują członków stada, wzmacniają więzi społeczne i zwołują się na polowanie, ponieważ w środku zimy trudniej im o pożywienie.
Znaczenie astrologiczne: pełnia w Raku naprzeciwko Słońca w Koziorożcu porusza temat bezpieczeństwa emocjonalnego, którego pragniemy doświadczać w bliskich relacjach, zwłaszcza rodzinnych, i bezpieczeństwa materialnego, od którego zależy nasz fizyczny byt. W czasie tej pełni, jeśli pokusimy się o głębszą refleksję, możemy zdać sobie sprawę, czy funkcjonujemy w trybie przetrwania, czy sprawy materii mamy na tyle dobrze opanowane, że możemy zimowy czas wykorzystać na odpoczynek i regenerację.
12 lutego: ŚNIEŻNY KSIĘŻYC, czyli pełnia na osi znaków Lew–Wodnik
inaczej: Księżyc Głodu, Księżyc Orła, Księżyc Niedźwiedzia, Księżyc Świstaka, Księżyc Kości
Powiązanie z przyrodą: luty jest zazwyczaj miesiącem obfitych opadów śniegu, na którym widać ślady zwierząt. To czas, kiedy przyroda śpi, a ludzie korzystają z resztek zapasów, które zgromadzili latem i jesienią. Nazwa Księżyc Głodu przypomina o tym, że zima była porą roku, w której najtrudniej było o żywność. Był to czas niedostatku, który uczył przeczekania.
Znaczenie astrologiczne: pełnia w znaku Lwa wzywa nas, żebyśmy promieniowali wewnętrznym słońcem. Namawia, by mimo zimna na zewnątrz podsycić motywację do działań zgodnych z pragnieniami serca. Lew to archetyp, który uczy pewności siebie płynącej z faktu, że wiemy, kim jesteśmy, i pokazuje, jak się tym cieszyć tu i teraz, niezależnie od okoliczności. Z kolei jego opozycjonista na kole zodiaku – indywidualista Wodnik, w którym to znaku podczas tej pełni jest Słońce – śmiało patrzy w przyszłość nawet wtedy, kiedy niczego konkretnego jeszcze nie widać. Podczas lutowej pełni jesteśmy w ostatnim miesiącu roku astrologicznego – to czas na zatrzymanie się i przygotowanie na nowe przedsięwzięcia, które są zgodne z nami. Lew i Wodnik mogą nas nauczyć zdrowego egoizmu.
14 marca: ROBACZY KSIĘŻYC (lub KSIĘŻYC DŻDŻOWNIC), czyli pełnia na osi znaków Panna–Ryby
inaczej: Księżyc Powracającego Kruka, Księżyc Wiatru, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia, Klonowa Pełnia
Powiązanie z przyrodą: tradycyjnie uważa się, że nazwa pochodzi od dżdżownic, które w marcu wychodzą z rozgrzewającej się wiosennej gleby. Jest też inna opinia na ten temat – pod koniec XVIII wieku podróżnik po Ameryce Północnej, odkrywca i pisarz Jonathan Carver, napisał, że ten Księżyc w rzeczywistości odnosi się do innego rodzaju „robaków”, mianowicie larw, które wyłaniają się z kory drzew i innych zimowych kryjówek w tym czasie. Nazwa Klonowa Pełnia zaś pochodzi z terenów dzisiejszej Kanady, gdzie pozyskiwano sok klonowy z drzew, który przetwarzany był później na syrop, który kojarzy się z tym krajem. Bardziej złowróżbna nazwa – Pełnia Śmierci – wiąże się z przysłowiem: „Nadchodzi marzec, umiera starzec”, ponieważ był to kiedyś najtrudniejszy miesiąc, kiedy najsłabsi żegnali się z życiem. Mimo pierwszych oznak wiosny to jeszcze czas skrzypiącego śniegu i wyjącego wiatru.
Znaczenie astrologiczne: to ostatni moment przed wiosennym podbojem świata – Księżyc w Rybach, czyli ostatnim znaku zodiaku, pomaga pożegnać się z tym, co nam już nie służy, i ostatecznie rozpuszcza to, co ma umrzeć. Słońce w Pannie z kolei pozwala nam odkryć, co przeszkadza czuć się wystarczająco dobrze, i namierza perfekcjonistyczne zapędy. Marcowa pełnia to czas, aby uwolnić się od strachu przed popełnieniem błędu i zamiast tego – z pomocą opozycyjnego do Panny znaku Ryb – zaufać, że to akceptacja siebie przybliża do spełnienia marzeń. To duchowa, mistyczna pełnia sprzyjająca wewnętrznym wglądom.
12 kwietnia: RÓŻOWY KSIĘŻYC, czyli pełnia na osi znaków Waga–Baran
inaczej: Księżyc Pękającego Lodu, Księżyc Żab, Księżyc Pączkujących Roślin
Powiązanie z przyrodą: ta pełnia Księżyca zwiastowała pojawienie się tzw. różowego mchu, czyli dzikiego floksa naziemnego (Floks Flame Pink) – jednego z pierwszych wiosennych kwiatów polnych, którego można rozpoznać po różowych płatkach z ciemnoróżowym oczkiem zebranych w duże, gęste kwiatostany.
Znaczenie astrologiczne: kwietniowa pełnia w znaku partnerskiej Wagi rzuca światło na relacje, skłaniając do zastanowienia, jak wchodzimy w interakcje z innymi i według jakich wzorców. Odkrywa, czy są to może toksyczne współzależności, czy jest to zdrowa wzbogacająca przynależność. Waga szepcze „my”, podczas gdy Baran krzyczy „ja” – dlatego ta zodiakalna opozycyjna para pomaga zbadać, ile dajemy, a ile bierzemy, na ile jesteśmy samowystarczalni, a na ile potrafimy przyjąć pomoc.
12 maja: KSIĘŻYC KWIATÓW, czyli pełnia na osi znaków Skorpion–Byk
inaczej: Księżyc Składania Jaj, Księżyc Zajęczy, Księżyc Sadzenia Kukurydzy, Księżyc Kiełkującej Trawy
Powiązanie z przyrodą: maj to chyba najbardziej radosny miesiąc roku. I kolorowy – dzięki kwiatom, które kwitną wszystkimi barwami jak szalone. Księżyc Kiełkującej Trawy lub Księżyc Jaja to inne nazwy tej pełni, które odzwierciedlają sezonowe zmiany zachodzące w przyrodzie w tym czasie – wzrost trawy oraz składanie przez ptaki jaj. Ta wiosenna pełnia jest symbolem pełnego odrodzenia się po zimie i często trudnych początkach wiosny.
Znaczenie astrologiczne: pełnia w Skorpionie to czas autorefleksji, by nie stracić z oczu właściwego celu. To wodny znak o jakości stałej wskazujący, że naszym najlepszym GPS-em jest autentyzm uczuć. Skorpion uosabia wewnętrzną transformację prowadzącą do uczuciowej dojrzałości i odporności psychicznej. Jednak ta przemiana w czasie majowej pełni nie kończy się w świecie emocji, tylko razem z opozycyjnym do Skorpiona Bykiem wkracza w świat materii – konkretnych działań i przedsięwzięć. Te dwa znaki przynoszą tematy pieniędzy i władzy, a także efektywności, determinacji i uporu, by czuć sprawczą kontrolę nad swoim życiem.
11 czerwca: TRUSKAWKOWY KSIĘŻYC, czyli pełnia na osi znaków Strzelec–Bliźnięta
inaczej: Księżyc Dojrzewania Owoców Jagodowych, Księżyc Narodzin, Gorąca Pełnia, Księżyc Wylęgu, Księżyc Zielonej Kukurydzy
Powiązanie z przyrodą: to czas zbiorów długo wyczekiwanych truskawek, które niosą smak początku wakacji, letnich wyjazdów i pikników. Truskawkowa pełnia przynosi w darze pierwsze owoce jagodowe, gdy inne jeszcze dojrzewają, pierwsze gorące dni, kiedy w gniazdach wylęgają się pierwsze pisklęta.
Znaczenie astrologiczne: najlepszy zodiakalny podróżnik, który poszerza horyzonty umysłowe to Strzelec. Pełnia Księżyca w jego znaku skłania, żebyśmy pomyśleli o sobie jak o strzale – nie jest najważniejsze, gdzie wylądujemy, jaką trasą polecimy, ale to, co spotykamy po drodze. Mając taką perspektywę, zawsze możemy pozwolić sobie na zwrot akcji. Strzelec uczy, żeby podążać za wizją. Podczas czerwcowej pełni z opozycyjnym znakiem zachęca, by zaciekawić się światem i nie bać się zmiany, bo tylko ona jest pewna w życiu, które cały czas płynie.
10 lipca: KOŹLI KSIĘŻYC, czyli pełnia na osi znaków Koziorożec–Rak
inaczej: Burzowa Pełnia, Księżyc Jagodowy, Sienna Pełnia, Księżyc Połowy Lata, Księżyc Dojrzewającej Kukurydzy
Powiązanie z przyrodą: kozły, czyli samce sarny, co roku o tej porze zrzucają poroże, które osiągnęło swój maksymalny rozmiar, a w lipcu zaczyna im odrastać – stąd indiańska nazwa tej pełni księżyca. Nazwa Burzowa Pełnia wiąże się z częstymi w pierwszej połowie lata burzami, a Sienna Pełnia pochodzi od lipcowych zbiorów – rolnicy w tym miesiącu zbierają siano, żeby mieć jego zapasy zimą.
Znaczenie astrologiczne: lustrzana zodiakalna para Koziorożec–Rak przynosi temat rozdźwięku między osobistymi ambicjami i interesami a poświęcaniem się dla innych; między słuchaniem głosu rozumu a podszeptów serca; zajmowaniem się karierą a opiekowaniem rodziną; między zamrożeniem emocjonalnym a nadmierną wylewnością. Lipcowa pełnia pomaga uzmysłowić sobie, że na pewnych etapach życia jesteśmy bardziej po stronie rozsądnego karierowicza Koziorożca, a na innych – po stronie uczuciowego domatora Raka, ale dobrze jest równocześnie pielęgnować w sobie te opozycyjne jakości.
9 sierpnia: KSIĘŻYC JESIOTRÓW, czyli pełnia na osi znaków Wodnik–Lew
inaczej: Księżyc Ryżu, Księżyc Czarnej Wiśni, Pełnia Kukurydziana, Pełnia Czerwona, Księżyc Górskich Cieni
Powiązanie z przyrodą: ponoć w czasie tej pełni Księżyca najłatwiej złowić jesiotra z Wielkich Jezior na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych. O sierpniowym Księżycu mówi się też „kukurydziany” (od zbiorów kukurydzy w tym czasie) lub „czerwony” (często ma poświatę w tym kolorze).
Znaczenie astrologiczne: w astrologii uważa się, że jesiotr jest posłańcem między sferą fizyczną a duchową, ponieważ jest rybą wędrowną, dwuśrodowiskową. Amerykańskie jesiotry, zwane białymi, żyją w wodach morskich od Alaski do północnej Kalifornii, a na tarło wpływają do rzek. Dlatego Pełnia Jesiotrów to czas, by pod koniec lata, kiedy jeszcze korzystamy z letniego odpoczynku, powoli zacząć przygotowywać się do jesieni i nowych wyzwań, które przyniesie nam ta pora roku. Sierpniowa pełnia wydarza się w czasie, kiedy jeden etap się nie zakończył, a drugi jeszcze nie zaczął. Dobrze się wtedy zatrzymać. Oś Wodnik–Lew wnosi temat mocy, która wynika z siły płynącej z zaufania do siebie. Te dwa znaki znane są z tego, że przede wszystkim uwzględniają siebie – i tego warto się od nich uczyć. Nie mają też skrupułów, by rzucać to, co już ich nie interesuje.
7 września: KSIĘŻYC ŻNIWIARZY (lub KSIĘŻYC PLONÓW), czyli pełnia na osi znaków Ryby–Panna
inaczej: Pełnia Zbożowa, Księżyc Jesienny, Księżyc Godowy, Jęczmienny Księżyc, Błyszczący Księżyc
Powiązanie z przyrodą: to pełnia, która występuje podczas równonocy jesiennej, kiedy zbierane są plony. Księżyc pojawia się na niebie wcześnie i szczególnie jasno świeci, co pozwala rolnikom na kontynuowanie zbiorów w nocy.
Znaczenie astrologiczne: wrzesień to miesiąc zabiegany, czas powrotu do codzienności po wakacjach, układania od nowa spraw. Specjalistką od organizowania każdego dnia w zodiaku jest Panna, opozycyjnie wobec niej Ryby zaś wolą chaos i ucieczkę od rzeczywistości. Podczas tej pełni te postawy się w nas zderzają. Ryby – znak, w którym podczas tej pełni przebywa Księżyc – są archetypem słabości, która jest wpisana w ludzką naturę, bo nie zawsze możemy być mocni, zadaniowi, zwycięscy, pewni siebie. Jeśli za wszelką cenę dążymy do sprawczości, coś tracimy – mniej uważnie słuchamy intuicji, rzadziej współczujemy z innym, mniej zainteresowani jesteśmy introspekcją i nie zauważmy własnych emocji.
6 października: KSIĘŻYC ŁOWCY (lub KSIĘŻYC MYŚLIWYCH), czyli pełnia na osi znaków Baran–Waga
inaczej: Księżyc Spadających Liści, Księżyc Suszącego się Ryżu, Księżyc Migracji Ptaków, Księżyc Pierwszego Mrozu, Księżyc Więdnących Traw
Powiązanie z przyrodą: to miesiąc, w którym zwierzyna jest gotowa na to, żeby dać ludziom mięso. Według „The Old Farmer's Almanac” październik był czasem na polowanie, by zgromadzić zapasy na długie miesiące.
Znaczenie astrologiczne: oddziaływanie pełni w Baranie najczęściej czujemy jako chęć podążania za swoimi instynktami i potrzebami. Silne „ja” i jego autorytarne argumenty przeciwstawiane są byciu razem, za czym zawsze opowiada się relacyjna Waga. Słońce w tym znaku podkreśla piękno i znaczenie wzajemności, równości, wewnętrznego balansu oraz tego, co możemy doświadczyć w relacji jeden na jeden. Waga lubi związki i duety, a Baran czci niezależność i osobiste cele. Podczas październikowej pełni sprawdzamy, jak to można połączyć.
5 listopada: KSIĘŻYC BOBRÓW, czyli pełnia na osi znaków Byk–Skorpion
inaczej: Szronowa Pełnia, Księżyc Białej Ryby, Księżyc Godowy Jeleni, Księżyc Mrozu
Powiązanie z przyrodą: Księżyc Bobrów, ponieważ o tej porze bobry aktywnie budują żeremie i tamy na zimę. Inna nazwa tej pełni to Księżyc Mrozu – ze względu na chłód, który w listopadzie da się wyczuć w powietrzu. Jest to czas przygotowań do najciemniejszej i najzimniejszej części zimy.
Znaczenie astrologiczne: znak Księżyca w pełni, czyli Byk, uwielbia gromadzić i zabezpieczać się przez posiadanie, ale jednocześnie jest hojny, przede wszystkim dla bliskich mu ludzi. Te jego cechy potrzebne nam są w czasie, gdy zaczynamy myśleć już o świętach Bożego Narodzenia: kupować prezenty, myśleć o karmieniu i goszczeniu tych, którzy są dla nas ważni. Byk jest domatorem i doskonałym gospodarzem. Jego opozycjonista na kole zodiaku to introwertyczny Skorpion, który podobnie jak Byk angażuje się w relacje, też jest doskonałym opiekunem, ale najważniejsze dla niego jest to, że szuka bratniej duszy. Listopadowa pełnia może dać nam refleksję na temat prawdy w naszych relacjach z najbliższymi.
4 grudnia: ZIMNY KSIĘŻYC (lub MROŹNY KSIĘŻYC), czyli pełnia na osi znaków Bliźnięta–Strzelec
inaczej: Księżyc Długiej Nocy, Dębowa Pełnia, Księżyc Środka Zimy, Księżyc Małego Ducha
Powiązanie z przyrodą: to miesiąc, w którym chłód zimy daje o sobie znać, a noce stają się długie i ciemne.
Znaczenie astrologiczne: grudniowa pełnia pojawia się na niebie w momencie najgłębszej ciemności. To przejściowy czas, kiedy mówi się, że najciemniej jest przed świtem. Ostatnia pełnia w roku to doskonała okazja na refleksję. Bliźnięta są specjalistami od myślenia, więc możemy teraz spokojnie i w dobrych proporcjach myśleć o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Czas pomyśleć o mijającym roku i zastanowić się nad tym, co udało się zrealizować, a co jeszcze przed nami – przyszłość za chwilę stanie się jaśniejsza i cieplejsza. Optymizmu mimo wszystko można nauczyć się od Strzelca, w którego znaku jest podczas tej pełni Słońce.
Blue Moon: czasami dwie pełnie Księżyca występują w tym samym miesiącu kalendarzowym. Pierwsza z nich nosi nazwę zwyczajowo przypisywaną w danym miesiącu, a druga nazywana jest Blue Moon. Pojawia się co około 2 i pół roku. Inną definicją Blue Moon jest trzecia pełnia Księżyca w serii czterech wydarzających w jednym sezonie astronomicznym.
Czarny Księżyc: ma kilka definicji. Najczęściej odnosi się do drugiego nowiu występującego w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego (zgodnie z tą definicją Czarny Księżyc nigdy nie może wystąpić w lutym). Używano go również w odniesieniu do miesiąca, w którym nie ma pełni Księżyca (może ona wystąpić tylko w lutym, ponieważ ten miesiąc kalendarzowy ma mniej dni – 28 lub 29 dni – niż miesiąc księżycowy – około 29,5 dnia).
Superksiężyc: pełnia, która znajduje się w punkcie swojej orbity najbliższym Ziemi, dlatego Księżyc wydaje się większy niż podczas innych pełni.
Blood Moon, czyli Krwawy Księżyc: termin ten jest używany, gdy występuje całkowite zaćmienie Księżyca. Księżyc ma wówczas pomarańczową poświatę.
Superksiężyce w 2025 roku:
W 2025 roku będzie można zaobserwować sześć superksiężyców. Pierwsza seria trzech będzie miała miejsce 29 marca, 27 kwietnia i 26 maja. Druga – 7 października, 5 listopada i 4 grudnia.
Zaćmienia Księżyca w 2025 roku: 14 marca i 7 września
Zapisy na sesje astrologiczne: sesjeastrologia.com
Astrologiczne aktualności na IG: @sesjeastrologia