Piłka nożna jest kobietą. Złe Dziewczyny podbijają świat futbolu!  

Złe Dziewczyny

Kobiety i piłka nożna? Wielu pomyśli: „to nie jest sport dla dziewczynek”. Żeńska drużyna AKS ZŁY udowadnia, że nie ma w tym stwierdzeniu ani grama prawdy. Decyzyjne w klubie i ofensywne na boisku – takie są kobiety działające w pierwszym w Polsce demokratycznym klubie sportowym. Tej wiosny będzie o nich szczególnie głośno. Sprawdźcie, w czym tkwi wyjątkowość Złych Dziewczyn!

Niezwykle inspirująca idea AKS ZŁY narodziła się trzy lata temu w praskich klubokawiarniach. To pierwszy w Polsce demokratyczny klub piłkarski, powstały w odpowiedzi na atmosferę panującą w polskim futbolu. Zarządzany jest w 100% przez kibiców – to właśnie oni go tworzą i wspólnie podejmują wszystkie najważniejsze decyzje. Zły jest więc częścią ogólnoświatowego ruchu fans owned football-teams, co oznacza, że każdy członek Stowarzyszenia decyduje o jego funkcjonowaniu. Dwie podstawowe wartości klubu to różnorodność i otwartość, a najważniejszym celem jest zmiana sposobu kibicowania i zarządzania w polskiej piłce nożnej. „Na murawie walka, w klubie spokój i demokracja” – to jedna głównych zasad klubu.

Kluczowe dla Złego jest także piłkarskie równouprawnienie, tzn. egalizacja futbolu męskiego i kobiecego. W klubie funkcjonują więc równolegle dwie drużyny: występujący w B-klasie zespół męski oraz grające w IV lidze mazowieckiej Złe Dziewczyny. Należą do nich silne kobiety z różnych środowisk. Dzieli je prawie wszystko – wiek, pochodzenie, wyznanie, światopogląd, orientacja seksualna i umiejętności piłkarskie. Łączy determinacja, niepowtarzalne poczucie wspólnoty i co najważniejsze – ogromna miłość do piłki nożnej. W składzie są również zawodniczki głuche i niedosłyszące, porozumiewające się z innymi za pomocą migania. Zespół zbudowała i przez 2 lata trenowała Danuta Wojciechowska. Obecnie zawodniczki są pod opieką nowych trenerów: Karola Zakrzewskiego i Piotra Borkowskego.

Teraz pora na Złe Dziewczyny! Pozują w strojach piłkarskich w rejonie, w którym tętni życie klubu AKS ZŁY (Praga Północ, Ząbkowska, Szmulowizna, Kawęczyńska, Brzeska, Bazar Różyckiego). Na zdjęciach przewija się 7 piłkarek z podstawowego składu:

 

Żadna drużyna nie jest mniej ważna od drugiej. Od początku istnienia obie traktowane są równorzędnie, dostając tyle samo atencji i wsparcia. Efekty? Od kwietnia do czerwca 2019 obie drużyny AKS ZŁY powalczą o swoje historyczne awanse do wyższych lig!

„Mimo bardzo wielu przyziemnych problemów, z jakimi boryka się piłka nożna kobiet, zaangażowania, determinacji i boiskowej walki może się uczyć od naszych zawodniczek nie jeden pan piłkarz. Gwarantujemy, że panienki potrafią kopać” – tak mówią o sobie Złe Dziewczyny.

Na przełomie marca i kwietnia startuje druga edycja kampanii #ChodźcieNaZłego zachęcająca do przychodzenia na piłkarskie mecze drużyn Alternatywnego Klubu Sportowego ZŁY, który od trzech lat podbija serca warszawiaków i kreuje alternatywę w polskim futbolu. Prezentujemy krótki trailer, który zainicjował kampanię:

 

Przyjdź i zobacz jak bardzo futbol różni się od twoich wyobrażeń!

Wszystkich chętnych do kibicowania zapraszamy już 13 kwietnia na dwu-mecz, gdzie obie drużyny AKS ZŁY (żeńska i męska) rozegrają swoje pierwsze mecze tej wiosny. Wydarzenie odbędzie się na Don Pedro Arena (DOSiR Praga Północ, ul. Kawęczyńska 44). Na stadionie panuje świetna atmosfera oraz pełne bezpieczeństwo. Gorąco zapraszamy!

To jest AKS ZŁY – co złego to nie my!

www.aks-zly.pl
Facebook
Instagram