fbpx

Planowanie wakacyjnej podróży

Planowanie wakacyjnej podróży
123rf.com

Coraz częściej podróżujemy na własną rękę. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie wyjazdy gwarantują większą swobodę i mogą być dużo tańsze od organizowanych wycieczek. Co warto wziąć pod uwagę, planując samodzielną wyprawę?
Tanie wakacje muszą być również dobrze zaplanowane. Planowanie warto zacząc od zapoznania się z informacjami praktycznymi, czyli m.in. jak dojechać do punktu docelowego? jaki jest koszt autostrad? czy wymagany jest paszport albo wiza? Warto także sprawdzić kurs walut i zorientować się, czy korzystniej wymienić pieniądze w Polsce, czy na miejscu.

Kierunek
Planując urlop, w pierwszej kolejności wybieramy cel podróży – to oczywiste. Istotnym kryterium wyboru miejsca są lokalne ceny. Dlatego wiele osób woli spędzić wakacyje nad polskim morzem, w górach czy na Mazurach. Dla tych, którzy preferują zagraniczne wojaże, w tegorocznym sezonie urlopowym polecamy wybrać się do Czech, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Bułgarii, Rumunii albo na Węgry czy Ukrainę. W tych krajach dzienny budżet dla jednej osoby obejmujący nocleg, transport, posiłki z napojami oraz atrakcje nie wyniesie więcej niż 120 zł.

Podróż
Loty doskonale sprawdzą się przy dalekich wyjazdach, jeśli jednak planujemy wybrać się w podróż po Polsce lub Europie – w szczególności w większej grupie, najlepszym rozwiązaniem będzie samochód, zwłaszcza wyposażony LPG. „Ceny gazu w Europie są nawet 2 razy niższe w stosunku do cen benzyny czy diesla, a dzięki aplikacjom mobilnym dedykowanym kierowcom jeżdżącym na autogazie możemy dowiedzieć się gdzie znajdują się najbliższe stacje tankowania oraz warsztaty samochodowe”, wyjaśnia Bartłomiej, właściciel warsztatu ALLTOP, należącego do sieci Autoryzowanych Serwisów STAG. Ponadto, podróżując samochodem, zwiedzamy nie tylko miejsce docelowe, ale też inne miasta czy kraje, w których możemy zatrzymać się po drodze.

Noclegi
Noclegi to ważny element budżetu, więc warto zrezygnować z drogich, ekskluzywnych hoteli na rzecz kempingów oraz hosteli. Wbrew utartej opinii hostele oferują nie tylko tzw. dormy, czyli wieloosobowe pokoje dla podróżujących, ale również mniejsze, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ich standard często nie różni się znacząco od hoteli, a ceny są nawet 2-3 razy niższe. W internecie łato znaleźć serwisy, gdzie można znaleźć porady i opinie wcześniejszych gości – warto się z nimi zapoznać, żeby znaleźć miejsce, które będzie nam najbardziej odpowiadać. Wreszcie, warto też zainstalować w smartfonie aplikacje mobilne ułatwiające znalezienie m.in. pobliskich miejsc noclegowych, lokali gastronomicznych, atrakcji czy zabytków.

?>