fbpx

Polki skutecznie zarządzają finansami

Polki skutecznie zarządzają finansami
123rf.com

Finansowa codzienność nie rozpieszcza przeciętnej Polki: zarabia średnio o 900 zł mniej niż mężczyzna, jej praca rzadziej nagradzana jest premiami, pobiera też niższą emeryturę. Co jednak bardzo
ciekawe, o wiele rzadziej niż mężczyzna trafia na listy dłużników, zalega z niższymi kwotami i lepiej spłaca zadłużenie na karcie kredytowej.

Mimo postępujących zmian kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn: średnio o 900 zł. za ten sam zakres obowiązków, a na wyższych stanowiskach różnica sięga nawet 3200 zł. Z najnowszych danych ZUS wynika także, że kobiety pobierają niższe świadczenia emerytalne: kwotę poniżej 1600 zł otrzymuje aż 52,7% pań i tylko 17,2% panów.

A jednak na liście Krajowego Rejestru Długów przodują mężczyźni: stanowią 60% dłużników, a średnie zadłużenie w ich przypadku jest aż o 1600zł wyższe niż w przypadku kobiet. Pytani, odpowiadają, że kredyt jest dla nich czymś naturalnym. Kobiety wolą natomiast oszczędzić i kupić coś za własne pieniądze.

„Polki trochę z historycznego przymusu, a trochę z osobistej odpowiedzialności, nauczyły się bardzo dobrze radzić sobie z finansami – mówi Lidia Czarkowska, psycholog. – Według niektórych badań nawet w 98% gospodarstw domowych to kobiety czuwają nad rodzinnym budżetem i to na nich spoczywa odpowiedzialność za spięcie końca z końcem, a tym samym zapewnieniem rodzinie bytu. Jedna trzecia nawet nie uzgadnia finansów z partnerem”.

Najnowsze dane dostarczają więcej dowodów na oszczędność kobiet: to one częściej poszukują promocji, korzystają z wyprzedaży i „polują” na upatrzone wcześniej produkty. Do problemów z panowaniem nad swoimi wydatkami przyznaje się jedna na dziesięć Polek i dwóch na dziesięciu Polaków.

„Panie coraz częściej doceniane są jako sprawni finansiści. I nic w tym dziwnego – w zarządzaniu pieniędzmi wcale nie są gorsze od mężczyzn. Potrafią podejmować trafne decyzje finansowe i świadomie korzystać z różnorodnych produktów. Coraz odważniej sięgają również po produkty inwestycyjne, dzięki którym nie tylko biernie odkładają kapitał, ale chronią go przed utratą wartości i pomnażają – mówi Małgorzata Popielewska, członek zarządu Union Investment TFI. – Wystarczy spojrzeć na rosnącą liczbę miliarderek na liście amerykańskiego Forbesa. Rok rocznie przybywa tam przedstawicielek płci pięknej, w tym roku pań było więcej o 25% niż w 2013 r.”

na podst.mat.pras.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze